Wymiana akcyj rublowych Wileńskiego Banku Ziemskiego.

ROZPORZĄDZENIE
PREZYDENTA RZECZYPOSPOLITEJ
z dnia 29 popada 1930 r.
w sprawie wymiany akcyj rublowych Wileńskiego Banku Ziemskiego.

Na podstawie art. 44 ust. 5 Konstytucji postanawiam co następuje:
Art.  1.

Prawo do wymiany akcyj rublowych Wileńskiego Banku Ziemskiego nominalnej wartości rb. 250 na akcje, opiewające na złote, przysługuje w następującej kolejności:

1) a) posiadaczem efektywnych akcyj rublowych, którzy zgłosili w Wileńskim Banku Ziemskim akcje rublowe do wymijamy do dnia 14 maja 1928 r.;

b) osobom, które zgłosiły w Wileńskim Banku Ziemskim do dnia 14 maja 1928 r. dowody o unieważnieniu akcyj Wileńskiego Banku Ziemskiego w trybie, przewidzianym ustawą z dnia 26 lipca 1919 r. o utraconych tytułach na okaziciela (Dz. U. R. P. Nr. 67, poz. 406), bądź w trybie, przewidzianym rozporządzeniem Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 27 października 1926 r. (Dz. U. R. P. Nr. 113, poz. 654);

c) osobom, które zgłosiły w Wileńskim Banku Ziemskim lub w Ministerstwie Skarbu do dnia 14 maja 1928 r. dowody o wszczętem postępowaniu celem unieważnienia akcyj Wileńskiego Banku Ziemskiego w trybie, przewidzianym w przepisach, powołanych w niniejszym artykule punkt b), przyczem ulegające wykonaniu decyzje o unieważnieniu rzeczonych akcyj winny być zgłoszone w Wileńskim Banku Ziemskim nie później, niż 14 maja 1937 r.;

2) posiadaczom wiarogodnych pisemnych dowodów, a mianowicie pokwitowań i pism, pochodzących od instytucyj państwowych, komunalnych i kredytowych oraz dowodów z ksiąg handlowych, stwierdzających posiadanie akcyj rublowych Wileńskiego Banku Ziemskiego, których numery nie zostały w tych dowodach wyszczególnione, o ile zgłoszenia wpłynęły do Wileńskiego Banku Ziemskiego lub do Ministerstwa Skarbu w terminie do dnia 14 maja 1928 r. i dowody te stwierdzają, że utracone akcje należały do obecnych właścicieli przed dniem 7 listopada 1917 r.

Posiadacze dowodów, wymienionych w ust. 1 pkt. 2, winni złożyć oświadczenia własne, że utracone akcje nie były przez nich zbyte lub darowane.

Art.  2.

Na zabezpieczenie wymiany na akcje złotowe dowodów, wymienionych w art. 1 ust. 1 pkt. 1 c), odpowiednia ilość akcyj złotowych zostanie zatrzymana w depozycie Wileńskiego Banku Ziemskiego.

Art.  3.

Reszta akcyj złotowych, jaka pozostanie po wymianie zgłoszonych na podstawie art. 1 ust. 1 pkt. 1 a) i b) oraz pkt. 2 akcyj rublowych i dowodów oraz po złożeniu na podstawie art. 1 ust. 1 pkt. 1 c) do depozytu odpowiedniej ilości akcyj złotowych (art. 2), zostanie sprzedana na giełdzie pieniężnej w Wilnie i w Warszawie w terminach, ustalonych przez Ministra Skarbu. Akcje złotowe, złożone do depozytu (art. 2), na które nie zostaną w czasie do dnia 14 maja 1937 r. przedstawione ulegające wykonaniu decyzje, zostaną sprzedane po tym terminie na giełdzie w Wilnie i w Warszawie, Sprzedaż wszystkich akcyj na giełdzie winna nastąpić do dnia 14 maja 1938 r. Suma, uzyskana z tych sprzedaży, pozostanie w depozycie Banku.

Art.  4.

