Umundurowanie urzędników celnych.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 24 czerwca 1929 r.
o umundurowaniu urzędników celnych.

Na podstawie art. 35 ust. 2 ustawy z dnia 17 lutego 1922 r. o państwowej służbie cywilnej (Dz. U. R. P. Nr. 21, poz. 164) zarządza się co następuje:
§  1.
Umundurowanie urzędników celnych winno odpowiadać niżej podanym przepisom i wzorom.
§  2.
Zasadniczy kolor munduru jest ciemnozielony, zaś dystynkcyj - złoty; guziki z żółtego metalu (złota) z orłem państwowym; rozmiary guzików: duży - 23 mm. średnicy, mały - 17 mm. średnicy.
§  3.
Mundur składa się z kurtki, spodni, płaszcza i czapki.

a) Kurtka kroju kurtki oficerów marynarki (tabl. Nr. 1) z dwoma rzędami guzików dużych, w każdym rzędzie po 4; zapinana na 3 guziki; u dołu kurtki 2 kieszenie boczne. Długość kurtki taka, aby dół jej z tyłu dotykał płaszczyzny siedzenia przy pozycji siedzącej. Na kołnierzu patki z zielonego aksamitu, koloru nieco jaśniejszego od koloru munduru, w kształcie prostokąta o podstawie 3 cm. i wysokości 5 cm., zakończonego u góry trójkątem równoramiennym o wysokości 2 cm.; u góry patki laska Merkurego w wieńcu z liści laurowych i dębowych, długości 2 cm., z żółtego metalu (tabl. Nr. 2).

Do kurtki należy nosić koszulę białą, oraz biały kołnierz stojący z rożkami i krawat (muszkę) czarny, lub biały kołnierz stojący, wykładany i krawat długi czarny.

b) Spodnie długie do trzewików, kroju cywilnego, równej szerokości w dole i w kolanie (bez mankietów). Trzewiki tylko czarne.

c) Płaszcz kroju płaszcza oficerów marynarki (tabl. Nr. 3) cały na podszewce, z dwoma rzędami guzików dużych, w każdym rzędzie po 6, zapinany na 4 guziki, a podczas zimna na 6 guzików; w tyle dragon przytwierdzony w stanie zapomocą dwóch dużych guzików; u dołu z tyłu rozpięcie z czterema małemi guzikami. Na kołnierzu płaszcza patki takie, jak na kołnierzu kurtki.

d) Czapka angielska, kroju czapek oficerów marynarki (tabl. 4 a i b) z sukna koloru munduru, z daszkiem i podpinką ze skóry czarnej lakierowanej; podpinka przytwierdzona do czapki na dwóch małych guzikach. Wokoło czapki aksamitny otok koloru patek; na rondzie czapki nad otokiem orzeł państwowy bez tarczy, z białego metalu (srebrny) (tabl. Nr. 5), na otoku nad podpinką laska Merkurego w wieńcu z liści laurowych i dębowych.

Wymiary: wysokość ronda 5 cm., wysokość otoku 5 cm., długość daszka 5 cm., szerokość podpinki 1 1/2 cm., wysokość orła 4 cm., wysokość laski Merkurego 2 cm.

§  4.
Oznaki stopni służbowych.

Na czapce wzdłuż górnej krawędzi otoku złoty płaski sznur, szerokości 6 mm. (tabl. Nr. 4-a), ponadto u urzędników od VIII st. sł. wzwyż poniżej tego sznura w odstępie 3 mm. drugi, płaski sznur o szerokości 2 mm. (tabl. 4-b).

Na patce kołnierza kurtki: złote haftowane sześciopromienne gwiazdki o promieniu 1 cm., ponadto u urzędników od VIII st. sł. wzwyż - złota haftowana taśma szerokości 5 mm.

Urzędnik XII st. sł. nie ma żadnych oznak stopnia na patce.

Urzędnik XI st. sł. ma na patce jedną gwiazdkę (tabl. 6).

Urzędnik X st. sł. ma na patce dwie gwiazdki (tabl. 7).

Urzędnik IX st. sł. ma na patce trzy gwiazdki (tabl. 8).

Urzędnik VIII st. sł. ma na patce wzdłuż jej dolnego brzegu taśmę haftowaną szerokości 5 mm. i jedną gwiazdkę (tabl. 9).

Urzędnik VII st. sł. ma taśmę jak urzędnik VIII st. sł. i dwie gwiazdki.

Urzędnik VI st. sł. ma taśmę jak urzędnik VIII st. sł. i trzy gwiazdki.

§  5.
Urzędnikom celnym dozwolone jest noszenie munduru także poza służbą.
§  6.
Urzędnikom celnym przeniesionym w stan spoczynku nie przysługuje prawo noszenia munduru.
§  7.
Wszyscy urzędnicy celni, używający munduru służbowego, obowiązani są zmienić dotychczasowe oznaki stopni oraz szczegóły munduru, niezgodne z przepisami niniejszego rozporządzenia, do trzech miesięcy od dnia jego ogłoszenia.
§  8.
Rozporządzenie niniejsze obowiązuje na całym obszarze Rzeczypospolitej i wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Równocześnie traci moc obowiązującą rozporządzenie Ministra Skarbu z dnia 17 lipca 1920 r. w przedmiocie umundurowania urzędników celnych (Monitor Polski Nr. 175).

..................................................

Notka Redakcji Systemu Informacji Prawnej LEX

Grafiki zostały zamieszczone wyłącznie w Internecie. Obejrzenie grafik podczas pracy z programem Lex wymaga dostępu do Internetu.

..................................................

grafika

Zmiany w prawie

Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024