Czechosłowacja-Polska. Protokół w sprawie ustalenia zasad rozdziału akt sądowych. Warszawa.1927.04.14.

OŚWIADCZENIE RZĄDOWE
z dnia 28 września 1928 r.
w przedmiocie układu polsko-czeskosłowackiego w sprawie ustalenia zasad rozdziału akt sądowych.

Podaje się niniejszem do wiadomości, że na podstawie upoważnienia udzielonego Polskiemu i Czeskosłowackiemu Ministerstwu Sprawiedliwości w art. 31 umowy z dnia 23 kwietnia 1925 r. w sprawach prawnych i finansowych (Dz. U. R. P. z r. 1926 r. Nr. 41, poz. 256) został zawarty układ w sprawie ustalenia zasad rozdziału akt sądowych.
Tekst układu dołącza się.

PROTOKÓŁ

w sprawie ustalenia zasad rozdziału akt sądowych.

Upełnomocnieni zastępcy Ministerstwa Sprawiedliwości Rzeczypospolitej Polskiej i Republiki Czeskosłowackiej, mając na uwadze postanowienia art. 31 umowy między Rzecząpospolitą Polską i Republiką Czeskosłowacką z dnia 23 kwietnia 1925 r. w sprawach prawnych i finansowych, zgodzili się na następujące zasady, które mają być przestrzegane przy wydaniu wzajemnem akt dotyczących spraw wszczętych do dnia 10 sierpnia 1920 r., a odnoszących się do obszaru Śląska Cieszyńskiego, Spisza i Orawy, który przypadł drugiemu Państwu:

I.

Niezwłocznie należy nawzajem wydać:
1)
akta sądowe spornych spraw cywilnych i handlowych, w których postępowania jeszcze nie ukończono, jeżeli dane, miarodajne dla określenia właściwości miejscowej, uzasadniają obecnie właściwość sądów drugiego Państwa do przeprowadzenia postępowania i rozstrzygnienia sprawy, oraz jeżeli strony procesowe zgodnie zażądają odstąpienia sprawy sądów drugiego Państwa;
2)
akta nieukończonych spraw niespornych, jeżeli dotyczą obywateli drugiego Państwa;
3)
akta sądowe i prokuratorskie dotyczące spraw, w których postępowania karnego nie ukończono, lub orzeczonej kary jeszcze nie wykonano, o ile czyn karygodny popełniono przed dniem 10 sierpnia 1920 r. na obszarze Śląska Cieszyńskiego, Spiszą i Orawy, który przypadł drugiemu Państwu; wraz z aktami należy wydać także dowody rzeczowe;
4)
prowadzone w sądach księgi gruntowe dotyczące wyłącznie gruntów położonych na obszarze Śląska Cieszyńskiego, Spisza i Orawy, który przypadł drugiemu Państwu; wraz z księgami gruntowemi należy równocześnie wydać wszelkie akta, mapy i środki pomocnicze, odnoszące się do uskutecznionych w tych księgach wpisów; księgi gruntowe, akta, mapy i środki pomocnicze będą wydane tylko wówczas, jeżeli technicznie dadzą się wydzielić bez uszkodzenia innych ksiąg, akt lub map;
5)
akta prezydjalne oraz inne, o ile dotyczą sędziów, prokuratorów lub innych funkcjonarjuszów pozostających w służbie sądowej, prokuratorskiej lub innych urzędów sądowych na obszarze Śląska Cieszyńskiego, Spisza i Orawy, który przypadł drugiemu Państwu, jak niemniej wogóle akta zarządu sprawiedliwości odnoszące się wyłącznie do tego obszaru i wreszcie akta, księgi, oraz dokumenty przechowywane w archiwum sądowem, a dotyczące wyłącznie tej części Śląska Cieszyńskiego, Spisza i Orawy, która przypadła drugiemu Państwu, o ile w każdym poszczególnym wypadku właściwy sąd lub urząd tego zażąda;
6)
akta dotyczące, notarjuszów i notarjatów, których siedziba znajduje się obecnie na obszarze przypadłym drugiemu Państwu, a na zażądanie także takie poszczególne akta z archiwów notarjalnych, o ile znajdują się w przechowaniu sądowem, a dotyczą mieszkańców tegoż obszaru.

