Wykonanie rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej o przeprowadzaniu meljoracji przy dokonywanej przez urzędy ziemskie przebudowie ustroju rolnego.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA REFORM ROLNYCH WYDANE W POROZUMIENIU Z MINISTREM ROBÓT PUBLICZNYCH I MINISTREM SKARBU
z dnia 16 kwietnia 1929 r.
w sprawie wykonania rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej o przeprowadzaniu meljoracji przy dokonywanej przez urzędy ziemskie przebudowie ustroju rolnego.

Na zasadzie art. 19 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 16 marca 1928 r. o przeprowadzaniu meljoracji przy dokonywanej przez urzędy ziemskie przebudowie ustroju rolnego (Dz. U. R. P. Nr. 34, poz. 320) zarządza się co następuje:
Do art. 1.
§  1.
Przez prace nad przebudową ustroju rolnego w rozumieniu art. 1 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 16 marca 1928 r. o przeprowadzaniu meljoracji przy dokonywanej przez urzędy ziemskie przebudowie ustroju rolnego (Dz. U. R. P. Nr. 34, poz. 320), rozumieć należy prace scaleniowe, parcelację, regulację serwitutów, oraz podział wspólnot a to w czasie od wdrożenia postępowania do chwili hipotecznego uregulowania sprawy.
§  2.
1)
Przeprowadzenie przewidzianych powyższem rozporządzeniem Prezydenta Rzeczypospolitej prac meljoracyjnych następuje z reguły z urzędu, o ile okręgowy urząd ziemski uzna potrzebę przeprowadzenia tych meljoracji.
2)
O ile osoby zainteresowane same wystąpią z wnioskiem o przeprowadzenie melioracji, okręgowy urząd ziemski weźmie te wnioski pod rozwagę i postąpi z niemi w myśl cz. 2 art. 1 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej.
§  3.
Za niezbędne meljoracje w rozumieniu art. 1 p. b należy uważać meljoracje konieczne dla racjonalnego przeprowadzenia prac około przebudowy ustroju rolnego, wymienionych w § 1, oraz meljoracje, bez dokonania których właściciele gruntów nie osiągnęliby należytych korzyści z przebudowy ustroju rolnego.
§  4.
Do meljoracji w rozumieniu p. b art. 1 powyższego rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej zalicza się odwodnienie i nawodnienie gruntów, oraz w wypadkach zachodzącej w związku z tem konieczności - regulowanie odpływów i dopływów wód z terenów i do terenów objętych meljoracją.
§  5.
1)
Przewidziane w części 2 art. 1 powołanego rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej przesłuchanie osób zainteresowanych winno nastąpić przed powzięciem przez okręgowy urząd ziemski decyzji co do przeprowadzenia ekspertyzy, względnie co do wszczęcia prac wyszczególnionych pod b) i c) części 1 art. 1.
2)
Przesłuchania protokolarnego dokonywa, o ile chodzi o ekspertyzy i prace przedwstępne, powiatowy urząd ziemski, o ile natomiast chodzi o przystąpienie do robót wykonawczych, przesłuchania dokonywa na gruncie okręgowy urząd ziemski. O terminie wyznaczonym do przesłuchania zawiadomić należy strony zainteresowane w trybie przewidzianym art. 15 powołanego rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z zaznaczeniem, że niezgłoszenie się w oznaczonym do przesłuchania terminie jako też odmowa podpisania protokółu nie wpłynie na dalszy tok sprawy.
§  6.
Decyzja okręgowego urzędu ziemskiego o przystąpieniu do dokonania ekspertyz i czynności meljoracyjnych, czy to przedwstępnych, czy wykonawczych podana będzie do wiadomości zainteresowanych w trybie przewidzianym art. 15 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej.

Do art. 3.

§  7.
Zarządzenie przewidziane w art. 3 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej wydane będzie przez okręgowy urząd ziemski w formie orzeczenia, od którego służą zwyczajne środki prawne.

Do art. 5.

§  8.
Nadzór nad pracami meljoracyjnemi będą wykonywały urzędy ziemskie zarówno gdy prace te przeprowadzają osoby lub instytucje, którym urzędy ziemskie zleciły ich wykonanie, jak też i wówczas, gdy prace te wykonywają sami zainteresowani właściciele i posiadacze gruntów. Do czynności nadzorczych oprócz technicznego nadzoru i kontroli prac meljoracyjnych należy również decyzja co do potrzeby i rozmiarów poszczególnych prac meljoracyjnych, co do organizacji ich, kontrola nad celowem, należytem i zgodnem z zatwierdzonemi planami ich wykonaniem i nad zabezpieczeniem konserwacji dokonanych robót.

Do art. 10.

§  9.
Wnioski co do zwolnienia zainteresowanych czy to w części czy w całości od ponoszenia kosztów prac melioracyjnych, wyszczególnionych w art. 1 a), b), c) przedkładać mogą okręgowe urzędy ziemskie Ministerstwu na skutek zbiorowych lub indywidualnych próśb osób zainteresowanych.

Do art. 15.

§  10.
1)
Przez powiadomienia i wezwania wspomniane w art. 15 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej, które uskutecznia się przez ogłoszenie ich w gminie, rozumieć należy zawiadomienia o przedsiębrać się mających czynnościach i przesłuchaniach, zbiorowe wezwania do udziału w tych czynnościach, decyzje co do wykonania ekspertyz i przeprowadzenia robót, terminu ich rozpoczęcia i t. p.
2)
Nakazy płatnicze i inne pisma wystosowane do poszczególnych osób doręczać im należy indywidualnie w trybie art. 19 ustawy z dnia 11 sierpnia 1923 r. o zakresie działania Ministra Reform Rolnych i organizacji urzędów i komisyj ziemskich (Dz. U. R. P. Nr. 90, poz. 706).

Do art. 16.

§  11.
Zainteresowani właściciele i posiadacze gruntów zobowiązani są dopuszczać wykonywanie wyszczególnionych w art. 1 prac na swoich gruntach pod rygorem zastosowania kar przewidzianych w art. 16. Niezależnie od ukarania zastosować można do opornych środki przymusowe przewidziane ustępem 3 art. 50 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 22 marca 1928 r. o postępowaniu przymusowem w administracji (Dz. U. R. P. Nr. 36, poz. 342).
§  12.
Rozporządzenie niniejsze obowiązuje na całym obszarze Rzeczypospolitej Polskiej z wyjątkiem Województwa Śląskiego i wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1929.30.293

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Wykonanie rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej o przeprowadzaniu meljoracji przy dokonywanej przez urzędy ziemskie przebudowie ustroju rolnego.
Data aktu: 16/04/1929
Data ogłoszenia: 10/05/1929
Data wejścia w życie: 10/05/1929