Ustrój miasta Gdyni.

ROZPORZĄDZENIE
PREZYDENTA RZECZYPOSPOLITEJ
z dnia 24 listopada 1930 r.
o ustroju miasta Gdyni. *

Na podstawie art. 44 ust. 5 Konstytucji postanawiam co następuje:
Art.  1.

Na czele powiatu miejskiego w Gdyni stoi Komisarz Rządu. Komisarza Rządu oraz jego zastępcę mianuje Minister Spraw Wewnętrznych w porozumieniu z Ministrem Przemysłu i Handlu oraz Ministrem Skarbu.

Art.  2. 1

Zakres działania Komisarza Rządu w Gdyni obejmuje prawa i obowiązki przełożonego gminy i starosty grodzkiego.

W odniesieniu do wydziału miejskiego mają analogiczne zastosowane postanowienia § 38 ustawy z dnia 30 lipca 1883 r. o ogólnej administracji kraju (Zb. u. pr. str. 195).

Art.  3.

Komisarz Rządu jest:

a)
przedstawicielem Rządu w powiecie miejskim;
b)
odpowiedzialnym wykonawcą zleceń Wojewody pomorskiego oraz poszczególnych ministrów, stosownie do postanowień niniejszego rozporządzenia;
c)
zwierzchnikiem podporządkowanych mu władz, urzędów i organów tudzież służbowym przełożonym urzędników tychże władz, urzędów i organów.
Art.  4.

Poszczególni ministrowie działów administracji zespolonych z administracją ogólną, upoważnieni są do przekazywania - w odniesieniu do spraw, dotyczących powiatu miejskiego w Gdyni, - Wojewodzie pomorskiemu niektórych kompetencyj, zastrzeżonych im w toku instancyj - Komisarzowi Rządu zaś niektórych kompetencyj, zastrzeżonych Wojewodzie pomorskiemu.

Art.  5.

Poszczególni ministrowie w razie potrzeby władni są przekazywać w drodze rozporządzeń Komisarzowi Rządu odpowiedni zakres działania w działach administracji, niezespolonych z administracją ogólną.

Art.  6.

Komisarz Rządu podlega pod względem osobowym Wojewodzie pomorskiemu, pod względem służbowym zaś-w działach administracji, zespolonych z administracją ogólną - Wojewodzie pomorskiemu, a w innych działach administracji państwowej, bezpośrednio właściwym ministrom, o ile rozporządzenia wydane na podstawie art. 5 niniejszego rozporządzenia nie postanowią inaczej.

Art.  7. 2

Rada miejska m. Gdyni składa się z 48 członków, z których 32 pochodzi z wyborów, 16 zaś mianuje i odwołuje Minister Spraw Wewnętrznych w porozumieniu z Ministrem Przemysłu i Handlu.

Zarząd miejski składa się z Komisarza Rządu, jego zastępcy oraz 5 ławników z wyboru.

Art.  8. 3

Komisarz Rządu i jego zastępca otrzymuje z funduszów gminy miejskiej m. Gdyni dodatki pieniężne w wysokości, określonej przez Ministra Spraw Wewnętrznych w porozumieniu z Ministrem Skarbu.

Art.  9.

Wykonanie rozporządzenia niniejszego porucza się Ministrowi Spraw Wewnętrznych oraz innym ministrom.

Art.  10. 4

Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem ogłoszenia i obowiązuje do dnia 29 listopada 1943 r.

Rada Ministrów może w drodze rozporządzenia, przedłużyć moc obowiązującą rozporządzenia niniejszego na dalsze trzy lata.

Po upływie okresu, o którym mowa w ustępie pierwszym względnie drugim niniejszego artykułu, postanowienia zawarte w art. 3, 4, 5 i 6 będą obowiązywały nadal odnośnie do starosty grodzkiego w Gdyni.

