Wykonanie ustawy karnej skarbowej.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRÓW SKARBU I SPRAWIEDLIWOŚCI
z dnia 22 kwietnia 1932 r.
o wykonaniu ustawy karnej skarbowej.

Na podstawie art. 239 ustawy karnej skarbowej z dnia 18 marca 1932 r. (Dz. U. R. P. Nr. 34, poz. 355) zarządza się co następuje:

Przepisy wstępne.

§  1-2. 1
(uchylone).

Doniesienia.

§  3-14. 2
(uchylone).

Dochodzenia wstępne.

§  15-27. 3
(uchylone).

Właściwość władz skarbowych do przeprowadzenia dochodzeń i rozstrzygnięcia sprawy.

§  28-31. 4
(uchylone).

Dochodzenia o charakterze czynności śledczych.

§  32-40. 5
(uchylone).

Postępowanie przeciw nieobecnemu.

§  41-43. 6
(uchylone).

Dobrowolne poddanie się karze.

§  44-45. 7
(uchylone).

O zasadach i formie rozstrzygnięcia skarbowego.

§  46-54. 8
(uchylone).

Co dołącza się do aktów przed rozstrzygnięciem sprawy.

§  55. 9
(uchylony).

Spis aktów.

§  56-59. 10
(uchylone).

Przekazywanie spraw do sądowego rozstrzygnięcia.

§  60-62. 11
(uchylone).

Wykonanie orzeczeń karnych.

§  63-69. 12
(uchylone).

Ułaskawienie.

§  70-77. 13
(uchylone).

Umarzanie spraw z powodu śmierci przestępcy lub przedawnienia.

§  78. 14
(uchylony).

Postępowanie z przedmiotami zajętemi, jeśli obwiniony jest nieznany lub się ukrywa.

§  79-81. 15
(uchylone).

O zawiadomieniach i doręczeniach.

§  82. 16
(uchylony).

Rejestr karny.

§  83.
Władze skarbowe I instancji utrzymują ścisłą ewidencję spraw o przestępstwa, ulegające ukaraniu wedle zasad ustawy karnej skarbowej i w tym celu prowadzą rejestr karny (rejestr spraw karnych) według wzoru Nr. 14.

Pozycje porządkowe spraw zapisywanych do rejestru zaczynają się z każdym nowym rokiem kalendarzowym od liczby 1.

§  84.
Do rejestru karnego zapisuje się sprawy natychmiast po otrzymaniu przez urząd protokółu karnego lub doniesienia o popełnionem przestępstwie (art. 148 u. k. s.), przyczem zamieszcza się na ich pierwszych stronicach po prawej stronie u góry następującą notatkę: "zapisano w rejestrze karnym pod pozycją.. z roku.. (podpis)". Zapisanie to nastąpić winno, zanim przystąpi się do załatwienia sprawy.
§  85.
Równocześnie z wpisaniem sprawy do rejestru karnego zapisuje się obwinionego w indeksie przestępców (§ 101).
§  86.
W rubryce 7 rejestru karnego zapisuje się:
1)
pod lit. "a" - ważniejsze decyzje i zarządzenia (z cyfrowem oznaczeniem kolejności), wydane w postępowaniu skarbowem aż do chwili prawomocnego rozstrzygnięcia sprawy, względnie przekazania sprawy do postępowania sądowego.

Decyzji o umorzeniu sprawy, orzeczeń karnych uwalniających, orzeczeń karnych wydanych w II instancji, oraz takich zarządzeń, które wydano celem wykonania tych decyzyj, względnie orzeczeń, jak również decyzyj i zarządzeń władz sądowych - nie zapisuje się;

2)
pod lit. "b" - ważniejsze decyzje i zarządzenia władz sądowych i skarbowych w czasie całego postępowania sądowego (np. zarządzenia władzy sądowej o uzupełnieniu dochodzeń przez władzę skarbową, wykonanie tego zarządzenia, delegowanie pełnomocnika na rozprawę sądową i inne zarządzenia wydane stosownie do przepisów art. 140 i art. 211 - 223 u. k. s.), jak również postanowienia i wyroki sądowe z wyjątkiem postanowień i wyroków prawomocnych.