Właściciele niezgłoszonych do dnia 14 maja 1928 r., (art. 1):

a)
efektywnych akcyj rublowych Wileńskiego Banku Ziemskiego,
b)
dowodów o unieważnieniu akcyj Wileńskiego Banku Ziemskiego,
c) 1
wiarogodnych pisemnych dowodów, a mianowicie pokwitowań i pism, pochodzących od instytucyj państwowych, komunalnych i kredytowych, oraz dowodów z ksiąg handlowych, stwierdzających posiadanie akcyj rublowych Wileńskiego Banku Ziemskiego, których numery nie zostały w tych dowodach wyszczególnione, o ile dowody te stwierdzają, że utrącone akcje należały do obecnych właścicieli przed dniem 7 listopada 1917 r., mają prawo zgłoszenia swoich tytułów do Wileńskiego Banku Ziemskiego w okresie do dnia 14 maja 1938 r., przyczem właściciele dowodów, wymienionych w niniejszym artykule pkt. c) winni złożyć oświadczenie własne, że utracone akcje nie były przez nich zbyte lub darowane.

Właścicielom tytułów, zgłoszonych na podstawie niniejszego artykułu, przysługuje prawo do otrzymania w czasie od dnia 14 maja 1933 r. do dnia 14 maja 1940 r. z sumy, uzyskanej ze sprzedaży akcyj złotowych, uskutecznionej na podstawie przepisów art. 3 - kwot w wysokości, ustalonej na podstawie stosunku sumy, uzyskanej ze sprzedaży akcyj, do ilości zgłoszonych w okresie od 14 maja 1928 r. do 14 maja 1938 r. akcyj rublowych efektywnych i akcyj rublowych, wymienionych w tytułach, z tem jednak, że spłata ta nie może przekraczać zł 150 za każdą akcję 250-rublową. Suma, pozostała po uskutecznieniu tych spłat, zostanie po 14 maja 1940 r. przelana do kapitału zapasowego Wileńskiego Banku Ziemskiego.

Art.  5.

Wykonanie niniejszego rozporządzenia porucza się Ministrom Skarbu oraz Przemysłu i Handlu.

Art.  6.

Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Z dniem wejścia w życie niniejszego rozporządzenia traci moc obowiązującą rozporządzenie Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 6 lutego 1928 r. o wymianie akcyj rublowych Wileńskiego Banku Ziemskiego (Dz. U. R. P. Nr. 15, poz. 109).

1 Art. 4 lit. c) zmieniona przez obwieszczenie Ministra Sprawiedliwości z dnia 2 grudnia 1930 r. o sprostowaniu błędu (Dz.U.30.86.679).

Zmiany w prawie

Prezydent podpisał nowelizację kodeksu pracy o substancjach reprotoksycznych

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację kodeksu pracy dotyczącą ochrony pracowników przed substancjami reprotoksycznymi, które są szkodliwe m.in. dla płodności i funkcji seksualnych - przekazało w czwartek biuro prasowe kancelarii prezydenta. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów.

Grażyna J. Leśniak 13.06.2024
Od 1 grudnia wakacje składkowe dla przedsiębiorców

Nowelizacja ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw z 9 maja 2024 roku przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku. Niewpłacone składki będą finansowane z budżetu państwa w ramach dotacji do Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Nowe przepisy wejdą w życie 1 listopada, a pierwsi przedsiębiorcy będą mogli z nich skorzystać w grudniu.

Grażyna J. Leśniak 13.06.2024
Ustawa powołująca program "Aktywny Rodzic" już w Dzienniku Ustaw

Ustawa o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic" została opublikowana 12 czerwca. Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. O wyborze świadczenia zdecydują sami rodzice, choć pierwsze dwa nie będą dla wszystkich. Wnioski będzie można składać od 1 października.

Agnieszka Matłacz 13.06.2024
Mucha: Od 1 września obowiązek szkolny dla dzieci z Ukrainy

Od 1 września będzie obowiązek szkolny dla dzieci z Ukrainy, połączony z pobieraniem zasiłku 800 plus. Zapowiedziała to w środę wiceministra edukacji Joanna Mucha. Z przekazanych przez nią szacunkowych danych wynika, że do polskich szkół nie posłano prawdopodobnie ok. 75 tysięcy ukraińskich dzieci. Według Muchy często powodem takiej decyzji było przekonanie rodziców lub opiekunów, że bardzo szybko wrócą do Ukrainy.

Krzysztof Koślicki 12.06.2024
Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024