Zwolnienie od obowiązku ubezpieczenia w Zakładzie Ubezpieczeń Wzajemnych m.st. Warszawy budowli fabrycznych, obciążonych pożyczkami Towarzystwa Kredytowego Przemysłu Polskiego.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SKARBU
z dnia 25 maja 1929 r.
wydane w porozumieniu z Ministrem Spraw Wewnętrznych w sprawie zwolnienia od obowiązku ubezpieczenia w Zakładzie Ubezpieczeń Wzajemnych m. st. Warszawy budowli fabrycznych, obciążonych pożyczkami Towarzystwa Kredytowego Przemysłu Polskiego.

Na podstawie art. 4 ust. 3 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 23 grudnia 1927 r. o przymusie ubezpieczenia od ognia budowli w m. st. Warszawie i o Zakładzie Ubezpieczeń Wzajemnych m. st. Warszawy (Dz. U. R. P. Nr. 116, poz. 983) zarządza się co następuje:
§  1.
Budowle fabryczne w rozumieniu art. 4 ust. 4 powyższego rozporządzenia położone na obszarze m. st. Warszawy i obciążone pożyczkami Towarzystwa Kredytowego Przemysłu Polskiego, a których właściciele uczynili zadość postanowieniom §§ 4 i 5 niniejszego rozporządzenia, zwalnia się od obowiązku ubezpieczenia w Zakładzie Ubezpieczeń Wzajemnych m. st. Warszawy do wysokości sum, w jakich te budowle ze względu na bezpieczeństwo udzielonych pożyczek muszą być ubezpieczone na zasadzie przepisów Towarzystwa Kredytowego Przemysłu Polskiego.
§  2.
Wyłączenie z przymusu ubezpieczenia budowli fabrycznych w Zakładzie Ubezpieczeń Wzajemnych m. st. Warszawy rozpoczyna się od godziny 12 w południe dnia, w którym uskuteczniono wypłatę pożyczki, udzielonej pod zastaw budowli przez Towarzystwo Kredytowe Przemysłu Polskiego i trwa do końca roku kalendarzowego, w którym pożyczka zostanie całkowicie spłacona względnie do terminu wskazanego w § 5 ust. 2 niniejszego rozporządzenia.
§  3.
W miarę spłaty pożyczki i zmniejszania się sumy ubezpieczenia, w jakiej budowle fabryczne w myśl przepisów Towarzystwa Kredytowego Przemysłu Polskiego winny być ubezpieczone ze względu na bezpieczeństwo niespłaconej części pożyczki zwiększa się w odpowiednim stosunku od najbliższego roku kalendarzowego suma ubezpieczenia tych budowli w Zakładzie Ubezpieczeń Wzajemnych m. st. Warszawy.
§  4.
Celem przeprowadzenia formalności wyłączenia z pod przymusu ubezpieczenia w Zakładzie Ubezpieczeń Wzajemnych m. st. Warszawy i otrzymania składki przypadającej do zwrotu właściciel budowli obowiązany jest przedstawić następujące dokumenty:
a)
zaświadczenie Towarzystwa Kredytowego Przemysłu Polskiego stwierdzające wysokość udzielonej pożyczki, sposób jej spłaty oraz sumę ubezpieczenia w jakiej budowla w myśl przepisów tego Towarzystwa musi być ubezpieczona ze względu na bezpieczeństwo udzielonej pożyczki;
b)
wyciąg hipoteczny, stwierdzający, że udzielona przez Towarzystwo Kredytowe Przemysłu Polskiego pożyczka została hipotecznie zabezpieczona na budowli;
c)
odpis dowodu ubezpieczeniowego stwierdzającego, że budowla została ubezpieczona w innym zakładzie ubezpieczeń dopuszczonym do działalności w Polsce na sumę podaną w zaświadczeniu Towarzystwa Kredytowego Przemysłu Polskiego.

Na zasadzie tych dokumentów Zakład Ubezpieczeń Wzajemnych m. st. Warszawy zmniejsza w odpowiednim stosunku sumę ubezpieczenia budowli i zwraca właścicielowi budowli składkę od dnia wyłączenia budowli z pod przymusu ubezpieczenia do terminu do którego została opłacona.

§  5.
Przez czas trwania wyłączenia budowli z pod przymusu ubezpieczenia w Zakładzie Ubezpieczeń Wzajemnych m. st. Warszawy właściciel budowli obowiązany jest w ciągu grudnia każdego roku przedstawić temu Zakładowi:
a)
zaświadczenie Towarzystwa Kredytowego Przemysłu Polskiego na jaką sumę ubezpieczenia w myśl przepisów Towarzystwa winna być budowla ubezpieczona w następnym roku kalendarzowym ze względu na bezpieczeństwo niespłaconej pożyczki,
b)
odpis dowodu ubezpieczeniowego stwierdzającego, że wyłączona budowla została na tę sumę ubezpieczona do końca następnego roku kalendarzowego w innym zakładzie ubezpieczeń dopuszczonym do działalności w Polsce.

Jeżeli właściciel budowli nie zastosował się do powyższego, to z końcem roku ustaje wyłączenie budowli z pod przymusu ubezpieczenia w Zakładzie Ubezpieczeń Wzajemnych m. st. Warszawy i Zakład Ubezpieczeń Wzajemnych m. st. Warszawy od 1 stycznia roku następnego ubezpiecza budowle w całkowitej sumie oszacowania.

§  6.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Mucha: Od 1 września obowiązek szkolny dla dzieci z Ukrainy

Od 1 września będzie obowiązek szkolny dla dzieci z Ukrainy, połączony z pobieraniem zasiłku 800 plus. Zapowiedziała to w środę wiceministra edukacji Joanna Mucha. Z przekazanych przez nią szacunkowych danych wynika, że do polskich szkół nie posłano prawdopodobnie ok. 75 tysięcy ukraińskich dzieci. Według Muchy często powodem takiej decyzji było przekonanie rodziców lub opiekunów, że bardzo szybko wrócą do Ukrainy.

Krzysztof Koślicki 12.06.2024
Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1929.41.349

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Zwolnienie od obowiązku ubezpieczenia w Zakładzie Ubezpieczeń Wzajemnych m.st. Warszawy budowli fabrycznych, obciążonych pożyczkami Towarzystwa Kredytowego Przemysłu Polskiego.
Data aktu: 25/05/1929
Data ogłoszenia: 17/06/1929
Data wejścia w życie: 17/06/1929