Jeśli sprawę, przekazaną do postępowania sądowego, zwrócono władzy skarbowej celem rozpoznania jej w postępowaniu skarbowem, wówczas wydane przez władzę skarbową decyzje i zarządzenia w tej sprawie, aż do chwili prawomocnego jej rozstrzygnięcia w postępowaniu skarbowem, względnie ponownego przekazania sprawy postępowaniu sądowemu w trybie art. 188 u. k. s., zapisuje się w rubryce 7 pod lit. "a".

Jako ostatnią pozycję rubryki 7 zapisuje się:

1)
pod lit. "a" - data i numer pisma, przy którem przesłano sprawę celem rozstrzygnięcia w II instancji skarbowej względnie data i numer pisma, przy którem przekazano sprawę władzy sądowej,
2)
pod lit. "b" - powody nieuprawomocnienia się ostatnio wydanego w sprawie wyroku, względnie postanowienia o umorzeniu sprawy.

Jeśli zapisano w rubryce 7 pod lit. "a" orzeczenie karne lub pod lit. "b" wyrok sądowy, względnie postanowienie o umorzeniu sprawy, uprawomocniły się, wówczas ostatnią pozycję rubryki 7-ej stanowi adnotacja o ich prawomocności.

§  87.
W rubryce 8-ej rejestru pod odpowiedniemi literami zapisuje się data i numer oraz krótka treść prawomocnych zasądzających orzeczeń karnych, względnie wyroków, z podaniem imion i nazwisk osób obwinionych, rodzaju i dnia popełnienia przestępstwa oraz orzeczonej kary.

Np. Osoba, względnie osoby ...... (wymienić imię i nazwisko, względnie imiona i nazwiska) win ...... jest (są) przestępstwa skarbowego z art. ..... popełnionego przez to, że ......

Skazan ...... na podstawie art. ...... na karę ......

Równocześnie z zapisaniem prawomocnych zasądzających orzeczeń karnych względnie wyroków w rubryce 8-ej rejestru należy zbadać, czy imiona i nazwiska osób skazanych na mocy tych orzeczeń i wyroków zostały już zapisane w indeksie przestępców stosownie do przepisów § 85. Gdyby okazało się, że niektóre z pośród osób skazanych nie zostały zapisane w indeksie, należy indeks odpowiednio uzupełnić.

W razie umorzenia sprawy lub uniewinnienia oskarżonego tak w postępowaniu skarbowem jak w sądowem uskutecznia się czerwonym atramentem pod odpowiedniemi literami rubryki 8-ej adnotację o treści następującej:

1)
pod lit. "a" tej rubryki: "Umorzono" względnie "Uniewinniono na podstawie art.. decyzją" względnie "Orzeczeniem ...... (nazwa i siedziba władzy skarbowej) z dnia ...... Nr....".
2)
pod lit. "b" tej rubryki: "Umorzono" względnie "Uniewinniono na podstawie art. ...... postanowieniem względnie wyrokiem ...... (nazwa i siedziba sądu) dnia ...... Nr. ......".
§  88.
W rubryce 9 i wogóle w rejestrze karnym wykonanie kar orzeczonych w postępowaniu sądowem nie zapisuje się.

W rubryce tej zapisuje się:

1)
pod lit. "a" - wpłacone dobrowolnie lub ściągnięte przymusowo tytułem kary pieniężnej kwoty z podaniem nazwy i siedziby kasy, daty i pozycji dziennika przychodowego;
2)
pod lit. "b" - okres czasu odbycia kary aresztu zastępczego.

Za podstawę do powyższych zapisów służą:

ad 1) zawiadomienia kas skarbowych o zarachowaniu na dochód Skarbu kwot, jakie wpłynęły tytułem kar pieniężnych, nie zaś pokwitowania z odbioru rzeczonych kwot przez kasy skarbowe, względnie przez inne organa państwowe, przedstawiane na dowód uiszczenia kary pieniężnej;

ad 2) zawiadomienia władz państwowych i samorządowych o wykonaniu na obwinionym kary aresztu zastępczego z podaniem nazwy władzy, daty i numeru zawiadomienia.

