Zakres czynności instruktorów korporacyj przemysłowych.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 26 października 1928 r.
o zakresie czynności instruktorów korporacyj przemysłowych.

Na podstawie art. 134 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 7 czerwca 1927 r. o prawie przemysłowem (Dz. U. R. P. Nr. 53, poz. 468) oraz art. 125 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 19 stycznia 1928 r. o organizacji i zakresie działania władz administracji ogólnej (Dz. U. R. P. Nr. 11, poz. 86) zarządza się co następuje:
§  1.
Instruktorowie korporacyj przemysłowych ustanowieni przy władzach przemysłowych wojewódzkich wchodzą w skład wydziałów, względnie oddziałów przemysłowych w Urzędach Wojewódzkich.

Instruktor korporacyj przemysłowych na m. st. Warszawę urzęduje przy Komisariacie Rządu m. st. Warszawy.

§  2.
Instruktorów korporacyj przemysłowych mianuje Minister Przemysłu i Handlu na wniosek Wojewody, o ile zaś chodzi o instruktora korporacyj przemysłowych na m. st. Warszawę, na wniosek Komisarza Rządu, przy zastosowaniu przepisów o państwowej służbie cywilnej.
§  3.
Wydatki osobowe i koszty podróży instruktorów korporacyj przemysłowych są preliminowane i asygnowane z budżetu Ministerstwa Przemysłu i Handlu.
§  4.
Działalność instruktorów korporacyj przemysłowych rozciąga się na korporacje i związki korporacyj, cechy i związki cechów, izby rzemieślnicze oraz inne organizacje zawodowe dla rzemiosła i drobnego przemysłu, jak również instytucje i zakłady prowadzone przez korporacje i cechy lub ich związki.
§  5.
Instruktorowie korporacyj przemysłowych powołani są do podniesienia poziomu społecznego, ekonomicznego i kulturalnego stanu rzemieślniczego oraz do pobudzenia organizacji i pracy w korporacjach i cechach, ich związkach i izbach rzemieślniczych.
§  6.
W szczególności instruktorowie korporacyj przemysłowych są powołani do:
1)
prowadzenia ewidencji korporacyj, cechów, zakładów i t. d.,
2)
czuwania nad sprawami młodzieży, pozostającej pod pieczą organizacyj wymienionych w § 5 oraz zaznajamiania się ze sprawami wynikłemi ze sporów na tle nauczania rzemiosła,
3)
udzielania rad i informacyj, ułatwiania wszelkich zabiegów, związanych z organizowaniem i urządzaniem szkół, kursów i t. p., mających na celu wykształcenie i dokształcenie zawodowe,
4)
pomagania i ułatwiania przy opracowywaniu statutów i organizowaniu wszelkiego rodzaju kas i funduszów zapomogowych, składów surowców, półfabrykatów i wystaw, wzorów, wspólnych magazynów sprzedaży i t. p.,
5)
udzielania rad i informacyj przy likwidacji majątku korporacyj na wypadek rozwiązania oraz piecza nad zabezpieczeniem zakładów wychowawczych, należących do tych korporacyj,
6)
udzielania informacyj, porad i zachęty przy organizowaniu korporacyj, cechów, ich związków oraz przy organizowaniu życia społecznego, towarzyskiego i kulturalnego,
7)
zachęcania do prowadzenia przez korporacje wykazów wolnych miejsc pracy w zakładach zrzeszonych,
8)
interwenjowania osobistego w celu łagodzenia sporów, wynikłych pomiędzy uczestnikami korporacyj, cechu lub związki, inicjowania i rozstrzygania sporów przez sądy polubowne,
9)
przedkładania sprawozdań miesięcznych Ministerstwa Przemysłu i Handlu na podstawie własnych spostrzeżeń oraz materjałów, otrzymanych od władz, korporacyj, cechów, związków i zakładów,
10)
udzielania rad i informacyj przy powoływaniu sądów polubownych w sprawach pomiędzy członkami cechów i czeladnikami,
11)
brania udziału w obradach izb rzemieślniczych, udzielania im informacyj i wyjaśnień, jak również okazywania pomocy przy organizacji komisyj egzaminacyjnych i t. p.
§  7.
Oprócz spraw wchodzących w zakres czynności instruktorów korporacyj przemysłowych na zasadzie rozporządzenia o prawie przemysłowem załatwiają instruktorowie nadto wszystkie sprawy, dotyczące drobnego przemysłu i rzemiosła, przekazane im na mocy przepisów szczególnych.
§  8.
Dla wykonania zadań określonych w §§ 6 i 7 instruktorowie mają prawo żądania od organizacyj wymienionych w § 5 udzielania informacyj i danych, tyczących się ich działalności, wglądu do wszelkich aktów, w szczególności do ksiąg protokółów i buchalteryjnych, uczestniczenia w zebraniach tych organizacyj oraz ich organów, jak również prawo wizytacji zakładów prowadzonych przez te organizacje.
§  9.
W razie, gdyby instruktorowie korporacyj przemysłowych przy spełnianiu swych zadań spostrzegli braki w działalności tych korporacyj, cechów, ich związków i izb rzemieślniczych, jak i prowadzonych przez nie instytucyj, przedsiębiorstw i zakładów, winni wykazać zauważone nieprawidłowości i pouczyć o konieczności ich usunięcia. Jeżeli usiłowania te okażą się bezskuteczne, doniosą właściwej władzy nadzorczej dla wydania odpowiednich zarządzeń.
§  10.
Właściwe władze winny przed wydaniem zarządzeń odnośnie organizacyj, wymienionych w § 5, zasięgać opinji instruktorów korporacyj przemysłowych w sprawach, które mogą dotyczyć działalności instruktorów.
§  11.
Wykonanie niniejszego rozporządzenia porucza się Ministrowi Przemysłu i Handlu.
§  12.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1928.93.826

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Zakres czynności instruktorów korporacyj przemysłowych.
Data aktu: 26/10/1928
Data ogłoszenia: 12/11/1928
Data wejścia w życie: 12/11/1928