Flagi i inne znaki wojskowe.

ROZPORZĄDZENIE
PREZYDENTA RZECZYPOSPOLITEJ
z dnia 1 marca 1930 r.
w sprawie flag i innych znaków wojskowych.

Na podstawie art. 11 i 24 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 13 grudnia 1927 r. o godłach i barwach państwowych oraz o oznakach, chorągwiach i pieczęciach (Dz. U. R. P. Nr. 115, poz. 980) postanawiam co następuje:
§  1.
Flagą wojskowych portów lotniczych jest płachta o barwach państwowych długości 210 cm, szerokości 100 cm, z wcięciem trójkątnem głębokiem na 50 cm od strony przeciwległej do drzewca. Na pasie białym w odległości 10 cm od drzewca umieszczona jest szachownica lotnicza wymiarów 40 X 40 cm, a w dalszym ciągu w odległości 10 cm od krawędzi szachownicy umieszczony jest herb państwowy wymiarów 33 X 40 cm.

Szachownica lotnicza jest to kwadrat, podzielony na cztery równe pola, z których lewe górne i prawe dolne są barwy czerwonej z obwódką białą, lewe dolne zaś i prawe górne barwy białej z obwódką czerwoną. Stosunek obwódek do pola wynosi 1 : 5.

Podnoszenie i opuszczanie flagi unormuje Minister Spraw Wojskowych specjalnym regulaminem.

§  2.
Znakiem wojskowych samolotów jest szachownica (§ 1 ust. 2). Szachownice są umieszczone na końcach skrzydeł, a mianowicie na jednopłatowcach dwie szachownice na płaszczyźnie górnej i dwie na płaszczyźnie dolnej, na dwu i półtorapłatowcach zaś - dwie na płaszczyźnie górnej górnego płata i dwie na płaszczyźnie dolnej dolnego płata. Ponadto umieszczone są szachownice po jednej na każdej stronie steru kierunkowego.

Wymiary szachownic, wymienionych w niniejszym paragrafie, ustala dla każdego typu samolotu Minister Spraw Wojskowych.

§  3.
Znakiem wojskowych balonów są szachownice lotnicze (§ 1 ust. 2) o rozmiarach 100 X 100 cm tudzież flagi balonowe.

Szachownice lotnicze są umieszczone:

a)
u balonów obserwacyjnych - na bokach pod rozrywaczem i na wierzchu balonu za rozrywaczem;
b)
u balonów zaporowych - na bokach balonu;
c)
u balonów kulistych - koło apendyksu.

Flagę balonową stanowi płachta o barwach państwowych, bez wcięcia trójkątnego, z naszytem pośrodku jej długości godłem wojsk balonowych. Rozmiary płachty wynoszą 200 X 70 cm. Do jednego z krótszych boków płachty jest wszyta linka konopna, zakończona dwiema pętlami, służącemi do umocowania flagi.

Flagę balonową zawiesza się u osprzętu linowego na każdym balonie wzlatującym.

§  4.
Flagą wojskowych statków żeglugi śródlądowej i wojskowej służby żeglugi śródlądowej jest płachta o barwach państwowych długości 125 cm, szerokości 50 cm, z wcięciem trójkątnem głębokiem na 50 cm od strony przeciwległej do drzewca. W odległości 10 cm od drzewca umieszczona jest owalna tarcza wysokości 35 cm, szerokości 22 cm barwy czerwonej, a na niej dwie skrzyżowane kotwice barwy białej.
§  5.
Wszelkie inne znaki wojskowe, odnoszące się ściśle do życia wewnętrznego oddziałów wojskowych, ustala w miarę potrzeby Minister Spraw Wojskowych.
§  6.
Wykonanie niniejszego rozporządzenia porucza się Ministrowi Spraw Wojskowych.

Minister Spraw Wojskowych oznaczy również termin, od którego dotychczas używane znaki mają być zastąpione nowe mi, określonemi w niniejszem rozporządzeniu.

§  7.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Prezydent podpisał nowelizację kodeksu pracy o substancjach reprotoksycznych

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację kodeksu pracy dotyczącą ochrony pracowników przed substancjami reprotoksycznymi, które są szkodliwe m.in. dla płodności i funkcji seksualnych - przekazało w czwartek biuro prasowe kancelarii prezydenta. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów.

Grażyna J. Leśniak 13.06.2024
Od 1 grudnia wakacje składkowe dla przedsiębiorców

Nowelizacja ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw z 9 maja 2024 roku przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku. Niewpłacone składki będą finansowane z budżetu państwa w ramach dotacji do Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Nowe przepisy wejdą w życie 1 listopada, a pierwsi przedsiębiorcy będą mogli z nich skorzystać w grudniu.

Grażyna J. Leśniak 13.06.2024
Ustawa powołująca program "Aktywny Rodzic" już w Dzienniku Ustaw

Ustawa o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic" została opublikowana 12 czerwca. Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. O wyborze świadczenia zdecydują sami rodzice, choć pierwsze dwa nie będą dla wszystkich. Wnioski będzie można składać od 1 października.

Agnieszka Matłacz 13.06.2024
Mucha: Od 1 września obowiązek szkolny dla dzieci z Ukrainy

Od 1 września będzie obowiązek szkolny dla dzieci z Ukrainy, połączony z pobieraniem zasiłku 800 plus. Zapowiedziała to w środę wiceministra edukacji Joanna Mucha. Z przekazanych przez nią szacunkowych danych wynika, że do polskich szkół nie posłano prawdopodobnie ok. 75 tysięcy ukraińskich dzieci. Według Muchy często powodem takiej decyzji było przekonanie rodziców lub opiekunów, że bardzo szybko wrócą do Ukrainy.

Krzysztof Koślicki 12.06.2024
Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024