W rubryce 9 zapisuje się również postanowienia tego rodzaju, jak odroczenie lub przerwa kary, rozłożenie kary pieniężnej na raty oraz inne postanowienia, wydane z powodu niemożności wykonania orzeczonej kary.

§  89.
W rubryce 10 zapisuje się sposób zlikwidowania zajętych w sprawie przedmiotów (wydanie stronie, sprzedaż, przekazanie zakładom państwowym lub instytucjom społecznym celem zużytkowania, zniszczenie), a mianowicie:
a)
w razie sprzedaży przedmiotów uzyskana ze sprzedaży kwota z podaniem daty jej wpłynięcia do kasy skarbowej i pozycji dziennika przychodowego,
b)
w razie zniszczenia przedmiotów - data protokółu zniszczenia,
c)
w pozostałych zaś wypadkach data i numer pisma, przy którem przekazano przedmioty zakładom państwowym lub instytucjom społecznym.
§  90.
Przepisy § 89 mają zastosowanie również do przedmiotów, których wydanie stronie lub konfiskatę orzeczono w postępowaniu sądowem (art. 203 u. k. s.).
§  91.
W rubryce 11 zapisuje się:
a)
przedstawione wyższej władzy skarbowej wnioski o przyznanie, względnie odroczenie przyznania, nagrody za wykrycie przestępstwa z podaniem daty i numeru odnośnego wniosku,
b)
data i numer decyzji o przyznaniu, względnie odroczeniu przyznania nagrody.

Jeśli z wnioskiem o nagrodę nie wystąpiono z braku podstaw prawnych do przyznania nagrody, uskutecznia się w tej rubryce odnośną adnotację.

§  92.
Dane, wymagające wpisania do rejestru karnego, gdy brak dla nich odpowiedniej rubryki, wpisuje się w rubryce "uwagi".
§  93.
Po uskutecznieniu w odnośnej rubryce rejestru ostatniego wpisu, stwierdzającego ukończenie sprawy, zakreśla się numer porządkowy sprawy (rub. 1) czerwonym ołówkiem (wykreślenie sprawy z ewidencji).

Wykreślenie z ewidencji może nastąpić:

a)
odnośnie do spraw prawomocnie rozstrzygniętych w postępowaniu sądowem - po otrzymaniu przez władzę skarbową" prawomocnego wyroku, względnie postanowienia, kończącego postępowanie karne w stosunku do wszystkich oskarżonych,
b)
odnośnie do spraw prawomocnie rozstrzygniętych w postępowaniu skarbowem - bądź po wydaniu decyzji o umorzeniu sprawy, względnie orzeczenia uwalniającego, w stosunku do wszystkich oskarżonych, bądź po wykonaniu kary w stosunku do wszystkich skazanych, bądź wówczas, gdy wykonanie kary nastąpić nie może skutkiem aktu łaski, przedawnienia kary lub innych przyczyn.

W sprawach, wymienionych zarówno pod lit. "a", jak i pod lit. "b", wykreślenie sprawy z ewidencji może nastąpić nie wcześniej, jak po zlikwidowaniu zajętych w sprawie przedmiotów.

§  94.
Datę i numer ostatniego wpisu w rubryce 11 rejestru, stwierdzającego ukończenie sprawy o przyznanie nagrody za wykrycie danego przestępstwa, podkreśla się czerwonym ołówkiem.
§  95.
W razie wznowienia postępowania karnego (art. 230 - 235 u. k. s.) należy sprawę wpisać na nowo do rejestru karnego.

W rubryce "uwagi" należy uczynić wzmiankę o wznowieniu, powołując dawny numer porządkowy sprawy w rejestrze karnym, zaś w "uwagach", odnoszących się do dawnego numeru sprawy, uczynić wzmiankę o wznowieniu, powołując nowy numer rejestru karnego.

Kontestacje karne i indeks przestępców skarbowych.

