Spis funkcjonarjuszów państwowych, zawodowych wojskowych, oraz innych pracowników państwowych, tudzież funkcjonarjuszów i pracowników przedsiębiorstw i monopolów państwowych.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 4 listopada 1932 r.
w sprawie spisu funkcjonarjuszów państwowych, zawodowych wojskowych, oraz innych pracowników państwowych, tudzież funkcjonarjuszów i pracowników przedsiębiorstw i monopolów państwowych.

Na podstawie art. 2 i 3 ustawy z dnia 21 października 1919 r. o organizacji statystyki administracyjne! (Dz. U. R. P. Nr. 85, poz. 464) w brzmieniu ustalonem ustawą z dnia 1 czerwca 1923 r. (Dz. U. R. P. Nr. 60, poz. 436) zarządza się co następuje:
§  1.
W celu zebrania danych statystycznych, dotyczących funkcjonarjuszów państwowych i zawodowych wojskowych, podlegających przepisom ustawy z dnia 11 grudnia 1923 r. o zaopatrzeniu emerytalnem (Dz. U. R. P. z r. 1931 Nr. 42, poz. 380), państwowych funkcjonarjuszów prowizorycznych, praktykantów, pracowników kontraktowych, tudzież innych osób. które z tytułu swej służby lub za swą pracę otrzymują stałe, perjodyczne wynagrodzenie ze Skarbu Państwa, jako też funkcjonarjuszów i pracowników przedsiębiorstw i monopolów państwowych, przeprowadzony będzie ich spis według stanu na dzień 31 stycznia 1933 r.
§  2.
Nie będą podlegały spisowi osoby, zatrudnione w Banku Gospodarstwa Krajowego, w Państwowym Banku Rolnym i Pocztowej Kasie Oszczędności, tudzież osoby, zatrudnione we władzach, urzędach i instytucjach, przedsiębiorstwach i monopolach państwowych, objętych spisem, na podstawie umowy o prace, podlegającej postanowieniom rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 16 marca 1928 r. o umowie o pracę robotników (Dz. U. R. P. Nr. 35, poz. 324), przyczem dla tej ostatniej grupy osób podana będzie w wykazach ogólna ich liczba według stanu na dzień 31 stycznia 1933 r.
§  3.
Spis przeprowadzą władze, urzędy i instytucje, w których osoba podlegająca spisowi pełni służbę lub jest zatrudniona, oraz zarządy przedsiębiorstw i monopolów państwowych w miejscu służby lub zatrudnienia funkcjonariusza lub pracownika, pod nadzorem i kontrolą władz i zarządów, prowadzących akta osobowe osób, podlegających spisowi.
§  4.
Każda z osób, podlegających spisowi (§ 1) obowiązana jest do dnia 5 lutego 1933 r. ściśle i pod odpowiedzialnością służbową wypełnić odrębny dla siebie arkusz spisowy według stanu na dzień 31 stycznia 1933 r., jednakże obliczając bieżący okres służby względnie pracy na dzień 31 grudnia 1932 r. Wypełniony arkusz spisowy należy przedstawić właściwej władzy przełożonej.

Władza przełożona powinna udzielać wszelkiej pomocy i wskazówek potrzebnych wypełniającemu arkusz spisowy do należytego wykonania tej czynności, tudzież czuwać nad tem, aby wypełnianie arkuszy spisowych, zebranie ich i przedstawienie odbyło się dokładnie i bez opóźnienia.

Władze naczelne i im równorzędne w porozumieniu z Ministrem Spraw Wewnętrznych i Ministrem Skarbu mogą obowiązek wypełniania arkuszy spisowych przerzucić na biura lub referaty osobowe, które wypełnia arkusze spisowe na podstawie danych zawartych w aktach osobowych.

Wypełnione arkusze spisowe zbierze i przedstawi właściwa władza przełożona w terminie do dnia 15 lutego 1933 r. władzy, prowadzącej akta osobowe osób, podlegających spisowi, ta zaś przystąpi do sprawdzenia nadesłanych, jak również zebranych u siebie arkuszy spisowych, oraz wypełni arkusze spisowe na podstawie danych zawartych w aktach osobowych za te osoby, które w czasie przeprowadzenia spisu były nieobecne lub też znajdowały się w stanie nieczynnym.

Sprawdzenie arkuszy spisowych polecać będzie na przejrzeniu czy wszystkie rubryki zostały wypełnione zgodnie z instrukcją, oraz. czy obliczenia i sumowania ilości poszczególnych okresy służb zostały dokładnie przeprowadzone. W razie zachodzących sprzeczności lub braków, o ile te nic dadzą się usunąć na miejscu, władza sprawdzająca prześle arkusz spisowy bezpośredniej władzy przełożonej interesowanego funkcjonariusza, pracownika państwowego lub zawodowego wojskowego, celem ostatecznego uzgodnienia. Sprawdzenie i uzgodnienie powinno być ukończone do dnia 31 marca 1933 r.

