Włochy-Polska. Układ dotyczący uregulowania długu zaciągniętego przez Polskę u Rządu Włoskiego. Warszawa.1926.12.18.

UKŁAD
między Rządem Polskim a Rządem Włoskim, dotyczący uregulowania długu zaciągniętego przez Polskę u Rządu Włoskiego, podpisany w Warszawie dnia 18 grudnia 1926 r.
(Ratyfikowany zgodnie z ustawą z dn. 19 grudnia 1928 r. - Dz. U. R. P. z 1929 r. Nr. 5, poz. 47).

Przekład.

W IMIENIU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ,

MY, IGNACY MOŚCICKI,

PREZYDENT RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ,

wszem wobec i każdemu zosobna, komu o tem wiedzieć należy, wiadomem. czynimy:

Dnia osiemnastego grudnia tysiąc dziewięćset dwudziestego szóstego roku podpisany został w Warszawie pomiędzy Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Królestwa Włoskiego Układ, dotyczący uregulowania długu zaciągniętego przez Polskę u Rządu Włoskiego, o następującem brzmieniu dosłownem:

UKŁAD

między Rządem Polskim a Rządem Włoskim, dotyczący uregulowania długu zaciągniętego przez Polskę u Rządu Włoskiego.

Pomiędzy

RZĄDEM POLSKIM,

reprezentowanym przez Pana Augusta ZALESKIEGO, Ministra Spraw Zagranicznych,

z jednej strony,

a

RZĄDEM WŁOSKIM,

reprezentowanym przez Pana Cesare MAIONI, Posła Nadzwyczajnego i Ministra Pełnomocnego Włoch w Warszawie,

z drugiej strony,

zawarty został układ następujący:

Artykuł  pierwszy.

Obie Układające się Strony zgadzają się, iż dług Rządu Polskiego w stosunku do Rządu Włoskiego, zaciągnięty celem, nabycia włoskiego materjału wojennego i przewiezienia go w ciągu lat 1918, 1919 i 1920, zostaje określony, o ile dotyczy:

1)
sumy długu po odtrąceniu wszystkich spłat, dokonanych przez Rząd Polski do dnia 30 września 1926 r., bądź w gotowiźnie, bądź przez dostawę nafty i jej produktów na mocy zawartych konwencyj, bądź wszelkim innym sposobem,
2)
zaległych odsetek oraz
3)
wszystkich odsetek w przyszłości na okres do dnia 31 grudnia 1930 roku,

na 87.625.000 lirów włoskich, których spłata podzielona jest na 4 lata jak następuje:

30/VI 1927 r. - 15.000.000 30/VI 1929 r. - 10.375.000
30/XII 1927 " - 10.375.000 30/XII 1929 " - 10.375.000
30/VI 1928 " - 10.375.000 30/VI 1930 " - 10.375.000
30/XII 1928 " - 10.375.000 30/XII 1930 " - 10.375.000
Razem 87.625.000

Spłaty powyższe przedstawiają całość wyżej wspomnianego długu Polski względem Rządu Włoskiego.

Artykuł  II.

Rząd Polski wyda Rządowi Włoskiemu ośm dowodów uznania długu, wyrażonych w lirach włoskich i odpowiadających wymienionym wyżej w art. I-ym spłatom, z oznaczeniem dat, odpowiadających również datom wyżej wymienionym.

Artykuł  III.

Dowody uznania długu, wydane przez Rząd Polski Rządowi Włoskiemu, wolne będą od wszelkich opłat i należytości, obowiązujących obecnie i mogących być obowiązującemu w przyszłości w Rzeczypospolitej Polskiej.

Artykuł  IV.

Spłaty z tytułu długu, określonego w art. I-ym i "objętego przez dowody uznania" zgodnie z art. II-im, będą dokonywane przez Rząd Polski w miesięcznych terminach po 60.000 dolarów, mających być wpłaconemi gotówką bezpośrednio Poselstwu Królewskiemu Włoskiemu w Warszawie lub temu, kto będzie przez Poselstwo wskazany.

Każda spłata taka będzie następowała w ciągu pierwszej połowy miesiąca.

Obrachunki dokonywanych spłat będą sporządzane co 6 miesięcy ad ultimo w terminach, odpowiadających terminom płatności, wskazanym w dowodach uznania.

Równowartość (w lirach włoskich) sum spłaconych w dolarach określona zostanie na podstawie średniego kursu dolara i lira włoskiego w Zurychu w dniu, w którym sumy, wspomniane w pierwszym ustępie tegoż artykułu, będą dostarczone Poselstwu Włoskiemu lub komu ono poleci.

W razie, gdyby wartość spłat, dokonanych w ciągu któregokolwiek bądź półrocza, przekroczyła sumę nominalną dowodu uznania długu, nadwyżka zostanie zarachowana na poczet spłat, mających być dokonanemi w półroczu następnem, suma zaś do zapłacenia w dolarach w tem półroczu zostanie odpowiednio zmniejszona tak, aby ogólna suma do zapłacenia w ciągu roku nie przekroczyła sumy, przewidzianej w art. I-ym.

W razie, gdy wartość spłat, dokonanych w ciągu danego półrocza, będzie niższa od sumy nominalnej w dowodzie uznania długu, Rząd Polski opłaci różnicę gotówką w lirach włoskich.

Gdy obrachunki za każde półrocze zostaną sporządzone, i gdy ewentualne różnice zostaną uregulowane, Rząd Włoski doręczy Rządowi Polskiemu odpowiedni dowód uznania długu z adnotacją, że część długu, wskazana w dowodzie uznania długu, została umorzona.

Artykuł  V.

Postanowienia innych konwencyj lub porozumień polsko - włoskich, zawartych przed podpisaniem niniejszego układu, we wszystkiem, co dotyczy dostaw materjałów włoskich, zostają uchylone z samego prawa.

Artykuł  VI.

Układ niniejszy będzie ratyfikowany i dokumenty ratyfikacyjne będą wymienione w Warszawie. Obie Układające się Strony zgadzają się, że aż do dnia wymiany dokumentów ratyfikacyjnych postanowienia niniejszego układu będą stosowane prowizorycznie, począwszy od tegoż miesiąca, w którym został on podpisany.

Sporządzono w Warszawie, dnia 18 grudnia 1926 r.

(-) August Zaleski (-) G. C. Maioni

Zaznajomiwszy się z powyższym Układem uznaliśmy go za słuszny zarówno w całości jak i każde z zawartych w nim postanowień, oświadczamy, że jest przyjęty, ratyfikowany i potwierdzony i przyrzekamy, że będzie niezmiennie zachowywany.

Na dowód czego wydaliśmy Akt niniejszy opatrzony pieczęcią Rzeczypospolitej.

W Warszawie, dnia 15 lutego 1929 r.

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1929.58.454

Rodzaj: Umowa międzynarodowa
Tytuł: Włochy-Polska. Układ dotyczący uregulowania długu zaciągniętego przez Polskę u Rządu Włoskiego. Warszawa.1926.12.18.
Data aktu: 18/12/1926
Data ogłoszenia: 17/08/1929
Data wejścia w życie: 18/12/1926