Wykonanie porozumienia polsko-niemieckiego, podpisanego w Warszawie dnia 31 października 1929 r.

ROZPORZĄDZENIE
PREZYDENTA RZECZYPOSPOLITEJ
z dnia 12 lutego 1932 r.
o wykonaniu porozumienia polsko-niemieckiego, podpisanego w Warszawie dnia 31 października 1929 r.

Na podstawie art. 44 ust. 6 Konstytucji i art. 3 ustawy z dnia 17 marca 1931 r. w sprawie ratyfikacji porozumienia polsko-niemieckiego, podpisanego w Warszawie dnia 31 października 1929 r. wraz z protokółem końcowym ad art. II porozumienia (Dz. U. R. P. Nr. 32, poz. 229) postanawiam co następuje:
Art.  1.
1.
Majątki, prawa i udziały niemieckie w Polsce, które znajdowały się jeszcze w rękach ich właścicieli lub dawnych właścicieli w dniu 1 września 1929 r., zwalnia się z likwidacji oraz z wszelkich zarządzeń wynikających z likwidacji, przewidzianych w art. 92 i 297-b Traktatu Pokoju, podpisanego w Wersalu dnia 28 czerwca 1919 r. (Dz. U. R. P. z 1920 r. Nr. 35, poz. 200), w ustawach: z dnia 4 marca 1920 r. o rejestracji i zabezpieczeniu majątków niemieckich (Dz. U. R. P. Nr. 25, poz. 153), z dnia 15 lipca 1920 r. o likwidacji majątków prywatnych (Dz. U. R. P. Nr. 70, poz. 467), z dnia 18 marca 1921 r. w przedmiocie uzupełnienia wspomnianej ustawy z dnia 15 lipca 1920 r. (Dz. U. R. P. Nr. 31, poz. 183), we wszelkich wydanych na podstawie tych ustaw późniejszych przepisach prawnych, jak również w art. 6 do 24 polsko-niemieckiej konwencji górnośląskiej, zawartej w Genewie dnia 15 maja 1922 r. (Dz. U. R. P. Nr. 44, poz. 371).
2.
Powyższe postanowienie nie odnosi się do wypadków, w których we wspomnianym wyżej terminie właściciel lub dawny właściciel zachował jeszcze swoje zamieszkanie na nieruchomości, będącej przedmiotem likwidacji, lecz osoba trzecia korzystała już efektywnie z nieruchomości w całości lub częściowo, natomiast odnosi się ono do wypadków, w których właściciel danego majątku administruje nim za pośrednictwem osoby trzeciej. W wypadkach przymusowej administracji nieruchomości, która jest lub była własnością osoby fizycznej, nieruchomość będzie uważana za znajdującą się w rękach właściciela lub dawnego właściciela, jeśli tenże tam mieszkał do 1 września 1929 r.
Art.  2.
1.
Do wydawania orzeczeń w sprawie zwolnienia z likwidacji powołane są: na obszarze województw poznańskiego i pomorskiego Komitet Likwidacyjny w Poznaniu, a na pozostałym obszarze Państwa - Komitet Likwidacyjny w Warszawie. Przy wydawaniu tych orzeczeń mają zastosowanie postanowienia art. III polsko-niemieckiego porozumienia z dnia 31 października 1929 r. (Dz. U. R. P. z 1931 r. Nr. 90, poz. 704).
2.
Orzeczenia Komitetu Likwidacyjnego zapadają zwykłą większością głosów, a w razie równości głosów decyduje głos przewodniczącego.
3.
Wszelkie orzeczenia Komitetu Likwidacyjnego winny być zapisywane do specjalnej księgi protokółów i podpisywane przez przewodniczącego.
4.
Przewodniczącemu Komitetu Likwidacyjnego przysługuje prawo wstrzymania wykonania orzeczenia Komitetu przed doręczeniem tego orzeczenia osobie żądającej zwolnienia z likwidacji z jednoczesnym obowiązkiem przedstawienia Komitetowi Likwidacyjnemu w czasokresie 30-to dniowym odnośnej sprawy celem ponownego jej rozpatrzenia.
5.
Przeciw orzeczeniu w sprawie zwolnienia przysługuje osobie, uprawnionej do żądania zwolnienia, prawo sprzeciwu do Komitetu Likwidacyjnego, który wydał orzeczenie, w czasokresie 30-to dniowym od daty doręczenia. Orzeczenie Komitetu Likwidacyjnego, załatwiające sprzeciw, jest ostateczne.
6.
Wszelkie doręczenia następują w myśl przepisów rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 22 marca 1928 r. o postępowaniu administracyjnem (Dz. U. R. P. Nr. 36, poz. 341).
7.
Stawianie wniosków we właściwym sądzie hipotecznym w sprawie wykreślenia wpisów, uskutecznionych w księgach wieczystych, w związku z postępowaniem likwidacyjnem należy do przewodniczącego Komitetu Likwidacyjnego.
Art.  3.
1.
Postępowanie przed sądami powszechnemi w sprawach wytoczonych, lub któreby w przyszłości zostały wytoczone, dotyczących roszczeń, objętych art. II porozumienia polsko-niemieckiego z dnia 31 października 1929 r. (Dz. U. R. P. z 1931 r. Nr. 90, poz. 704), ulega umorzeniu na wniosek Prokuratorji Generalnej Rzeczypospolitej Polskiej.
2.
W sprawach, w których sąd zarządził umorzenie, kosztów sądowych nie liczy się, a koszta pozasądowe stron znoszą się wzajemnie.
Art.  4.
1.
Postępowanie wytoczone, lub któreby w przyszłości zostało wytoczone przed sądami administracyjnemi, dotyczące roszczeń, objętych art. II porozumienia polsko-niemieckiego z dnia 31 października 1929 r., w szczególności postępowanie przed Najwyższym Trybunałem Administracyjnym, przeciw orzeczeniom władz likwidacyjnych, wydanym na zasadzie przepisów, przytoczonych w art. 1 niniejszego rozporządzenia, ulega umorzeniu z urzędu.
2.
Przepis ten nie odnosi się do spraw, wytoczonych przed Najwyższym Trybunałem Administracyjnym z powodu orzeczeń Komitetów Likwidacyjnych, określonych w art. 2 niniejszego rozporządzenia.
Art.  5.

Wykonanie niniejszego rozporządzenia porucza się Ministrowi Skarbu i Ministrowi Sprawiedliwości, każdemu we właściwym zakresie działania.

Art.  6.

Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem głoszenia.

Zmiany w prawie

Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024