Bezpośrednia władza przełożona, przedstawiając władzy prowadzącej akta osobowe osób podlegających sosowi arkusze spisowe, powinna dołączyć do nich pismo, w którem należy wymienić liczbę przedstawianych arkuszy spisowych oraz podać ogólną liczbę pracowników niepodlegających spisowi. Natomiast władza prowadząca akta osobowe, przesyłając arkusze spisowe do Głównego Urzędu Statystycznego, obowiązana jest dołączyć wypełniony przez siebie wykaz arkuszy spisowych. Przy sporządzaniu wykazu arkuszy spisowych należy stwierdzić, czy ilość osób, objętych spisem, zgadza się z ilością osób, objętych listami płacy, a w szczególności, czy ilość osób, wykazanych jako stali funkcjonarjusze państwowi i zawodowi wojskowi, zgadza się z ilością osób, którym potrąca się opłaty emerytalne.

Ponadto w wykazie arkuszy spisowych należy stwierdzić dokonanie czynności sprawdzenia arkuszy spisowych, tudzież odnotować dokonane zmiany i uzupełnienia.

Powyższe przepisy mają odpowiednie zastosowanie do postępowania przy wypełnianiu, przedstawianiu i sprawdzaniu arkuszy spisowych w instytucjach, przedsiębiorstwach i monopolach państwowych.

Wymienione w niniejszym paragrafie wykazy i arkusze spisowe wypełnione i sprawdzone podług postanowień niniejszego rozporządzenia, prześlą władze sprawdzające do Głównego Urzędu Statystycznego do dnia 15 kwietnia 1933 r. wraz z pismem, w którem należy podać ilość przesyłanych arkuszy spisowych, oraz liczbę pracowników niepodlegających spisowi (§ 2). Odpis pisma należy równocześnie przesłać do właściwej władzy naczelnej lub jej równorzędnej, ta zaś do dnia 30 kwietnia 1933 r. obowiązana jest nadesłać do Głównego Urzędu Statystycznego wykaz wszystkich władz i zarządów, prowadzących akta osobowe, z zaznaczeniem, które z nich nie wypełniły obowiązku nadesłania arkuszy spisowych, oraz czy ilość przesłanych do Głównego Urzędu Statystycznego arkuszy spisowych i podana liczba pracowników niepodlegających spisowi jest kompletna.

§  5.
Wzory arkuszy spisowych wraz ze wskazówkami o sposobie wypełniania ustali Minister Skarbu w porozumieniu z Ministrem Spraw Wewnętrznych, tudzież z Ministrem Spraw Wojskowych, o ile chodzi o arkusze spisowe dla zawodowych Wojskowych, oraz Ministrem Komunikacji, o ile chodzi o arkusze spisowe dla funkcjonarjuszów i pracowników przedsiębiorstwa "Polskie Koleje Państwowe".

Wzory pism i wykazów arkuszy spisowych wraz ze wskazówkami o sposobie wypełniania i grupowania materjału ustali Minister Skarbu w porozumieniu z Ministrem Spraw Wewnętrznych.

§  6.
Organizacja przeprowadzenia spisu oraz opracowanie materjałów spisowych będzie Wykonane w Głównym Urzędzie Statystycznym.

Główny Urząd Statystyczny dostarczy władzom naczelnym i im równorzędnym na zgłoszone zapotrzebowanie odpowiednią ilość druków arkuszy spisowych i wykazów arkuszy spisowych. Władze naczelne i im równorzędne roześlą otrzymane druki podległym sobie władzom, urzędom i instytucjom oraz zarządom przedsiębiorstw i monopolów państwowych.

We wszystkich sprawach, dotyczących spisu, Główny Urząd Statystyczny może porozumiewać się bezpośrednio ze wszystkiemi władzami, urzędami, w instytucjami, przedsiębiorstwami i monopolami państwowemi, te zaś obowiązane są udzielać Głównemu Urzędowi Statystycznemu możliwie niezwłocznie wszystkich niezbędnych wyjaśnień, celem sprostowania lub uzupełnienia zebranych materjałów.

§  7.
Po ukończeniu opracowania spisu, Główny Urząd Statystyczny przekaże ostatecznie wyniki opracowania Ministerstwu Skarbu.
§  8.
Poniesione przez Główny Urząd Statystyczny koszty druku arkuszy spisowych, zorganizowania spisu i opracowanie wyników spisu zostaną pokryte z budżetu Ministerstwa Skarbu, Jednak przedsiębiorstwo "Polskie Koleje Państwowe" zwróci Skarbowi Państwa z powyższych kosztów część do tyczącą przeprowadzenia i opracowania spisu swych pracowników.
§  9.
Wykonanie rozporządzenia niniejszego porucza się Ministrowi Skarbu i Ministrowi Spraw Wewnętrznych w porozumieniu z interesowanymi ministrami oraz każdemu z ministrów we właściwym sobie zakresie działania.
§  10.
Rozporządzenie mniejsze wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1932.108.888

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Spis funkcjonarjuszów państwowych, zawodowych wojskowych, oraz innych pracowników państwowych, tudzież funkcjonarjuszów i pracowników przedsiębiorstw i monopolów państwowych.
Data aktu: 04/11/1932
Data ogłoszenia: 07/12/1932
Data wejścia w życie: 07/12/1932