II.

Akta sądowe, prokuratorskie, tudzież innych urzędów sądowych, w szczególności zaś urzędów opiekuńczych, dotyczące spraw wyszczególnionych pod I. L. 1 do 3, w których jednak postępowanie zakończono, będą wydane, o ile w każdym poszczególnym wypadku zażąda tego właściwy sąd lub urząd drugiego Państwa.

III.

Z akt wspólnych tudzież innych akt, które w myśl ust. I należałoby Wydać, a których nie można wydzielić bez uszkodzenia całości, należy na żądanie właściwych sądów lub urzędów wydać uwierzytelnione odpisy. Wydatki połączone z uskutecznieniem odpisów pokryje Strona żądająca.

IV.

Nie będą wydane:
1)
akta dotyczące spraw, w których przeprowadzenie postępowania zastrzeżone jest swojskim sądom lub urzędom, jak np. w kwestjach stanu osobowego własnych obywateli i t. p.;
2)
akta dotyczące postępowania spadkowego, konkursowego i wyrównawczego, o ile odnośnie do majątku znajdującego się w Państwie, któreby miało wydać akta, sądy tego Państwa są powołane do przeprowadzenia postępowania spadkowego, konkursowego lub wyrównawczego;
3)
akta dotyczące postępowania karnego przeciw własnym obywatelom, następnie akta dotyczące spraw karnych, w których - w myśl obowiązujących przepisów - przeprowadzenie postępowania zastrzeżone jest dla swojskich sądów, bez względu na to, gdzie i przez kogo był popełniony czyn karygodny, wreszcie akta dotyczące takich spraw karnych, w których wydanie może być odmówione stosownie do art. 34 umowy pomiędzy Rzecząpospolitą Polską a Republiką Czeskosłowacką, zawartej dnia 6 marca 1925 r. w przedmiocie uregulowania obrotu prawnego w sprawach cywilnych, karnych i niespornych.

V.

Naczelnicy sądów, prokuratur, względnie urzędów sądowych, tak wydających akta, jak i przejmujących je, winni w krótkiej drodze porozumieć się wzajemnie co do czasu, miejsca i technicznego sposobu wydania akt. Wydanie i przejęcie akt i dowodów rzeczowych nastąpi na podstawie wykazów, których jeden egzemplarz należy wydać razem z aktami.

VI.

Na podstawie podanych wyżej zasad, Ministerstwa Sprawiedliwości Rzeczypospolitej Polskiej i Republiki Czeskosłowackiej wydadzą jaknajrychlej wskazówki co do przeprowadzenia rozdziału akt sądowych i udzielą sobie nawzajem odpisy tych zarządzeń.

Wydanie i przejęcie akt wyszczególnionych w ust. 1 p. 2 - 4 należy przeprowadzić i uskutecznić w ciągu dwóch miesięcy po dniu, w którym stosownie do art. 33 umowy zawartej pomiędzy Rzecząpospolitą Polską a Republiką Czeskosłowacką dnia 25 kwietnia 1925 r. w sprawach prawnych i finansowych wejdzie w życie część IV tej umowy.

VII.

Niniejszy protokół sporządzono w dwóch egzemplarzach w języku polskim i czeskosłowackim, przyczem obydwa teksty są autentyczne.

Na dowód czego pełnomocnicy podpisali niniejszy protokół.

Sporządzono w Warszawie dnia 14 kwietnia roku tysiąc dziewięćset dwadzieścia siedem.

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1928.90.796

Rodzaj: Umowa międzynarodowa
Tytuł: Czechosłowacja-Polska. Protokół w sprawie ustalenia zasad rozdziału akt sądowych. Warszawa.1927.04.14.
Data aktu: 14/04/1927
Data ogłoszenia: 26/10/1928
Data wejścia w życie: 26/10/1928