Regulamin procesowy, obowiązujący w sporach, wytoczonych przed sędzią rozjemcą, ustanowionym na zasadzie konwencji polsko-francuskiej z dnia 6 lutego 1922 r. dotyczącej majątków, praw i udziałów.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SPRAW ZAGRANICZNYCH
z dnia 13 grudnia 1930 r.
o regulaminie procesowym, obowiązującym w sporach, wytoczonych przed sędzią rozjemcą, ustanowionym na zasadzie konwencji polsko - francuskiej z dnia 6 lutego 1922 r. dotyczącej majątków, praw i udziałów.

Na mocy art. 3 ustawy z dnia 12 maja 1922 r. (Dz. U. R. P. z 1922 r. Nr. 71, poz. 634) w przedmiocie ratyfikacji konwencji bilateralnej polsko-francuskiej, podpisanej w Paryżu dnia 6 lutego 1922 r., zarządzam co następuje:
§  1.
W sporach wytaczanych przed sędzią rozjemcą, ustanowionym na zasadzie konwencji polsko-francuskiej z dnia 6 lutego 1922 r., dotyczącej majątków, praw i udziałów (Dz. U. R. P. z 1924 r. Nr. 16, poz. 149), strony winny stosować się do przepisów regulaminu procesowego, wydanego przez sędziego rozjemcę dnia 29 czerwca 1925 r. i stanowiącego załącznik do rozporządzenia niniejszego.
§  2.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIK 

REGULAMIN PROCESOWY

wydany przez sędziego rozjemcę mianowanego przez Rząd Republiki Francuskiej i Rząd Rzeczypospolitej Polskiej dla rozstrzygania ewentualnych sporów w zakresie interpretacji konwencji dotyczącej majątków, praw i udziałów, zawartej przez dwa Rządy dn. 6 lutego 1922 r.

1.

Wszelki spór będzie przedstawiony sędziemu rozjemcy na piśmie, podaniem, zawierającem opisanie stanu faktycznego, uzasadniającego je, wraz z wywodem prawnym i konkluzjami.

Podanie to winno być zredagowane w jeżyku francuskim.

Winno ono być przesłane sędziemu rozjemcy. Kopja podania wraz z dokumentami, przedstawionemi celem jego poparcia, winna być przesłana stronie pozwanej.

2.

W terminie miesięcznym od daty przedstawienia podania strona pozwana winna przedstawić na piśmie swą odpowiedź, zawierającą opisanie stanu faktycznego i wywodu prawnego konkluzjami, które mogą być wzajemne.

Postanowienia zawarte w alinéa 2, 3 i 4 artykułu poprzedniego stosują się do odpowiedzi.

3.

Strona powodowa może przedstawić replikę, a strona pozwana może przedstawić duplikę w terminach i w formie przewidzianej w artykułach poprzednich.

4.

Po wymianie konkluzji sędzia rozjemca ustali, o ile uzna za potrzebne, datę w której odbędzie się rozprawa.

Strony mają prawo dać się zastąpić przez pełnomocników i doradców oraz korzystać z ich pomocy.

5.

Sędzia rozjemca będzie mógł w każdym stanie sprawy zarządzić dowód ze świadków lub ekspertyzę.

Zarządzenia dochodzeń i ekspertyzy winny określać fakty, które mają być stwierdzone przez świadków i pytania, na które mają odpowiedzieć eksperci; powinny one zawierać zasady postępowania, obowiązujące strony.

6.

Sędzia rozjemca może, bądź z urzędu, bądź na żądanie jednej ze stron przedłużać terminy ustalone przez niniejszy regulamin.

7.

Sędzia rozjemca wyda orzeczenie w formie, jaką uzna za stosowną.

W każdym stanie sprawy będzie on mógł zarządzić środki zabezpieczające, jeżeli środki te będą mu się wydawały potrzebne lub wskazane.

Orzeczenia i zarządzenia sędziego rozjemcy będą notyfikowane stronom i komunikowane Rządowi Republiki Francuskiej i Rządowi Rzeczypospolitej Polskiej.

8.

Wszelkie wypadki nieprzewidziane niniejszym regulaminem będą rozstrzygane przez sędziego rozjemcę.

Amsterdam, dnia 29 czerwca 1925 roku.

Zmiany w prawie

Prezydent podpisał nowelizację kodeksu pracy o substancjach reprotoksycznych

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację kodeksu pracy dotyczącą ochrony pracowników przed substancjami reprotoksycznymi, które są szkodliwe m.in. dla płodności i funkcji seksualnych - przekazało w czwartek biuro prasowe kancelarii prezydenta. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów.

Grażyna J. Leśniak 13.06.2024
Od 1 grudnia wakacje składkowe dla przedsiębiorców

Nowelizacja ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw z 9 maja 2024 roku przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku. Niewpłacone składki będą finansowane z budżetu państwa w ramach dotacji do Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Nowe przepisy wejdą w życie 1 listopada, a pierwsi przedsiębiorcy będą mogli z nich skorzystać w grudniu.

Grażyna J. Leśniak 13.06.2024
Ustawa powołująca program "Aktywny Rodzic" już w Dzienniku Ustaw

Ustawa o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic" została opublikowana 12 czerwca. Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. O wyborze świadczenia zdecydują sami rodzice, choć pierwsze dwa nie będą dla wszystkich. Wnioski będzie można składać od 1 października.

Agnieszka Matłacz 13.06.2024
Mucha: Od 1 września obowiązek szkolny dla dzieci z Ukrainy

Od 1 września będzie obowiązek szkolny dla dzieci z Ukrainy, połączony z pobieraniem zasiłku 800 plus. Zapowiedziała to w środę wiceministra edukacji Joanna Mucha. Z przekazanych przez nią szacunkowych danych wynika, że do polskich szkół nie posłano prawdopodobnie ok. 75 tysięcy ukraińskich dzieci. Według Muchy często powodem takiej decyzji było przekonanie rodziców lub opiekunów, że bardzo szybko wrócą do Ukrainy.

Krzysztof Koślicki 12.06.2024
Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1930.92.721

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Regulamin procesowy, obowiązujący w sporach, wytoczonych przed sędzią rozjemcą, ustanowionym na zasadzie konwencji polsko-francuskiej z dnia 6 lutego 1922 r. dotyczącej majątków, praw i udziałów.
Data aktu: 13/12/1930
Data ogłoszenia: 29/12/1930
Data wejścia w życie: 29/12/1930