Dekoncentracja niektórych kompetencyj w zakresie administracji spraw wewnętrznych.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SPRAW WEWNĘTRZNYCH
z dnia 11 października 1928 r.
o dekoncentracji niektórych kompetencyj w zakresie administracji spraw wewnętrznych.

Na podstawie art. 118 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 19 stycznia 1928 r. o organizacji i zakresie działania władz administracji ogólnej (Dz. U. R. P. Nr. 11, poz. 86) zarządzam co następuje:
§  1.
Wszystkim wojewodom z wyjątkiem śląskiego oraz Komisarzowi Rządu m. st. Warszawy przekazuję decyzje zastrzeżone Ministrowi Spraw Wewnętrznych w ustawie z 24 października 1919 r. w przedmiocie zmiany nazwisk (Dz. U. R. P. Nr. 88, poz. 478) i w rozporządzeniu wykonawczem Ministra Spraw Wewnętrznych i Ministra b. Dzielnicy Pruskiej z dnia 16 września 1921 r. (Dz. U. R. P. Nr. 92, poz. 678).
§  2.
Wojewodom: krakowskiemu, lwowskiemu, stanisławowskiemu i tarnopolskiemu przekazuj decyzje co do zwalniania agentów publicznych od egzaminów i kaucyj, przewidzianych w dekrecie Kancelarji nadwornej z dnia 16 kwietnia 1833 r. L. 8732 (Zb. Ust. polit. tom 61, str. 106).
§  3.
Wojewodom: wołyńskiemu, poleskiemu, nowogródzkiemu i wileńskiemu odnośnie do obszaru tych województw, jako też wojewodzie białostockiemu odnośnie do obszaru powiatów grodzieńskiego, wołkowyskiego i gmin białowieskiej i masiewskiej powiatu bielskiego, przekazuję decyzje co do zamykania stowarzyszeń, ich oddziałów oraz związków (art. 3 i 26 rozporządzenia Komisarza Generalnego Ziem Wschodnich z dnia 25 września 1919 r. o stowarzyszeniach i związkach Dz. Urz. Z. C. Z. W. Nr. 25, poz. 255) jako też decyzje, co do legalizacji stowarzyszeń działających na obszarze więcej niż jednego województwa (art. 12 i 14 powyższego rozporządzenia Komisarza Generalnego Ziem Wschodnich).
§  4.
Wojewodom: warszawskiemu, lubelskiemu, łódzkiemu, kieleckiemu i Komisarzowi Rządu m. st. Warszawy odnośnie do podległych im okręgów, jako też wojewodzie białostockiemu odnośnie do obszaru tego województwa, z wyłączeniem powiatu grodzieńskiego i wołkowyskiego oraz z wyłączeniem gmin białowieskiej i masiewskiej powiatu bielskiego, przekazuję decyzje co do zamykania stowarzyszeń posiadających oddziały oraz związków (art. 3 Przepisów Tymczasowych o stowarzyszeniach i związkach z dnia 4/17 marca 1906 r. w brzmieniu nadanem im dekretem o stowarzyszeniach z dnia 3 stycznia 1919 r. (Dz. P. P. P. Nr. 3, poz. 88), jako też decyzje co do zamykania stowarzyszeń (art. 33 i 35 powyższych Przepisów Tymczasowych).
§  5.
Starostom powiatowym na obszarze województw: lwowskiego, krakowskiego, stanisławowskiego i tarnopolskiego, jako też starostom grodzkim we Lwowie i Krakowie przekazuję decyzje co do osobnych pozwoleń na wyrób i sprzedaż broni i amunicji zakazanej (§ 5 patentu z 24 października 1852 r. Dz. p. p. austr. Nr. 223), jako też decyzje co do pozwoleń na posiadanie broni i amunicji zakazanej (§ 9 powyższego patentu).
§  6.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie w 14 dni po ogłoszeniu.

Zmiany w prawie

Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024