Zm.: rozporządzenie Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 22 sierpnia 1927 r. o zwalczaniu zaraźliwych chorób zwierzęcych.

USTAWA
z dnia 25 lutego 1932 r.
o zmianach w rozporządzeniu Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 22 sierpnia 1927 r. o zwalczaniu zaraźliwych chorób zwierzęcych.

Na mocy art. 44 Konstytucji ogłaszam ustawę następującej treści:
Art.  1.

W rozporządzeniu Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 22 sierpnia 1927 r. o zwalczaniu zaraźliwych chorób zwierzęcych (Dz. U. R. P. Nr. 77, poz. 673), zmienionem rozporządzeniami Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 19 grudnia 1927 r. w sprawie terminu wejścia w życie rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej, z dnia 22 sierpnia 1927 r. o zwalczaniu zaraźliwych chorób. zwierzęcych (Dz. U. R. P. Nr. 114, poz. 975) i z dnia 1 marca 1928 r. o uzupełnieniu art. 97 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 22 sierpnia 1927 r. o zwalczaniu zaraźliwych chorób zwierzęcych (Dz. U. R. P. Nr. 26, poz. 229), czyni się zmiany następujące:

1)
W art. 17 punktom b) i g) nadaje się brzmienie następujące:

"b) zaopatrywanie w świadectwa miejsca pochodzenia zwierząt, będących w posiadaniu osób handlujących, oraz zwierząt, dostarczanych na stacje kolejowe i przystanie wodne do załadowania, do rzeźni, na targowiska, jarmarki, pokazy i przetargi publiczne,";

"g) określenie warunków zarobkowego trzebienia zwierząt,",

2)
W art. 20 początek artykułu, poprzedzający wyliczenie chorób, otrzymuje brzmienie:

"Właściciele zwierząt, jako też wszyscy, którzy z tytułu faktycznego posiadania lub' używania zwierzęcia, albo z tytułu wykonywania urzędu lub zawodu mają styczność ze zwierzętami, są obowiązani zgłosić niezwłocznie do przełożonego swej gminy, sołtysa lub do najbliższego posterunku policji, albo też bezpośrednio do starosty każdy wypadek zachorowania, jak również wystąpienie objawów, wzbudzających podejrzenie zachorowania na jedną z następujących chorób:".

3)
Art. 22 otrzymuje brzmienie:

"O otrzymanem zgłoszeniu, jak również o ujawnionych w inny sposób wypadkach chorób zaraźliwych lub ich podejrzenia sołtys obowiązany jest natychmiast powiadomić przełożonego gminy, przełożony zaś gminy i posterunek policji starostę".

4)
W art. 24 ustęp pierwszy otrzymuje brzmienie:

"Jeżeli według opinji państwowego lekarza weterynaryjnego stwierdzenie rodzaju choroby możliwe jest tylko przez dokonanie sekcji, a niema potrzebnego do tego zwierzęcia zabitego lub padłego, starosta może zarządzić zabicie zwierzęcia podejrzanego."

5)
Art. 46 otrzymuje brzmienie:

"Art. 46. Zdejmowanie skór ze zwłok zwierząt, dotkniętych wąglikiem lub podejrzanych o tę zarazę, jak również ze zwierząt, dotkniętych zarazą dziczyzny i bydła rogatego lub szelestnicą, jest zakazane.

Starosta zarządzi w sposób, wyłączający niebezpieczeństwo zarazy, usunięcie zwłok takich wraz ze skórą, sierścią, włosami, rogami, kopytami i racicami."

6)
W art. 63 ustęp drugi otrzymuje brzmienie:

"W razie niewykonania powyższego przepisu starosta zarządzi leczenie zwierząt przez lekarza weterynaryjnego na koszt posiadacza."

7)
Art. 76 nadaje się brzmienie następujące:

"Art. 76. Zapomogi należy wypłacać:

a) za zwierzęta, co do których urzędowo stwierdzono (art. 23 i 24), że padły:

na księgosusz, zarazę płucną, pryszczycę, gdy chodzi o bydło rogate, z wyjątkiem cieląt do trzech miesięcy, na zarazę stadnicza, wściekliznę, gdy chodzi o zwierzęta jednokopytowe, bydło rogate, świnie, owce i kozy, oraz na pomór i zarazę świń, gdy chodzi o świnie ponad dwa miesiące wieku, o ile we wszystkich wypadkach powyższych śmierć zwierzęcia nastąpiła po uczynieniu zadość obowiązkowi zgłoszenia (art. 20);

b) za padłe zwierzęta jednokopytowe, bydło rogate, owce i kozy, u których po śmierci stwierdzono urzędowo wąglik, szelestnicę lub zarazę dziczyzny i bydła rogatego."

8)
W art. 77, wyliczającym w punktach od a) do f) wypadki, w których odszkodowanie lub zapomoga za zwierzęta zabite lub padłe nie należy się, dodaje się dwa nowe wypadki w postaci dwóch nowych punktów b) i c) treści następującej:

"b) jeżeli posiadacz zwierząt dopuścił do umieszczenia w swojej zagrodzie zwierzęcia, co do którego wiedział, że jest chore lub podejrzane,

c) jeżeli zostanie ustalone, że aczkolwiek zaraza została zgłoszona, to jednak jest ona w przyczynowym związku z niezgłoszonem niezwłocznie poprzedniem wy siąpieniem tejże zarazy wśród zwierząt tego samego posiadacza w tej samej zagrodzie."

Dotychczasowe punkty b), c), d), e) i f) oznacza się odpowiednio literami: d), e), f), g) i h).

9)
Art. 82 otrzymuje brzmienie:

"Art. 82. Zapomoga wynosi:

a) trzy czwarte wartości szacunkowej zwierzęcia, padłego na księgosusz, zarazę płucną, pryszczycę;

b) połowę wartości szacunkowej zwierzęcia, padłego na wąglik, szelestnicę, zarazę, dziczyzny i bydła rogatego, wścieklizną:

c) jedną trzecią wartości szacunkowej zwierzęcia, padłego na zarazę stadnicza, pomór i zarazę świń".

10)
Art. 87 nadaje się brzmienie następujące:

"Art. 87. Jeżeli według okoliczności, ustalonych przez państwowego lekarza weterynaryjnego (art. 23), odszkodowanie lub zapomoga, należne posiadaczowi, nie mają przewyższać pięciuset złotych, może być zastosowane uproszczone postępowanie szacunkowe, którego tryb określi Minister Rolnictwa w porozumieniu z Ministrem Spraw Wewnętrznych."

Art.  2.
(1)
Wykonanie ustawy niniejszej porucza się Ministrowi Rolnictwa.
(2)
Upoważnia się Ministra Rolnictwa do ogłoszenia jednolitego tekstu rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 22 sierpnia 1927 r. o zwalczaniu zaraźliwych chorób zwierzęcych (Dz. U. R. P. Nr. 77, poz. 673) ze zmianami, wprowadzonemi rozporządzeniami Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 19 grudnia 1927 r. (Dz. U. R. P. Nr. 114, poz. 975) i z dnia 1 marca 1928 r. (Dz. U. R. P. Nr. 26, poz. 229), z uwzględnieniem zmian, wprowadzonych ustawą niniejszą.
Art.  3.

Ustawa niniejsza wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1932.26.229

Rodzaj: Ustawa
Tytuł: Zm.: rozporządzenie Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 22 sierpnia 1927 r. o zwalczaniu zaraźliwych chorób zwierzęcych.
Data aktu: 25/02/1932
Data ogłoszenia: 31/03/1932
Data wejścia w życie: 31/03/1932