* Z dniem 13 lipca 1933 r. w związku z wejściem w życie nin. rozporządzenia stosunek służbowy płatnych członków magistratu (burmistrza, zastępcy burmistrza i ławników) z gminą zostaje z mocy prawa rozwiązany z utratą prawa do pobierania dalszego uposażenia i jakichkolwiek innych świadczeń. Osoby interesowane zachowują tylko prawo do trwałego zaopatrzenia emerytalnego lub do jednorazowej odprawy z funduszów m. Gdyni z tytułu faktycznie wysłużonych lat pracy w samorządzie miasta oraz lat jakiejkolwiek służby poprzedniej, zaliczalnej do wysługi emerytalnej na zasadach dotychczasowych w dniu wejścia w życie nin. rozporządzenia. Wszelkie sprzeczne z postanowieniami art. 118 ustawy z dnia 23 marca 1933 r. o częściowej zmianie ustroju samorządu terytorjalnego (Dz.U.33.35.294) uchwały rady miejskiej i przepisy umów służbowych są nieważne. Wskutek zmiany tych umów, wynikającej z powyższych postanowień, osoby interesowane nie mają prawa do jakichkolwiek odszkodowań, zgodnie z powołanym wyżej art. 118.

Z dniem 29 listopada 1935 r. moc obowiązująca nin. rozporządzenia została przedłużona na dalsze trzy lata, zgodnie z § 1 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 9 listopada 1935 r. o ustroju miasta Gdyni. (Dz.U.35.83.513).

1 Art. 2 zmieniony przez § 1 pkt 1 ustawy z dnia 28 marca 1938 r. (Dz.U.38.22.190) zmieniającej nin. rozp. z mocą ustawy z dniem 29 listopada 1938 r.
2 Art. 7 zmieniony przez § 1 pkt 2 ustawy z dnia 28 marca 1938 r. (Dz.U.38.22.190) zmieniającej nin. rozp. z mocą ustawy z dniem 29 listopada 1938 r.
3 Art. 8 zmieniony przez § 1 pkt 3 ustawy z dnia 28 marca 1938 r. (Dz.U.38.22.190) zmieniającej nin. rozp. z mocą ustawy z dniem 29 listopada 1938 r.
4 Art. 10 zmieniony przez § 1 pkt 4 ustawy z dnia 28 marca 1938 r. (Dz.U.38.22.190) zmieniającej nin. rozp. z mocą ustawy z dniem 29 listopada 1938 r.

Zmiany w prawie

Prezydent podpisał nowelizację kodeksu pracy o substancjach reprotoksycznych

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację kodeksu pracy dotyczącą ochrony pracowników przed substancjami reprotoksycznymi, które są szkodliwe m.in. dla płodności i funkcji seksualnych - przekazało w czwartek biuro prasowe kancelarii prezydenta. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów.

Grażyna J. Leśniak 13.06.2024
Od 1 grudnia wakacje składkowe dla przedsiębiorców

Nowelizacja ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw z 9 maja 2024 roku przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku. Niewpłacone składki będą finansowane z budżetu państwa w ramach dotacji do Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Nowe przepisy wejdą w życie 1 listopada, a pierwsi przedsiębiorcy będą mogli z nich skorzystać w grudniu.

Grażyna J. Leśniak 13.06.2024
Ustawa powołująca program "Aktywny Rodzic" już w Dzienniku Ustaw

Ustawa o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic" została opublikowana 12 czerwca. Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. O wyborze świadczenia zdecydują sami rodzice, choć pierwsze dwa nie będą dla wszystkich. Wnioski będzie można składać od 1 października.

Agnieszka Matłacz 13.06.2024
Mucha: Od 1 września obowiązek szkolny dla dzieci z Ukrainy

Od 1 września będzie obowiązek szkolny dla dzieci z Ukrainy, połączony z pobieraniem zasiłku 800 plus. Zapowiedziała to w środę wiceministra edukacji Joanna Mucha. Z przekazanych przez nią szacunkowych danych wynika, że do polskich szkół nie posłano prawdopodobnie ok. 75 tysięcy ukraińskich dzieci. Według Muchy często powodem takiej decyzji było przekonanie rodziców lub opiekunów, że bardzo szybko wrócą do Ukrainy.

Krzysztof Koślicki 12.06.2024
Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024