Służba przygotowawcza kandydatów na stanowiska służbowe I kategorji w Ministerstwie Spraw Zagranicznych i egzamin dyplomatyczno-konsularny.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 8 listopada 1929 r.
o służbie przygotowawczej kandydatów na stanowiska służbowe I kategorji w Ministerstwie Spraw Zagranicznych i o egzaminie dyplomatyczno-konsularnym.

Na podstawie art. 11 i 12 ustawy z dnia 17 lutego 1922 r. o państwowej służbie cywilnej (Dz. U. R. P. Nr. 21, poz. 164) zarządza się co następuje:
§  1.
Kandydaci na stanowiska służbowe I kategorji w dziale Ministerstwa Spraw Zagranicznych winni złożyć przed dopuszczeniem do służby przygotowawczej, przewidzianej w art. 12 ustawy o państwowej służbie cywilnej egzamin wstępny, po odbyciu zaś służby przygotowawczej egzamin dyplomatyczno-konsularny.

Egzaminy składane będą przed komisją egzaminacyjną, którą powoła Minister Spraw Zagranicznych, a która funkcjonować będzie jedynie w Centrali Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

§  2.
Do egzaminu wstępnego dopuszczeni być mogą kandydaci, odpowiadający warunkom, określonym w art. 6 i 7 ustawy o państwowej służbie cywilnej, jeżeli wykażą się dowodem odbycia wyższych studjów prawniczych, ekonomicznych, filozoficznych, ekonomiczno - handlowych, lub społeczno - politycznych i zakończenia ich przepisanemi egzaminami w jednej ze szkół, które w myśl rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 26 czerwca 1924 r. (Dz. U. R. P. Nr. 64, poz. 629) uznane zostały za zakłady naukowe wyższe.
§  3.
Celem egzaminu wstępnego jest zbadanie ogólnego poziomu wykształcenia i uzdolnienia kandydata. Egzamin wstępny składa się: z egzaminu z języka francuskiego, który ma stwierdzić całkowitą znajomość tego języka w mowie i piśmie, z wypracowania i colloquium na temat współczesnych zagadnień politycznych, ekonomicznych, społecznych lub naukowych.
§  4.
Kandydat, po zdaniu egzaminu wstępnego może być dopuszczony do służby przygotowawczej, którą odbywa w przeciągu co najmniej roku w Ministerstwie Spraw Zagranicznych przy uposażeniu X st. sł. Zakres i przebieg tej służby reguluje Minister Spraw Zagranicznych.

W razie ujemnego wyniku lub niedostatecznego przebiegu służby przygotowawczej Minister może przedłużyć służbę tylko o 1 rok; jeżeli zaś ponownie ocena wyniku i przebiegu służby wypadnie ujemnie dla kandydata, należy go ze służby zwolnić.

Ocenę o wyniku i przebiegu służby przygotowawczej wydaje komisja kwalifikacyjna na podstawie opinji przełożonych kandydata.

§  5.
Po ukończeniu służby przygotowawczej z wynikiem zadowalającym, kandydat winien się poddać egzaminowi dyplomatyczno-konsularnemu przed komisją egzaminacyjną.

O dopuszczeniu do egzaminu decyduje komisja kwalifikacyjna.

W razie niepoddania się egzaminowi dyplomatyczno - konsularnemu, kandydat nie może być mianowany na stanowisko I kategorji.

§  6.
Celem egzaminu dyplomatyczno - konsularnego jest sprawdzenie umysłowego poziomu i uzdolnienia kandydata do służby na stanowiska I kategorji w dziale służby Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

Egzamin składa się z następujących przedmiotów:

1)
język angielski lub niemiecki, lub zamiast jednego z powyższych dwa inne języki obce poza językiem francuskim,
2)
historja (nowożytna) dyplomacji,
3)
geografja polityczna i gospodarcza,
4)
ekonomika Polski i świata,
5)
prawo międzynarodowe prywatne,
6)
prawo międzynarodowe publiczne,
7)
organizacja polskich władz i urzędów ze szczególnem uwzględnieniem prawa i praktyki konsularnej.

