Nieumorzony dług obligacyjny Towarzystwa Drogi Żelaznej Fabryczno-Łódzkiej.

USTAWA
z dnia 15 marca 1932 r.
o nieumorzonym długu obligacyjnym Towarzystwa Drogi Żelaznej Fabryczno-Łódzkiej.

Na mocy art. 44 Konstytucji ogłaszam ustawę następującej treści:
Art.  1.

Nieumorzony dług obligacyjny Towarzystwa Drogi Żelaznej Fabryczno-Łódzkiej, za którego spłatę i oprocentowanie odpowiada Skarb Państwa na podstawie art. 4 ustawy z dnia 18 marca 1931 r. o skupie na rzecz Skarbu Państwa kolei fabryczno-łódzkiej (Dz. U. R. P. Nr. 39, poz. 313), obciąża przedsiębiorstwo "Polskie Koleje Państwowe".

Art.  2.
(1)
Nieumorzone obligacje emisji pierwszej z r. 1887, drugiej - z r. 1895 oraz czwartej - z r. 1909 wraz ze wszystkiemi zaległemi a nie przedawnionemi kuponami, spłacane będą od dnia 1 lipca 1932. r. w stosunku 15 złotych za 100 rubli, z zastosowaniem jednak postanowień § 43 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 14 maja 1924 r. przerachowaniu zobowiązań prywatno - prawnych (Dz. U. R. P. z 1925 r. Nr. 30, poz. 213) o wzajemności i odwecie.
(2)
Roszczenia o spłatę tych obligacyj wraz z procentami ulegają przedawnieniu z dniem 30 czerwca 1937 r.
Art.  3.
(1)
Nieumorzone obligacje emisji trzeciej z r. 1901, z wyjątkiem obligacyj, wylosowanych przed dniem 23 września 1916 r. będą umorzone drogą skupu lub losowań półrocznych w ciągu lat 24, poczynając od 2 stycznia 1931 r. Plan umorzenia ustali rozporządzenie Ministra Skarbu w porozumieniu z Ministrem Komunikacji, przyczem w terminie 1 lipca 1932 r. będą umorzone trzy pierwsze raty półroczne.
(2)
Obligacje, wylosowane w myśl ustępu pierwszego niniejszego artykułu, oraz kupony płatne, począwszy od kuponów z terminem płatności w dniu 1 lipca 1930 r., z wyjątkiem kuponów od obligacyj, wylosowanych przed dniem 23 września 1916 r., będą spłacone według ich wartości nominalnej, wyrażonej w guldenach holenderskich, markach niemieckich lub funtach szterlingów. Kupony od tychże obligacyj z terminem płatności w dniu 2 stycznia 1930 r. lub wcześniejszym, które w dniu 2 stycznia 1930 r. nie były jeszcze przedawnione, będą spłacone, poczynając od dnia 2 stycznia 1932 r. w kwocie równającej się 1/5 ich wartości nominalnej, wyrażonej w guldenach holenderskich, markach niemieckich lub funtach szterlingów.
(3)
Wypłata należności za obligacje wylosowane i kupony następować będzie: w Polsce - w złotych w równowartości sumy należnej, wyrażonej w guldenach holenderskich i przeliczonej według parytetu złota, w Holandji - w guldenach holenderskich; w Niemczech - w markach Rzeszy w równowartości sumy należnej, wyrażonej w dawnych markach niemieckich i przeliczonej w stosunku jeden za jeden, oraz ewentualnie w innych krajach - w walucie, wskazanej w rozporządzeniu Ministra Skarbu.
(4)
Przedawnienie płatnych kuponów następuje po 5 latach licząc bieg jego od dnia płatności.
(5)
Bieg przedawnienia dla kuponów, których termin płatności przypadał na 1 lipca 1930 r. i 2 stycznia 1931 r., biec będzie od dnia 1 lipca 1931 r.
(6)
Bieg przedawnienia dla kuponów, których termin płatności przypadał na 2 stycznia 1930 r. lub na terminy wcześniejsze, biec będzie od dnia 2 stycznia 1932 r.
Art.  4.

Nieumorzone obligacje emisji trzeciej z r. 1901, z wyjątkiem obligacyj, wylosowanych przed dniem 23 września 1916 r., będą hipotecznie zabezpieczone na majątku kolei fabryczno-łódzkiej, który skutkiem skupu kolei przeszedł na własność Skarbu Państwa.

Art.  5.
(1)
Minister Skarbu w porozumieniu z Ministrem Komunikacji władny będzie zarządzić w drodze rozporządzenia wymianę nieumorzonych obligacyj trzeciej emisji z r. 1901, z wyjątkiem obligacyj, wylosowanych przed 23 września 1916 r., na nowe obligacje, których wartość nominalna wyrażona będzie w walutach polskiej, niemieckiej, holenderskiej i angielskiej i których inne warunki emisyjne odpowiadać będą warunkom emisyjnym obligacyj dawnych ze zmianami, wprowadzonemi niniejszą ustawą.
(2)
W razie zarządzenia takiej wymiany wszelkie roszczenia z tytułu obligacyj, wymianie podlegających a do wymiany nie przedstawionych, przedawniają się w ciągu lat 10 od daty wejścia w życie rozporządzenia o wymianie.
Art.  6.

Za spłatę i oprocentowanie obligacyj emisji trzeciej z r. 1901, wylosowanych przed dniem 23 września 1916 r., ani Skarb Państwa, ani Towarzystwo Drogi Żelaznej Fabryczno-Łódzkiej nie odpowiada.

Art.  7.

Wykonanie niniejszej ustawy porucza się Ministrowi Skarbu w porozumieniu z Ministrem Komunikacji.

Art.  8.

Ustawa niniejsza wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Mucha: Od 1 września obowiązek szkolny dla dzieci z Ukrainy

Od 1 września będzie obowiązek szkolny dla dzieci z Ukrainy, połączony z pobieraniem zasiłku 800 plus. Zapowiedziała to w środę wiceministra edukacji Joanna Mucha. Z przekazanych przez nią szacunkowych danych wynika, że do polskich szkół nie posłano prawdopodobnie ok. 75 tysięcy ukraińskich dzieci. Według Muchy często powodem takiej decyzji było przekonanie rodziców lub opiekunów, że bardzo szybko wrócą do Ukrainy.

Krzysztof Koślicki 12.06.2024
Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024