Rumunia-Polska. Konwencja w sprawie wymiany akt i dokumentów po byłych władzach wojskowych austrjacko-węgierskich. Warszawa.1928.11.29.

KONWENCJA
między Rzecząpospolitą Polską a Królestwem Rumunji w sprawie wymiany akt i dokumentów po byłych władzach wojskowych austrjacko-węgierskich.

W IMIENIU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ,

MY, IGNACY MOŚCICKI,

PREZYDENT RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ,

Wszem wobec i każdemu zosobna, komu o tem wiedzieć należy, wiadomem czynimy:

Dnia dwudziestego dziewiątego listopada tysiąc dziewięćset dwudziestego ósmego roku podpisana została w Warszawie pomiędzy Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Królestwa Rumunji, konwencja, dotycząca wymiany akt i dokumentów po byłych władzach wojskowych austrjacko-węgierskich o następującem brzmieniu dosłownem:

Przekład.

KONWENCJA

między Rzecząpospolitą Polską a Królestwem Rumunji w sprawie wymiany akt i dokumentów po byłych władzach wojskowych austrjacko-węgierskich.

Zgodnie z postanowieniami artykułu 6 Konwencji zawartej między Rzecząpospolitą Polską, Austrją, Węgrami, Włochami, Rumunją, Królestwem Serbo-Kroacko-Słoweńskiem i Republiką Czeskosłowacką w Rzymie dnia 6 kwietnia 1922 roku, Pełnomocnicy Rządów Rzeczypospolitej Polskiej i Królestwa Rumuńskiego zgodzili się na następujące postanowienia:

Artykuł  1.

Umawiające się Strony zobowiązują się do wydania sobie wzajemnie następujących kategoryj akt i dokumentów dotyczących bądź obywateli bądź terytorjów obydwóch Umawiających się Państw a pochodzących od byłych urzędów i władz wojskowych austrjacko-węgierskich, których miejscem pobytu była część terytorjum b. Monarchji austrjacko - węgierskiej, należąca obecnie do Rzeczypospolitej Polskiej lub do Królestwa Rumuńskiego, oraz te kategorje akt, które były przeniesione w ciągu wojny na terytorjum jednej ze Stron Umawiających się.

I.

Dokumenty osobowe:

a)
główne karty ewidencyjne i oddziałowe karty ewidencyjne oficerów i szeregowych;
b)
listy kwalifikacyjne;
c)
szpitalne karty;
d)
historje choroby i świadectwa lekarskie;
e)
akta superrewizyjne;
f)
akta zejścia;
g)
akta wdów i sierot po oficerach i szeregowych;
h)
książki inwalidzkie;
j)
akta sądów wojskowych, garnizonowych i polowych;
k)
karty zawierające informacje wszelkiego rodzaju;
l)
akta zaciągów ochotniczych;
m)akta dotyczące rekonwalescencji z ich załącznikami;
n)
wyciągi z akt dotyczących kar dyscyplinarnych;
o)
akta jednostek pozostających stale na miejscu oraz kadr, które były tranzlokowane z miejsca ich rekrutacji.

II.

Dokumenty rzeczowe, plany i projekty koszar i budynków wojskowych oraz akta dotyczące umów kupna i dzierżawy.

Artykuł  2.

Wszelkie załączniki do akt i dokumentów wymienionych w art. 1, jako to: metryki urodzenia, świadectwa szkolne, świadectwa przynależności i t. p. zostaną również wydane.

Dokumenty obchodzące równocześnie każdą z Umawiających się Stron pozostaną w posiadaniu tego Państwa, które je ma; druga Strona otrzyma ich kopje.

Państwo, które otrzymuje kopję takiego dokumentu będzie mogło żądać w okresie ośmiotygodniowym aby kopja była porównana z oryginałem.

Artykuł  3.

Winny być również wydane wzajemnie akta b. władz wojskowych austrjacko-węgierskich, odnoszące się do okresu pomiędzy 1 stycznia 1900 a 30 października 1918 roku.