Egzamin z niektórych przedmiotów może być składany na piśmie według życzenia komisji egzaminacyjnej. Kandydat obowiązany jest do zdania w języku francuskim części egzaminu z prawa międzynarodowego publicznego i prywatnego, albo części egzaminu z historji dyplomacji; w innym języku obcym - jednego z przedmiotów ekonomicznych.

Kandydat może być zwolniony przez komisję egzaminacyjną z jednego lub z więcej przedmiotów egzaminu w razie, jeżeli ukończy dodatkowo (podług § 2) szkołę specjalną, krajową lub zagraniczną, której świadectwo stwierdza zdanie tych przedmiotów.

§  7.
Rezultat egzaminu dyplomatyczno - konsularnego określa się jako:
a)
dobry z odznaczeniem,
b)
dobry,
c)
dostateczny,
d)
niedostateczny.

W razie niedostatecznego wyniku egzaminu komisja egzaminacyjna oznacza termin powtórnego egzaminu; termin ten jednakże nie może przekraczać roku.

W razie ujemnego rezultatu powtórnego egzaminu kandydat nie może być mianowany na stanowisko I kategorji.

§  8.
Minister Spraw Zagranicznych wyda instrukcję dla komisji egzaminacyjnej wraz ze szczegółowym programem egzaminów.
§  9.
Urzędnicy mianowani do odwołania (prowizoryczni) w razie zamiaru mianowania ich na stałe mogą być przez Ministra Spraw Zagranicznych zwolnieni od egzaminu wstępnego i od służby przygotowawczej, jeżeli przesłużyli co najmniej 1 rok w Ministerstwie Spraw Zagranicznych, winni jednak poddać się egzaminowi dyplomatyczno-konsularnemu.

Urzędnicy o których mowa w poprzednim ustępie zajmujący stanowiska od VI st. sł. wzwyż, oraz urzędnicy mianowani na stałe, którzy w myśl rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 7 marca 1923 r. (Dz. U. R. P. Nr. 31, poz. 190) obowiązani byli do złożenia egzaminu dyplomatyczno-konsularnego, a egzaminu tego nie zdali, mogą być w wyjątkowych wypadkach zwolnieni od całego lub części egzaminu dyplomatyczno-konsularnego przez Radę Ministrów na wniosek Ministra Spraw Zagranicznych.

Przepisy powyższe stosuje się analogicznie do pracowników kontraktowych oraz do urzędników II kategorji w razie ich przejścia do kategorji I.

§  10.
Obowiązkowi składania egzaminów, przewidzianych niniejszem rozporządzeniem podlegają zasadniczo również osoby, przechodzące do służby Ministerstwa Spraw Zagranicznych z innego działu Zarządu Państwowego i innego rodzaju służby państwowej.

Minister Spraw Zagranicznych władny jest zwolnić je - jeżeli chodzi o stanowiska od VI st. sł. wzwyż - od egzaminu wstępnego. Rada Ministrów zaś może na wniosek Ministra Spraw Zagranicznych zwolnić, w wyjątkowych wypadkach takie osoby również od całego lub części egzaminu dyplomatyczno-konsularnego.

§  11.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem ogłoszenia; jednocześnie traci moc obowiązującą rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 7 marca 1923 r. o służbie przygotowawczej kandydatów na stanowiska służbowe I kategorji w Ministerstwie Spraw Zagranicznych oraz o egzaminie dyplomatyczno-konsularnym (Dz. U. R. P. Nr. 31, poz. 190).

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1929.81.605

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Służba przygotowawcza kandydatów na stanowiska służbowe I kategorji w Ministerstwie Spraw Zagranicznych i egzamin dyplomatyczno-konsularny.
Data aktu: 08/11/1929
Data ogłoszenia: 30/11/1929
Data wejścia w życie: 30/11/1929