Regulamin przewozowy dla bezpośredniej czeskosłowacko-sowieckiej komunikacji towarowej w tranzycie przez Polskę tudzież Niemcy i Polskę.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA KOMUNIKACJI
z dnia 28 kwietnia 1930 r.
wydane w porozumieniu z Ministrami: Sprawiedliwości, Przemysłu i Handlu oraz Rolnictwa w sprawie regulaminu przewozowego dla bezpośredniej czeskosłowacko - sowieckiej komunikacji towarowej w tranzycie przez Polskę tudzież Niemcy i Polskę.

Na mocy art. 4, punkt 8 ustawy z dnia 12 czerwca 1924 r. o zakresie działania Ministra Kolei Żelaznych i o organizacji urzędów kolejowych (Dz. U. R. P. Nr. 57, poz. 580) oraz art. 2 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 24 września 1926 r. w sprawie ustanowienia urzędu Ministra Komunikacji (Dz. U. R. P. Nr. 97, poz. 567) zarządza się co następuje:
§  1.
Przewóz towarów i zwierząt w bezpośredniej komunikacji pomiędzy stacjami kolei czeskosłowackich z jednej strony, a stacjami kolei Związku Socjalistycznych Republik Rad z drugiej strony w tranzycie przez Polskę tudzież Niemcy i Polskę odbywa się na zasadzie regulaminu, podanego w załączniku do niniejszego rozporządzenia.
§  2.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem 16 maja 1930 r.

Z dniem tym traci moc obowiązującą rozporządzenie Ministra Komunikacji z dnia 31 maja 1928 r., wydane w porozumieniu z Ministrami: Sprawiedliwości, Przemysłu i Handlu oraz Rolnictwa w sprawie przepisów przewozowych dla bezpośredniej czesko-słowacko - sowieckiej komunikacji towarowej w tranzycie przez Polskę tudzież Niemcy i Polskę (Dz. U. R. P. Nr. 59, poz. 555).

ZAŁĄCZNIK 

REGULAMIN PRZEWOZOWY

dla bezpośredniej czeskosłowacko - sowieckiej komunikacji towarowej w tranzycie przez Polskę tudzież Niemcy i Polskę.

Regulamin niniejszy obowiązuje w komunikacji towarowej pomiędzy stacjami kolei czeskosłowackich z jednej strony, a stacjami kolei Związku Socjalisliycznych Republik Rad z drugiej strony, w tranzycie przez Polskę tudzież Niemcy i Polskę.

I.

Przepisy przewozowe.

Przy przewozie obowiązuje jako prawo umowne Berneńska Konwencja Międzynarodowa o przewozie towarów kolejami żelaznemi (K. M. T.) z dnia 23 października 1924 r. ze wszystkiemi ujednostajnionemi postanowieniami dodatkowemi Międzynarodowego Komitetu Przewozów, o ile w rozdziale II niniejszego regulaminu nie przewidziano specjalnych postanowień.

II.

Postanowienia specjalne.

1. Do art. 1 K. M. T. Zakres działania.

Koleje, należące do komunikacji, włączone do niej stacje kolejowe oraz przejścia graniczne, przez które przewozi się towary i zwierzęta, określa taryfa na przewóz towarów i zwierząt dla bezpośredniej czeskosłowacko - sowieckiej komunikacji towarowej w tranzycie przez Polskę tudzież Niemcy i Polskę.

2. Do art. 6 K. M. T. Treść i forma listu przewozowego.

W międzynarodowych listach przewozowych według załącznika II do K. M. T., używanych w tej komunikacji, napis "Międzynarodowy przewóz kolejami żelaznemi, winien być zastąpiony napisem: "Sowiecko - czeskosłowacka bezpośrednia komunikacja towarowa", a pod tytułem słowa: "Konwencji Międzynarodowej o przewozie towarów kolejami żelaznemi jak również" powinny być skreślone.

Polsko - sowieckie graniczne stacje przejściowe, przez które ma być przewieziona przesyłka, powinien wskazać nadawca. Listy przewozowe bez tej wskazówki zwraca stacja nadawcy do uzupełnienia.

3. Do art. 7 K. M. T. Odpowiedzialność za oświadczenia w liście przewozowym. Dopłaty. Zarządzenia w wypadku przeciążenia wagonu.

Kolej nie odpowiada za szkody, wynikające z przyjęcia przesyłki do przewozu na stację, nie uprawnioną do dokonywania czynności ekspedycyjnych.

4. Do art. 11 K. M. T. Terminy dostawy.

W razie przeładunku z powodu różnicy szerokości toru do najwyższych terminów dostawy dolicza się 1 dobę = 24 godzinom jako termin dodatkowy.

5. Do art. 18 K. M. T. Niewłaściwe zastosowanie taryfy.

Na kolejach Z. S. R. R. zamiast postanowień §§ 2 i 4 obowiązują wewnętrzne prawa i przepisy.

6. Do art. 19 K. M. T. Zaliczenia i zaliczki.

Zaliczenia wypłaca się jedynie po otrzymaniu przez stację nadania od stacji przeznaczenia zawiadomienia o wpłaceniu zaliczenia przez odbiorcę.

Prowizję za obciążenie przesyłki zaliczeniem pobiera raz tylko stacja nadawcza według taryfy i na rzecz kolei nadania.

Zaliczki w gotowiźnie nie są dozwolone.

7. Do art. 35 K. M. T. Deklaracja interesu w dostawie.

Deklarowanie interesu w dostawie jest niedopuszczalne.

8. Do art. 57 - 63 K. M. T.

Postanowienia tych artykułów nie mają zastosowania.

Zmiany w prawie

Prezydent podpisał nowelizację kodeksu pracy o substancjach reprotoksycznych

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację kodeksu pracy dotyczącą ochrony pracowników przed substancjami reprotoksycznymi, które są szkodliwe m.in. dla płodności i funkcji seksualnych - przekazało w czwartek biuro prasowe kancelarii prezydenta. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów.

Grażyna J. Leśniak 13.06.2024
Od 1 grudnia wakacje składkowe dla przedsiębiorców

Nowelizacja ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw z 9 maja 2024 roku przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku. Niewpłacone składki będą finansowane z budżetu państwa w ramach dotacji do Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Nowe przepisy wejdą w życie 1 listopada, a pierwsi przedsiębiorcy będą mogli z nich skorzystać w grudniu.

Grażyna J. Leśniak 13.06.2024
Ustawa powołująca program "Aktywny Rodzic" już w Dzienniku Ustaw

Ustawa o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic" została opublikowana 12 czerwca. Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. O wyborze świadczenia zdecydują sami rodzice, choć pierwsze dwa nie będą dla wszystkich. Wnioski będzie można składać od 1 października.

Agnieszka Matłacz 13.06.2024
Mucha: Od 1 września obowiązek szkolny dla dzieci z Ukrainy

Od 1 września będzie obowiązek szkolny dla dzieci z Ukrainy, połączony z pobieraniem zasiłku 800 plus. Zapowiedziała to w środę wiceministra edukacji Joanna Mucha. Z przekazanych przez nią szacunkowych danych wynika, że do polskich szkół nie posłano prawdopodobnie ok. 75 tysięcy ukraińskich dzieci. Według Muchy często powodem takiej decyzji było przekonanie rodziców lub opiekunów, że bardzo szybko wrócą do Ukrainy.

Krzysztof Koślicki 12.06.2024
Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024