Upoważnienie Ministra Skarbu do wypuszczenia serji III premjowej pożyczki dolarowej.

USTAWA
z dnia 1 lutego 1930 r.
upoważniająca Ministra Skarbu do wypuszczenia serji III premjowej pożyczki dolarowej.

Na mocy art. 44 Konstytucji ogłaszam ustawę następującej treści:
Art.  1.

Upoważnia się Ministra Skarbu do wypuszczenia serji III premjowej pożyczki dolarowej do wysokości kwoty nominalnej 7.500.000 dolarów Stanów Zjednoczonych Ameryki w obligacjach na okaziciela po 5 dolarów każda obligacja.

Art.  2.

Tytułem wpłat na tę pożyczkę przyjmowane będą wypuszczone na zasadzie ustawy z dnia 22 grudnia 1925 r. w sprawie wypuszczenia serji II premjowej pożyczki dolarowej (Dz. U. R. P. Nr. 129, poz. 919) obligacje serji II 5% premjowej pożyczki dolarowej w stosunku: jedna obligacja serji II 5% premjowej pożyczki dolarowej za jedną obligację pożyczki, wypuszczonej na podstawie niniejszej ustawy.

Wpływ w gotówce ze sprzedaży pozostałej części pożyczki, niepokrytej obligacjami serji II 5% premjowej pożyczki dolarowej, przeznacza się:

1)
na fundusz wykupu nieskonwertowanej reszty obligacyj serji II 5% premjowej pożyczki dolarowej, płatnej dnia 1 lutego 1931 roku oraz
2)
na cele kredytu rolnego.
Art.  3.

Oprocentowanie nominalne kapitału pożyczki wynosić ma 4.% w stosunku rocznym.

Ogólna kwota, przeznaczona do rocznego wylosowania premij, nie może przekraczać 300.000 dolarów.

Art.  4.

Pożyczka podlega jednorazowemu wykupowi po latach 10 od daty jej wypuszczenia z tem, że po upływie połowy tego czasokresu Ministrowi Skarbu będzie przysługiwało prawo wykupu przedterminowego.

Art.  5.

Obligacje pożyczki będą sprzedawane za dolary Stanów Zjednoczonych Ameryki oraz za złote według kursu, oznaczonego w rozporządzeniu wykonawczem.

Art.  6.

Spłata kapitału oraz wypłata odsetek i premij pożyczki może być uskuteczniana, stosownie do życzenia posiadaczy obligacyj tej pożyczki, w dolarach Stanów Zjednoczonych Ameryki lub w złotych według kursu, oznaczonego w rozporządzeniu wykonawczem.

Art.  7.

Wszystkie inne warunki pożyczki oraz jej emisji, łącznie z planem losowania premij i terminem emisji, ustali Minister Skarbu w rozporządzeniu wykonawczem.

Art.  8.

Kapitał i odsetki pożyczki zabezpiecza się całym ruchomym i nieruchomym majątkiem Państwa.

Art.  9.

Kupony od obligacyj pożyczki wolne są od podatku od kapitałów i rent.

Art.  10.

Obligacje pożyczki, nic przedstawione do zapłaty w ciągu lat 30 od dnia ich płatności, ulegają przedawnieniu.

Kupony od obligacyj tej pożyczki ulegają przedawnieniu po upływie lat 5 od dnia ich płatności.

Premje ulegają przedawnieniu po upływie lat 10 od dnia ich wylosowania.

Art.  11.

Obligacje pożyczki mają wszelkie prawa papierów pupilarnych i mogą być używane dla lokaty kapitałów osób, pozostających pod opieką i kuratela, jako też kapitałów fundacyjnych, kościelnych, korporacyj publicznych oraz kaucyj cywilnych i wojskowych.

Art.  12.

Obligacje pożyczki nie podlegają działaniu ustawy z dnia 26 lipca 1919 r. o utraconych tytułach na okaziciela (Dz. U. R. P. Nr. 67, poz. 406) zgodnie z postanowieniem punktu 2 art. 13 tejże ustawy w brzmieniu, nadanem mu ustawą z dnia 18 października 1921 r. (Dz. U. R. P. Nr. 87, poz. 637).

Art.  13.

Upoważnia się Ministra Skarbu do udzielania Państwowemu Bankowi Rolnemu z zapasów kasowych zaliczek na cele, wskazane w p. 2 ust. 2 art. 2; zaliczki te będą zwrócone z wpływów pożyczki.

Art.  14.

Wykonanie niniejszej ustawy porucza się Ministrowi Skarbu.

Art.  15.

Ustawa niniejsza wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Prezydent podpisał nowelizację kodeksu pracy o substancjach reprotoksycznych

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację kodeksu pracy dotyczącą ochrony pracowników przed substancjami reprotoksycznymi, które są szkodliwe m.in. dla płodności i funkcji seksualnych - przekazało w czwartek biuro prasowe kancelarii prezydenta. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów.

Grażyna J. Leśniak 13.06.2024
Od 1 grudnia wakacje składkowe dla przedsiębiorców

Nowelizacja ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw z 9 maja 2024 roku przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku. Niewpłacone składki będą finansowane z budżetu państwa w ramach dotacji do Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Nowe przepisy wejdą w życie 1 listopada, a pierwsi przedsiębiorcy będą mogli z nich skorzystać w grudniu.

Grażyna J. Leśniak 13.06.2024
Ustawa powołująca program "Aktywny Rodzic" już w Dzienniku Ustaw

Ustawa o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic" została opublikowana 12 czerwca. Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. O wyborze świadczenia zdecydują sami rodzice, choć pierwsze dwa nie będą dla wszystkich. Wnioski będzie można składać od 1 października.

Agnieszka Matłacz 13.06.2024
Mucha: Od 1 września obowiązek szkolny dla dzieci z Ukrainy

Od 1 września będzie obowiązek szkolny dla dzieci z Ukrainy, połączony z pobieraniem zasiłku 800 plus. Zapowiedziała to w środę wiceministra edukacji Joanna Mucha. Z przekazanych przez nią szacunkowych danych wynika, że do polskich szkół nie posłano prawdopodobnie ok. 75 tysięcy ukraińskich dzieci. Według Muchy często powodem takiej decyzji było przekonanie rodziców lub opiekunów, że bardzo szybko wrócą do Ukrainy.

Krzysztof Koślicki 12.06.2024
Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024