Artykuł  4.

Obywatelstwo będzie uznawane zgodnie z zasadą "indygenatu" (pertinenza) ustaloną według Traktatu Pokoju, podpisanego w St. Germain-en-Laye dn. 10.IX. 1919 r.

Artykuł  5.

Obie Umawiające się Strony zobowiązują się do wzajemnego dostarczenia sobie wykazów akt i dokumentów przeznaczonych do wymiany w przeciągu sześciu miesięcy następujących po wejściu w życie niniejszej Konwencji.

Wszelkie koszty wynikające z tego obciążać będą Stronę, na terytorjum której znajdują się te dokumenty.

Artykuł  6.

Obie Umawiające się Strony zobowiązują się wzajemnie że, w trzy miesiące po wymianie wykazów akt i dokumentów, zbiorą wymienione w nich dokumenty i przygotują je do oddania.

Strona Umawiająca się, dla której te dokumenty są przeznaczone, zobowiązuje się przyjąć je w ciągu 3 następnych miesięcy.

Jeżeli druga Strona nie przyjmie tak zebranego materjału, ma on być zpowrotem wcielony do registratury danego urzędu, koszty zaś spowodowane z racji nowego wydzielenia go poniesie Strona dla której te dokumenty są przeznaczone.

Artykuł  7.

Termin ostatecznego wykonania wymiany dokumentów nie objętych przesłanym wykazem, później znalezionych lub reklamowanych i t. p. upływa z dniem 1 stycznia 1940 roku. Po tym terminie żadna sprawa wypływająca z mniejszej Konwencji nie będzie mogła być załatwiana. Przed 1 stycznia 1940 r. żadna kategorja tych akt i dokumentów nie będzie mogła być bez wiedzy lub zgody Strony drugiej wydzielona, inwentaryzowana lub niszczona.

Artykuł  8.

Koszty przewozu akt i dokumentów przeznaczonych do wymiany przypadną Stronie przejmującej je. Transport tych akt i dokumentów wolny jest od opłat celnych.

Artykuł  9.

Strony Umawiające się obowiązują się wzajemnie sobie dostarczyć listy wojskowych zabitych lub zmarłych wskutek działań wojennych, jeńców wojennych, zmarłych w niewoli, a którzy zostali pochowani na odnośnych terytorjach Stron Umawiających się a także dostarczyć wszelkich wskazówek, dotyczących grobów przewidzianych w ust. 1 i 2 art. 157 Traktatu Pokoju, podpisanego w St. Germain-en-Laye. Listy te będą wzajemnie zakomunikowane w przeciągu 2 lat od daty wejścia w życie niniejszej Konwencji.

Artykuł  10.

W celu wykonania niniejszej Konwencji wyższe władze wojskowe obu Umawiających się Stron będą mogły nawiązać między sobą stosunki bezpośrednie.

Artykuł  11.

Niniejsza Konwencja będzie ratyfikowana i wejdzie w życie po zatwierdzeniu jej przez odnośne Rządy, co zostanie w należyty sposób stwierdzone przez wymianę not.

NA DOWÓD CZEGO wyżej wymienieni Pełnomocnicy podpisali niniejszą Konwencję i opatrzyli ją swemi pieczęciami.

Sporządzono w Warszawie w dwóch egzemplarzach, dnia 29 listopada 1928 r.

(-) Tadeusz Jackowski (-) Davila

Zaznajomiwszy się z powyższą Konwencją uznaliśmy ją i uznajemy za słuszną zarówno w całości jak i każde z zawartych w niej postanowień; oświadczamy, że jest przyjęta, ratyfikowana i potwierdzona i przyrzekamy, że będzie niezmiennie zachowywana.

Na dowód czego wydaliśmy Akt niniejszy, opatrzony pieczęcią Rzeczypospolitej.

W Warszawie, dnia 5 czerwca 1929 r.

Zmiany w prawie

Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024