Zm.: rozporządzenie z dnia 13 listopada 1928 r. w sprawie uregulowania wywozu kurzych jaj zagranicę.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA PRZEMYSŁU I HANDLU
z dnia 9 kwietnia 1930 r.
w porozumieniu z Ministrem Rolnictwa o zmianie rozporządzenia z dnia 13 listopada 1928 r. w sprawie uregulowania wywozu kurzych jaj zagranicę.

Na podstawie art. 3, 5, 7 i 12 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 6 marca 1928 r. o uregulowaniu wywozu kurzych jaj zagranicę (Dz. U. R. P. Nr. 27, poz. 249) zarządza się co następuje:
§  1. 1
W rozporządzeniu Ministra Przemysłu i Handlu z dnia 13 listopada 1928 r. wydanem w porozumieniu z Ministrem Rolnictwa w sprawie uregulowania wywozu kurzych jaj zagranicę (Dz. U. R. P. z 1929 r. Nr. 1, poz. 5) wprowadza się zmiany następujące:
I.
w § 1 dodaje się nowy ustęp końcowy:

"Przedsiębiorstwa, względnie składy przeróbcze, które zostały wykreślone z rejestru przedsiębiorstw eksportowych, stosownie do postanowień § 18 na skutek niezachowania przepisów niniejszego rozporządzenia, nie mogą być wpisane do rejestru ponownie, przed upływem 6-ciu miesięcy od dnia wykreślenia. Kierownikiem przedsiębiorstwa, względnie składu przeróbczego nie może być również przed upływem 6-ciu miesięcy od dnia wykreślenia kierownik przedsiębiorstwa, względnie składu przeróbczego, które w myśl powyższego zostało z rejestru wykreślone".

II.
w § 2 w ustępie 2 w ostatniem zdaniu zamiast wyrazów: "zawiadamia o dokonanym wpisie Ministerstwo Przemysłu i Handlu" wprowadza się wyrazy:

"przesyła bezzwłocznie odpis całego wpisu do Ministerstwa Przemysłu i Handlu".

III.
w § 4 dodaje się w końcu następujące zdanie:

"Władza rejestrująca winna zmiany powyższe wciągnąć do rejestru i zawiadomić o tem Ministerstwo Przemysłu i Handlu".

IV.
w § 7 dodaje się:

w punkcie a) w końcu pierwszego ustępu następujące zdanie:

"Pomieszczenia te winny być oddzielone ścianą stałą od wszelkich innych pomieszczeń"; w punkcie d) po wyrazie "personelu" dodaje się wyrazy: "najmniej z dwóch osób złożonego".

V.
§ 9 otrzymuje brzmienie następujące:

"Jaja świeże i czyste, przeznaczone na wywóz, należy sortować według następujących gatunków, oznaczonych wagą 1000 sztuk jaj:

1) powyżej 45 kg do 48 kg włącznie przy zachowaniu wagi przeciętnej 1000 szt. jaj od 46 kg do 47 kg włącznie;

2) powyżej 48 kg do 51 kg włącznie przy zachowaniu wagi przeciętnej 1000 szt. jaj od 49 kg do 50 kg włącznie;

3) powyżej 51 kg do 54 kg włącznie przy zachowaniu wagi przeciętnej 1000 szt. jaj od 52 kg do 53 kg włącznie;

4) powyżej 54 kg do 57 kg, włącznie przy zachowaniu wagi przeciętnej 1000 szt. jaj od 55 kg do 56 kg włącznie;

5) powyżej 57 kg do 62 kg włącznie przy zachowaniu wagi przeciętnej 1000 szt. jaj od 58,5 kg do 60,5 kg. włącznie;

6) powyżej 62 kg.

W każdym poszczególnym gatunku jaj może się znajdować najwyżej 12 % jaj, których waga nie odpowiada wadze danego gatunku".

VI.
w § 10 dodaje się po pierwszym ustępie ustęp nowy:

"Jaja posiadające komorę powietrzną o głębokości w porze wiosennej i letniej (kwiecień-sierpień) nie większej niż 5 mm, a pozatem odpowiadające warunkom poprzedniego ustępu, mogą być nazwane jajami "extra".

VII.
w § 13 w punkcie a) dodaje się w końcu wyrazy:

"Jaja świeże nazwane "extra" (§ 10 ustęp drugi) poza oznaczeniem wagi gatunku mogą mieć oznaczenie dodatkowe "extra" podane obok wagi gatunku".

VIII.
w § 14 ustęp 1 otrzymuje brzmienie następujące:

"Na obydwóch czołowych bokach skrzyni należy umieścić: numer porządkowy ładunku jaj, wychodzącego w danym roku kalendarzowym z danego składu przeróbczego, numer porządkowy skrzyni w danym ładunku, stempel, markę lub inny znak rozpoznawczy eksportującej firmy (§ 1 punkt a), oznaczenie jaj skrótem stosownie do § 13 niniejszego rozporządzenia, oraz napis "Polska". Żadne inne znaki, czy też napisy nie mogą się znajdować na skrzyni".