§  96.
Kontestacje karne są to wypisy z rejestru karnego. Kontestacje te sporządza się według załączonego wzoru Nr. 15.
§  97.
W kontestacjach karnych zamieszcza się także sprawy wszczęte przed 1 stycznia 1933 r., a mianowicie wszystkie te, które zapisane są w księdze kar oraz z pośród spraw zapisanych w pamiętniku karnym tylko sprawy nierozstrzygnięte (p. § 107).
§  98.
W kontestacjach nie uwidacznia się sprawy, do której kontestację się dołącza, ant też spraw, zakończonych już uwalniającem orzeczeniem karnem, względnie uwalniającym wyrokiem sądowym, lub decyzją umarzającą dochodzenie.
§  99.
Wystawienia kontestacji należy zaniechać:
a)
jeśli sprawa dotyczy przestępstwa porządkowego,
b)
odnośnie do spraw o nieprawdziwe deklaracje celne, z art. 49 u. k. s. (o ile nie podlegają sankcjom karnym z art. 45 - 48 u. k. s., lecz sankcji karnej z art. 49 u. k. s.),
c)
jeśli obwiniony nie był uprzednio karany ani też przeciw niemu nie prowadziło się dochodzenie karne skarbowe; w wypadkach takich należy zamieszczać na pierwszej stronie protokółu karnego, po prawej stronie u góry, następującą notatkę: "obwiniony dotychczas nie karany i nieposzlakowany" (data i podpis).

Dołączenie kontestacji karnej w wypadkach, wymienionych pod "a" i "b", jest jednak konieczne, jeśli zachodzi wypadek powtarzania tego samego przestępstwa, mogący wywołać wzmożenie represji karnej na mocy art. 23 u. k. s.

§  100.
Kontestacje karne należy dołączać do akt sprawy jeszcze przed badaniem obwinionego, aby prowadzący badanie mógł ustalić ostatecznie, czy był on karany, kiedy i za co (druk Nr. 4, pytanie 8-e). Oświadczenie złożone w tym względzie przez obwinionego winno być ściśle w protokóle zapisane, a gdyby oświadczenie to nie zgadzało się z kontestacją - należy zażądać od obwinionego wyjaśnienia sprzeczności.
§  101.
W celach sporządzenia kontestacyj karnych prowadzą władze skarbowe I instancji indeks przestępców skarbowych według załączonego wzoru Nr. 16, t. j. alfabetyczny spis przestępców ze wskazaniem spraw karnych, dotyczących każdego z nich.

W indeksie tym uwidacznia się sprawy jednego i tego samego przestępcy przez podanie tylko tego, co jest koniecznem dla odszukania sprawy w rejestrze karnym.

§  102.
Jeśli obwiniony zamieszkuje pod ostatnim adresem krócej niż lat pięć, należy od urzędu skarbowego (celnego) poprzedniego miejsca zamieszkania obwinionego zażądać kontestacji karnej i dołączyć ją do akt sprawy.

Wykazy, dotyczące stanu orzecznictwa karnoskarbowego.

§  103.
W terminie do 15 stycznia każdego roku władze skarbowe I instancji przedkładają władzom II instancji wykazy o stanie orzecznictwa karno - skarbowego za rok ubiegły, sporządzone na podstawie rejestru karnego i poprzednich ksiąg ewidencyjnych, mianowicie:
1)
wykaz "ogólny", t. j. wykaz ilości spraw pozostałych do rozstrzygnięcia z lat poprzednich, jak również sprawy, jakie wpłynęły w roku sprawozdawczym - według załączonego wzoru Nr. 17,
2)
wykaz "szczególny" t. j. wykaz ilości spraw, pochodzących wyłącznie z roku sprawozdawczego, z tern, że wykaz ten sporządzają władze skarbowe, wymienione w § 28 pkt. 1, według załączonego wzoru Nr. 18, władze zaś skarbowe, wymienione w § 28 pkt. 2, według załączonego wzoru Nr. 18-a,
3)
wykaz "sądowy", t. j. wykaz ilości spraw zalegających w sądach z końcem roku sprawozdawczego - według załączonego wzoru Nr. 19.

Na podstawie powyższych wykazów władze skarbowe II instancji sporządzają sumaryczne wykazy i przedkładają je Ministerstwu Skarbu w terminie do końca stycznia każdego roku.

