Rozszerzenie granic miasta Sochaczewa, w powiecie sochaczewskim, województwie warszawskiem.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 4 lipca 1929 r.
o rozszerzeniu granic miasta Sochaczewa, w powiecie sochaczewskim, województwie warszawskiem.

Na podstawie art. 1 i 2 ustawy z dnia 20 lutego 1920 r. w przedmiocie zaliczania osad wiejskich w poczet miast oraz zmiany granic miast na obszarze b. zaboru rosyjskiego (Dz. U. R. P. Nr. 19, poz. 92), zarządza się co następuje:
§  1.
Z gminy wiejskiej Chodaków, w powiecie sochaczewskim, województwie warszawskiem wyłącza się miejscowości: wieś Rozlazłówek o obszarze 25 ha 75 a 40 m., folwark Rozlazłów o obszarze 50 ha 33 a 83 m., wieś Janówek Duranowski o obszarze 54 ha 86 a 73 m.; zaś z gminy wiejskiej Kozłów Biskupi w tymże powiecie i województwie: wieś Boryszew do rzeki Pisi o obszarze 103 ha 57 a 59 m., wieś Rozlazłów Królewski i Rozlazłówek o obszarze 92 ha 9 a 86 m.

- i włącza się je do gminy miejskiej Sochaczew, w powiecie sochaczewskim, województwie warszawskiem.

Granica tak rozszerzonego miasta Sochaczewa jest następująca: na północy od rzeki Bzury biegnie ona w kierunku południowo - wschodnim wzdłuż starej granicy obszaru miasta, t. j. wzdłuż strumyka bez nazwy, przepływającego przy browarze Henryka Świeżyńskiego; na wschodzie: od ostatnio wymienionego strumyka w kierunku południowym wzdłuż starej granicy obszaru miasta do granicy posesji Józefa Okraski, dalej w kierunku południowo - wschodnim równolegle ze starą granicą i po przecięciu toru kolei kaliskiej w kierunku południowo - zachodnim równolegle do toru kolejowego, obejmując zabudowania stowarzyszenia rolniczo - handlowego pod nazwą "Storol" i zabudowania stacji kolejowej "Sochaczew" do pierwszego przejazdu kolejowego, skąd w kierunku południowo - wschodnim biegnie dalej wzdłuż drogi do Duranowa aż do dróżki polnej prowadzącej do Janówka Duranowskiego, stąd w kierunku południowo - zachodnim, wzdłuż ostatnio wymienionej dróżki polnej do lewego brzegu rzeki Pisi; na południu: wzdłuż lewego brzegu rzeki Pisi, w kierunku zachodnim do lewego brzegu rzeki Bzury; na zachodzie: wzdłuż lewego brzegu rzeki Bzury w kierunku północnym do południowej granicy pól wsi Rozlazłów Szlachecki, stąd w kierunku zachodnim, wzdłuż linji granicznej pomiędzy polami majątku Kuznocin i wsi Rozlazłów Królewski do szosy Sochaczew - Łowicz i przecinając tę szosę biegnie dalej w tymże kierunku do zetknięcia się z przedłużeniem drogi polnej, okalającej wieś Rozlazłówek, stąd, przecinając szosę Sochaczew - Wyszogród wzdłuż ostatnio wymienionej drogi polnej do strumyka bez nazwy i dalej w kierunku północno -wschodnim wzdłuż tegoż strumyka do rzeki Bzury.

§  2.
Wykonanie niniejszego rozporządzenia porucza się Ministrowi Spraw Wewnętrznych.
§  3.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem 1 października 1929 r.

Zmiany w prawie

Mucha: Od 1 września obowiązek szkolny dla dzieci z Ukrainy

Od 1 września będzie obowiązek szkolny dla dzieci z Ukrainy, połączony z pobieraniem zasiłku 800 plus. Zapowiedziała to w środę wiceministra edukacji Joanna Mucha. Z przekazanych przez nią szacunkowych danych wynika, że do polskich szkół nie posłano prawdopodobnie ok. 75 tysięcy ukraińskich dzieci. Według Muchy często powodem takiej decyzji było przekonanie rodziców lub opiekunów, że bardzo szybko wrócą do Ukrainy.

Krzysztof Koślicki 12.06.2024
Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024