Instancje odwoławcze i tryb postępowania przy zatwierdzaniu regulaminów pracy w zakładach podległych ustawom górniczym z wyjątkiem hut.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA PRACY I OPIEKI SPOŁECZNEJ I MINISTRA PRZEMYSŁU I HANDLU
z dnia 19 września 1928 r.
w sprawie instancyj odwoławczych i trybu postępowania przy zatwierdzaniu regulaminów pracy w zakładach podległych ustawom górniczym z wyjątkiem hut.

Na podstawie art. 59 i 67 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 16 marca 1928 r. o umowie o pracę robotników (Dz. U. R. P. Nr. 35, poz. 324) zarządza się co następuje:
§  1.
Regulaminy pracy w zakładach, zatrudniających ponad dwudziestu robotników, a podległych ustawom górniczym z wyjątkiem hut, są zatwierdzane wspólnie przez właściwego obwodowego inspektora pracy i właściwy okręgowy urząd górniczy.

Zarządy zakładów, wymienionych w ustępie pierwszym paragrafu niniejszego, przesyłają, z zachowaniem warunków, określonych w ust. 1 art. 52 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 16 marca 1928 r. o umowie o pracę robotników, jeden egzemplarz projektu nowego lub zmienionego regulaminu pracy do obwodowego inspektora pracy, drugi zaś egzemplarz jednocześnie do okręgowego urzędu górniczego.

§  2.
Obwodowy inspektor pracy i okręgowy urząd górniczy, każdy we właściwym sobie zakresie działania; stwierdzają czy nadesłany projekt nie jest sprzeczny z przepisami prawa.
§  3.
Obwodowy inspektor pracy i okręgowy urząd górniczy na podstawie wspólnej decyzji, zatwierdzają projekt regulaminu, bądź odmawiają zatwierdzenia, przyczem w przeciągu najwyżej sześciu tygodni od dnia złożenia projektu w kancelarji obwodowego inspektora pracy władze te powinny powziąć decyzję.
§  4.
Decyzja obwodowego inspektora pracy i okręgowego urzędu górniczego może być zaskarżona w terminie 14-dniowym od dnia doręczenia decyzji do właściwych: okręgowego inspektora pracy i wyższego urzędu górniczego, które to władze w przeciągu najwyżej sześciu tygodni od dnia otrzymania skargi przez okręgowego inspektora pracy powinny powziąć decyzję.
§  5.
Decyzja co do zatwierdzenia lub odrzucenia regulaminu pracy jest udzielana osobom zainteresowanym przez inspektorów pracy.
§  6.
Regulamin, zatwierdzony przez obwodowego inspektora pracy i okręgowy urząd górniczy, może być uchylony przez wspólną decyzję okręgowego inspektora pracy i wyższego urzędu górniczego w drodze nadzoru i bez skargi stron zainteresowanych w razie stwierdzenia, że regulamin jest lub stał się sprzeczny z przepisami prawa; w tej samej drodze może być uchylony regulamin, zatwierdzony przez okręgowego inspektora pracy i wyższy urząd górniczy, przez wspólną decyzję Ministrów: Pracy i Opieki Społecznej oraz Przemysłu i Handlu.
§  7.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024