§  104.
Przy sporządzaniu wykazu "ogólnego", uważa się za rozstrzygnięte sprawy następujące:
1)
sprawy, w których wydano już orzeczenie karno - skarbowe lub wyrok sądowy, choćby orzeczenie lub wyrok nie były jeszcze prawomocne,
2)
sprawy, w których zezwolono na dobrowolne poddanie się karze,
3)
sprawy umorzone bez wydania orzeczenia karnego skarbowego, względnie wyroku sądowego (z powodu bezpodstawności obwinienia, braku dowodów winy i t. p. - (art. 152 i 153 u. k. s.) - i
4)
sprawy przeciw nieznanemu sprawcy lub nieznanemu z miejsca pobytu, jeśli zapadło już orzeczenie co do przepadku zajętych przedmiotów (art. 158 § 1 u. k. s.).

W rubryce 7-ej tego wykazu znajdą się w ten sposób, obok spraw wymienionych w poprzednich rubrykach, także nierozstrzygnięte sprawy z lat poprzednich, podczas gdy w rubryce 2 znajdą się tylko nierozstrzygnięte sprawy z lat poprzednich.

Natomiast nie znajdą się w rubryce 7-ej tego wykazu takie sprawy z roku sprawozdawczego, które przy końcu tegoż roku są nietylko rozstrzygnięte, ale wogóle ukończone.

§  105.
Przy sporządzaniu wykazu "sądowego" (§ 103 p. 3) uważa się za rozstrzygnięte te sprawy, co do których otrzymano od sądu doniesienie o wydaniu wyroku, względnie o umorzeniu sprawy (art. 228 § 3 u. k. s.).

Wykazem tym obejmuje się tak sprawy przekazane sądowi do rozstrzygnięcia bez wydania orzeczenia skarbowego, jak również przekazane dopiero po wydaniu tego orzeczenia na wniosek skazanej strony.

Przez sądy rozumie się także urzędy prokuratorskie przy tych sądach.

Druki.

§  106.
Dla łatwiejszego wykonywania ustawy karnej skarbowej sporządza się nakład następujących druków:
1)
protokół karny - według wzoru Nr. 1,
2)
wezwanie obwinionego - według wzoru Nr. 2,
3)
wezwanie świadka - według wzoru Nr. 3,
4)
protokół przesłuchania obwinionego - według wzoru Nr. 4,
5)
protokół przesłuchania świadka - według wzoru Nr. 5,
6)
protokół dobrowolnego poddania się karze - według wzoru Nr. 6,
7)
orzeczenie karne zasądzające, zupełne - według wzoru Nr. 7a,
8)
orzeczenie karne zasądzające, skrócone - według wzoru Nr. 7b,
9)
wykaz należności, wziętych za podstawę wymiaru kary pieniężnej - według wzoru Nr. 11,
10)
wykaz kosztów postępowania karnego - według wzoru Nr. 12,
11)
spis aktów - według wzoru Nr. 13,
12)
rejestr karny - według wzoru Nr. 14,
13)
kontestacja karna - według wzoru Nr. 15,
14)
indeks przestępców skarbowych - według wzoru Nr. 16.

Nakładu innych druków (wzory Nr. 8, 9, 10, 17, 18, 18a, 19) nie sporządza się.

Przepisy przechodnie i końcowe.

§  107-108. 17
(uchylone).
..................................................

Notka Redakcji Systemu Informacji Prawnej LEX

Grafiki zostały zamieszczone wyłącznie w Internecie. Obejrzenie grafik podczas pracy z programem Lex wymaga dostępu do Internetu.

..................................................