Pomiędzy ustępami 2 i 3 tegoż § 14 dodaje się nowy ustęp następujący:

"Ustala się następujące rozmiary powyższych numerów oraz znaków:

a) dla cyfr oznaczających numer porządkowy ładunku, numer porządkowy skrzyni w ładunku oraz wagę gatunku jaj:wysokość 2,5 cm wysokość liter "kg" - 1 cm,

szerokość 1 - 2 cm szerokość liter "kg" - 0,5 cm,

rozstawienie cyfr włącznie ze skrótem "kg" winno wynosić dla dwu cyfr i skrótu 5 - 6 cm, dla czterech cyfr i skrótu 10 - 11 cm;

b) dla liter "D" i "M" wysokość 2,5 cm, szerokość 1 - 2 cm,

c) dla skrótów "Frigor" i "Cale" - szerokość 6 cm wysokość liter 2,5 cm, szerokość liter 0,5 cm,

d) dla skrótu "secunda" - szerokość 8 cm, wysokość i szerokość liter jak w punkcie c),

e) dla skrótu "extra" - szerokość 8 cm, wysokość i szerokość liter jak w punkcie c),

f) wysokość liter "Polska" - 2,5 - 3 cm, szeszerokość napisu 14 - 15 cm,

g) znak firmy - wysokość 8 cm, szerokość 6 - 16 cm".

IX.
w § 15 dodaje się nowy ustęp końcowy:

"Nadto Izba Przemysłowo - Handlowa w Warszawie wyznaczy głównego inspektora z siedzibą w Warszawie, którego zadaniem będzie wykonywanie ogólnego nadzoru. Inspektora tego zatwierdzi Ministerstwo Przemysłu i Handlu po porozumieniu się z Ministerstwem Rolnictwa. Zasady wykonywania czynności nadzorczych przez głównego inspektora i inspektorów ustalone będą w trybie regulaminu przez Ministra Przemysłu i Handlu."

X.
w § 16 w końcu ustępu 1 dodaje się zdanie:

"Kontrola jaj może odbywać się również w innych miejscach a w szczególności w miejscach odprawy celnej".

ustęp 2 tegoż § 16 otrzymuje brzmienie następujące:

"Kontrolę jaj transportowanych w czasie przebiegu do miejsca odprawy celnej, przeprowadzać można tylko w wypadkach wyjątkowych, gdy zachodzi uzasadnione podejrzenie, że dany transport odbywa się z pogwałceniem przepisów regulujących wywóz jaj zagranicę; w tych wypadkach zatrzymanie jaj mogą spowodować przewidziane w § 15 niniejszego rozporządzenia organa nadzorcze, przyczem zatrzymane jaja winny być zbadane przez organ nadzorczy w ciągu 24 godzin od chwili zatrzymania".

XI.
Załącznik Nr. 4 do rozporządzenia Ministra Przemysłu i Handlu z dnia 13 listopada 1928 r. (Dz. U. R. P. z 1929 r. Nr. 1, poz. 5) otrzymuje brzmienie podane w załączniku do niniejszego rozporządzenia.
§  2.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem 1 lipca 1930 r.

Do jaj nadanych do wywozu zagranicę za dokumentem przewozowym wystawionym najpóźniej w przeddzień wejścia w życie niniejszego rozporządzenia stosują się przepisy rozporządzenia z dnia 13 listopada 1928 r. (Dz. U. R. P. z 1929 r. Nr. 1, poz. 5) w brzmieniu niezmienionem.

ZAŁĄCZNIK 

WZÓR

Czołowy bok skrzyni

10

11

Frigor 51-54 kg
POLSKA
Z. M.

Objaśnienie:

W ułamku 10/11 cyfra górna "10" oznacza kolejny numer transportu wychodzącego w danym roku kalendarzowym, cyfra dolna "11" oznacza kolejny numer skrzyni w danym ładunku.

"Frigor 51 - 54 kg" oznacza, że w danej skrzyni zawarte są jaja konserwowane w chłodni o wadze 1.000 szt. 51 - 54 kg.

Na miejscu oznaczonem "Z. M." powinien być umieszczony stempel, marka lub inny znak rozpoznawczy eksportującej firmy.

Wszystkie nazwy i numery powinny być oznaczone w przytoczonym wyżej wypadku w kolorze niebieskim.

1 § 1 zmieniony przez obwieszczenie Ministra Przemysłu i Handlu z dnia 12 lipca 1930 r. o sprostowaniu błędu (Dz.U.30.58.473).

Zmiany w prawie

Od 1 grudnia wakacje składkowe dla przedsiębiorców

Nowelizacja ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw z 9 maja 2024 roku przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku. Niewpłacone składki będą finansowane z budżetu państwa w ramach dotacji do Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Nowe przepisy wejdą w życie 1 listopada, a pierwsi przedsiębiorcy będą mogli z nich skorzystać w grudniu.

Grażyna J. Leśniak 13.06.2024
Ustawa powołująca program "Aktywny Rodzic" już w Dzienniku Ustaw

Ustawa o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic" została opublikowana 12 czerwca. Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. O wyborze świadczenia zdecydują sami rodzice, choć pierwsze dwa nie będą dla wszystkich. Wnioski będzie można składać od 1 października.

Agnieszka Matłacz 13.06.2024
Mucha: Od 1 września obowiązek szkolny dla dzieci z Ukrainy

Od 1 września będzie obowiązek szkolny dla dzieci z Ukrainy, połączony z pobieraniem zasiłku 800 plus. Zapowiedziała to w środę wiceministra edukacji Joanna Mucha. Z przekazanych przez nią szacunkowych danych wynika, że do polskich szkół nie posłano prawdopodobnie ok. 75 tysięcy ukraińskich dzieci. Według Muchy często powodem takiej decyzji było przekonanie rodziców lub opiekunów, że bardzo szybko wrócą do Ukrainy.

Krzysztof Koślicki 12.06.2024
Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024