Zawieranie związków małżeńskich przez funkcjonarjuszów Policji Państwowej.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SPRAW WEWNĘTRZNYCH
z dnia 28 lipca 1928 r.
w sprawie zawierania związków małżeńskich przez funkcjonarjuszów Policji Państwowej.

Na zasadzie art. 64 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 6 marca 1928 r. o Policji Państwowej (Dz. U. R. P. Nr. 28, poz. 257) zarządzam co następuje:
§  1.
Na zawarcie związku małżeńskiego funkcjonarjusz policji w stanie czynnym i nieczynnym winien uzyskać zezwolenie władzy przełożonej stosownie do poniższych przepisów.
§  2.
Zezwolenia na zawarcie związku małżeńskiego oficerom policji udziela Komendant Główny Policji Państwowej.

Zezwolenie na zawarcie związku małżeńskiego może otrzymać oficer Policji Państwowej pod warunkiem:

a)
ukończenia 24 lat życia,
b)
nieposzlakowanej opinji narzeczonej.
§  3. 1
Zezwolenie na zawarcie związku małżeńskiego może otrzymać szeregowy Policji Państwowej pod warunkiem
a)
nieposzlakowanej opinji narzeczonej,
b)
złożenia prośby o przeniesienie do innej miejscowości, jeżeli narzeczona mieszka w powiecie, w którym pełni służbę narzeczony.

Szeregowi Policji Państwowej, pozostający w stopniach posterunkowego i starszego posterunkowego, powinni ponadto:

a)
przesłużyć siedem lat, licząc łącznie czas służby w charakterze szeregowego policji, służby przygotowawczej w policji w charakterze pracownika kontraktowego, służby czynnej w wojsku i innej służby państwowej,
b)
wykazać, że suma miesięcznego dochodu narzeczonych, wliczając w nią uposażenie szeregowego, odpowiada co najmniej miesięcznym poborom przodownika.
§  4. 2
W wypadkach wyjątkowych, zasługujących na szczególne uwzględnienie, władza udzielającą zezwolenia może odstąpić od warunków wymienionych w punkcie a) § 2 i w punkcie a) ustępu trzeciego § 3, Odmowa zezwolenia w takim wypadku może nastąpić bez podania motywów.
§  5.
O ile procent szeregowych żonatych oraz wdowców i rozwiedzionych, mających na utrzymaniu dzieci, przekracza w pewnym okręgu wojewódzkim, 75% ogólnego stanu etatowego szeregowych tego okręgu, to Komendant Główny Policji Państwowej może zabronić wydawania zezwoleń na małżeństwo Szeregowym w tyra okręgu, wstrzymując jednocześnie obsadzanie etatów w tymże okręgu przez szeregowych wymienionych kategoryj. Zakaz taki wydawany jest do odwołania, a traci swą ważność automatycznie w chwilą obniżenia się liczby szeregowych wymienionych kategoryj niżej 75%.
§  6.
Decyzja władzy przełożonej ma być zakomunikowana proszącemu na piśmie nie później jak w 6 tygodni po złożeniu przezeń prośby na ręce bezpośredniego przełożonego. Jeżeli termin ten został przekroczony bez winy ze strony proszącego, to zezwolenie ma być uważane w każdym razie za udzielone, przyczem należy wydać proszącemu dowód zezwolenia.
§  7.
O zawarciu związku małżeńskiego powinien funkcjonariusz Policji Państwowej w stanie czynnym i nieczynnym zameldować pisemnie, raportem tem służbowym, dołączając dowód zawarcia małżeństwa.
§  8.
Samowolne zawarcie przez funkcjonarjusza Policji Państwowej związku małżeńskiego bez zezwolenia właściwego komendanta pociąga za sobą w stosunku do winnego funkcjonariusza odpowiedzialność dyscyplinarną.
§  9.
Komendant Główny Policji Państwowej względnie komendant wojewódzki wydaje proszącemu funkcjonariuszowi Policji Państwowej pisemne zezwolenie na zawarcie związku małżeńskiego według poniżej umieszczonego wzoru.

ZAŁĄCZNIK 

Wzór zezwolenia do § 9.

Zezwolenie na zawarcie związku małżeńskiego.

Zgodnie z art. 64 rozporządzenia Prezydenta

Rzeczypospolitej z dnia 6 marca 1928 r. o Policji Państwowej

zezwalam:

P. ...........................................................

(stopień, imię i nazwiska, przydział służbowy)

na zawarcie związku małżeńskiego z P. ........................

(imię)

..............................................................

(nazwisko i imiona rodziców narzeczonej)

Niniejsze zezwolenie służy tylko do stwierdzenia, że ze

strony władzy przełożonej wymienionego wyżej niema przeszkód

na zawarcie małżeństwa i jest ważne w ciągu roku od dnia

wystawienia.

Data ....................

Podpis

Pieczątka okrągła

1 § 3:

- zmieniony przez § 1 pkt 1 i 2 rozporządzenia z dnia 15 czerwca 1935 r. (Dz.U.35.46.314) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 5 lipca 1935 r.

- zmieniony przez § 1 rozporządzenia z dnia 15 września 1938 r. (Dz.U.38.71.515) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 24 września 1938 r.

2 § 4 zmieniony przez § 1 pkt 3 rozporządzenia z dnia 15 czerwca 1935 r. (Dz.U.35.46.314) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 5 lipca 1935 r.

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1928.87.762

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Zawieranie związków małżeńskich przez funkcjonarjuszów Policji Państwowej.
Data aktu: 28/07/1928
Data ogłoszenia: 12/10/1928
Data wejścia w życie: 27/10/1928