ZAŁĄCZNIK 

1 § 1-2 uchylone przez art. 62 rozporządzenia z dnia 1 lipca 1937 r. Przepisy wykonawcze do prawa karnego skarbowego (Dz.U.37.51.398) z dniem 12 lipca 1937 r.
2 § 3-14 uchylone przez art. 62 rozporządzenia z dnia 1 lipca 1937 r. Przepisy wykonawcze do prawa karnego skarbowego (Dz.U.37.51.398) z dniem 12 lipca 1937 r.
3 § 15-27 uchylone przez art. 62 rozporządzenia z dnia 1 lipca 1937 r. Przepisy wykonawcze do prawa karnego skarbowego (Dz.U.37.51.398) z dniem 12 lipca 1937 r.
4 § 28-31 uchylone przez art. 62 rozporządzenia z dnia 1 lipca 1937 r. Przepisy wykonawcze do prawa karnego skarbowego (Dz.U.37.51.398) z dniem 12 lipca 1937 r.
5 § 32-40 uchylone przez art. 62 rozporządzenia z dnia 1 lipca 1937 r. Przepisy wykonawcze do prawa karnego skarbowego (Dz.U.37.51.398) z dniem 12 lipca 1937 r.
6 § 41-43 uchylone przez art. 62 rozporządzenia z dnia 1 lipca 1937 r. Przepisy wykonawcze do prawa karnego skarbowego (Dz.U.37.51.398) z dniem 12 lipca 1937 r.
7 § 44-45 uchylone przez art. 62 rozporządzenia z dnia 1 lipca 1937 r. Przepisy wykonawcze do prawa karnego skarbowego (Dz.U.37.51.398) z dniem 12 lipca 1937 r.
8 § 46-54 uchylone przez art. 62 rozporządzenia z dnia 1 lipca 1937 r. Przepisy wykonawcze do prawa karnego skarbowego (Dz.U.37.51.398) z dniem 12 lipca 1937 r.
9 § 55 uchylony przez art. 62 rozporządzenia z dnia 1 lipca 1937 r. Przepisy wykonawcze do prawa karnego skarbowego (Dz.U.37.51.398) z dniem 12 lipca 1937 r.
10 § 56-59 uchylone przez art. 62 rozporządzenia z dnia 1 lipca 1937 r. Przepisy wykonawcze do prawa karnego skarbowego (Dz.U.37.51.398) z dniem 12 lipca 1937 r.
11 § 60-62 uchylone przez art. 62 rozporządzenia z dnia 1 lipca 1937 r. Przepisy wykonawcze do prawa karnego skarbowego (Dz.U.37.51.398) z dniem 12 lipca 1937 r.
12 § 63-69 uchylone przez art. 62 rozporządzenia z dnia 1 lipca 1937 r. Przepisy wykonawcze do prawa karnego skarbowego (Dz.U.37.51.398) z dniem 12 lipca 1937 r.
13 § 70-77 uchylone przez art. 62 rozporządzenia z dnia 1 lipca 1937 r. Przepisy wykonawcze do prawa karnego skarbowego (Dz.U.37.51.398) z dniem 12 lipca 1937 r.
14 § 78 uchylony przez art. 62 rozporządzenia z dnia 1 lipca 1937 r. Przepisy wykonawcze do prawa karnego skarbowego (Dz.U.37.51.398) z dniem 12 lipca 1937 r.
15 § 79-81 uchylone przez art. 62 rozporządzenia z dnia 1 lipca 1937 r. Przepisy wykonawcze do prawa karnego skarbowego (Dz.U.37.51.398) z dniem 12 lipca 1937 r.
16 § 82 uchylony przez art. 62 rozporządzenia z dnia 1 lipca 1937 r. Przepisy wykonawcze do prawa karnego skarbowego (Dz.U.37.51.398) z dniem 12 lipca 1937 r.
17 § 107-108 uchylone przez art. 62 rozporządzenia z dnia 1 lipca 1937 r. Przepisy wykonawcze do prawa karnego skarbowego (Dz.U.37.51.398) z dniem 12 lipca 1937 r.

Zmiany w prawie

Mucha: Od 1 września obowiązek szkolny dla dzieci z Ukrainy

Od 1 września będzie obowiązek szkolny dla dzieci z Ukrainy, połączony z pobieraniem zasiłku 800 plus. Zapowiedziała to w środę wiceministra edukacji Joanna Mucha. Z przekazanych przez nią szacunkowych danych wynika, że do polskich szkół nie posłano prawdopodobnie ok. 75 tysięcy ukraińskich dzieci. Według Muchy często powodem takiej decyzji było przekonanie rodziców lub opiekunów, że bardzo szybko wrócą do Ukrainy.

Krzysztof Koślicki 12.06.2024
Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024