Umundurowanie niższych funkcjonarjuszów sądowych i prokuratorskich.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SPRAWIEDLIWOŚCI
z dnia 10 grudnia 1932 r.
w sprawie umundurowania niższych funkcjonarjuszów sadowych i prokuratorskich.

Na podstawie art. 265 § 3 prawa o ustroju sądów powszechnych z dnia 6 lutego 1928 r. (Dz. U. R. P. z 1932 r. Nr. 102, poz. 863) zarządzam co następuje:
§  1.
Umundurowanie niższych funkcjonarjuszów sądowych i prokuratorskich winno odpowiadać niżej podanym przepisom i wzorom.
§  2. 1
Zasadnicze materjały umundurowania: sukno ciemno-popielate (marengo) na ubranie ciepłe oraz tkanina wełniano-bawełniana w tymże kolorze na ubrania letnia; guziki z żółtego metalu (złote) z orłem państwowym.
§  3. 2
Umundurowanie ciepłe składa się z kurtki, spodni, płaszcza i czapki, zaś umundurowanie letnie - z kurtki, spodni i czapki.
a)
Kurtka jednorzędowa (tabl. 1) bez rozcięcia z tylu, zapinana na 6 dużych guzików, z dwiema bocznemi krytemi kieszeniami i patkami szerokości 16 - 18 cm i wysokości 7 cm. Długość kurtki taka, aby dół poły z tyłu dotykał płaszczyzny siedzenia przy pozycji siedzącej. Kołnierz leżący, wykładany, wysokości 5 - 7 cm, zapinany na 1 haftkę. Mankiety na rękawach okrągłe, wysokości 10 cm z dwoma małemi guzikami.
b)
Spodnie z materjału barwy kurtki, kroju cywilnego, równej szerokości w dole i kolanie (bez mankietów), długie do trzewików (czarnych).
c)
Płaszcz dwurzędowy (tabl. 2) z podszewką na plecach, piersiach i w rękawach, po 6 dużych guzików z każdej strony, z dwiema bocznemi, krytemi kieszeniami z patkami szerokości 18 - 20 cm i wysokości 8 cm. Kołnierz leżący, wykładany, wysokości 10 - 12 cm, zapinany na 1 haftkę. Mankiety na rękawach okrągłe wysokości 15 cm z dwoma guzikami. Z tyłu płaszcza, wciętego w stanie, pęto (dragonik) zaokrąglone o wysokości 5 cm, długości 20 - 22 cm, zapinane na 2 duże guziki. Płaszcz z tyłu posiada rozcięcie, sięgające od dołu do płaszczyzny siedzenia, zapinane na 5 małych guzików.
d)
Czapka angielska (tabl. 3) z materjału mundurowego z daszkiem skórzanym szerokości 6 cm i czarną rzemienną podpinką szerokości 1 cm; podpinka przytwierdzona do czapki na 2 małych guzikach z metalu żółtego (złotych) z orłem państwowym. Na otoku nad podpinką orzeł państwowy z żółtego metalu (złoty).
§  4.
Oznaki stopni służbowych niższych funkcjonarjuszów:
1)
Pomocniczy woźny - na brzegach kołnierza kurtki i płaszcza naszyty kąt rozwartości 60° z sukna ciemno-granatowego szerokości 1/2 cm o bokach długości 6 cm (tabl. 4).
2)
Woźny - na brzegach kołnierza kurtki i płaszcza naszyty kąt rozwartości 60° z sukna ciemno-granatowego, szerokości 11/2 cm o bokach długości 6 cm (tabl. 5).
3)
Starszy woźny - na brzegach kołnierza kurtki i płaszcza naszyty kąt rozwartości 60º z sukna ciemno - granatowego szerokości 11/2 cm o bokach długości 6 cm z naszytym na nim złotym galonikiem szerokości 21/2 mm (tabl. 6).
§  5.
Niżsi funkcjonariusze Ministerstwa Sprawiedliwości noszą ponadto na kołnierzu kurtki i płaszcza z obu stron (tabl. 7), oraz na otoku czapki (tabl. 9) nad podpinka, monogram z żółtego metalu (złoty) z literami M. S. (tabl. 8) ; orzeł państwowy natomiast przymocowany do górnej części czapki.
§  6.
W czasie pełnienia służby niżsi funkcjonariusze sądowi i prokuratorscy winni być umundurowani.
§  7.
Do czasu wyczerpania posiadanych zapasów, zezwala się na noszenie dotychczasowego umundurowania.
§  8.
Rozporządzenie mniejsze wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 1933 r.
..................................................

Notka Redakcji Systemu Informacji Prawnej LEX

Grafiki zostały zamieszczone wyłącznie w Internecie. Obejrzenie grafik podczas pracy z programem Lex wymaga dostępu do Internetu.

..................................................

ZAŁĄCZNIK 

1 § 2 zmieniony przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 6 marca 1935 r. (Dz.U.35.18.100) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 kwietnia 1935 r.
2 § 3 zmieniony przez § 1 pkt 2 i 3 rozporządzenia z dnia 6 marca 1935 r. (Dz.U.35.18.100) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 kwietnia 1935 r.

Zmiany w prawie

Mucha: Od 1 września obowiązek szkolny dla dzieci z Ukrainy

Od 1 września będzie obowiązek szkolny dla dzieci z Ukrainy, połączony z pobieraniem zasiłku 800 plus. Zapowiedziała to w środę wiceministra edukacji Joanna Mucha. Z przekazanych przez nią szacunkowych danych wynika, że do polskich szkół nie posłano prawdopodobnie ok. 75 tysięcy ukraińskich dzieci. Według Muchy często powodem takiej decyzji było przekonanie rodziców lub opiekunów, że bardzo szybko wrócą do Ukrainy.

Krzysztof Koślicki 12.06.2024
Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024