Wykonanie art. 5 punkt 9) i art. 6 punkt 1) rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 24 listopada 1927 r. o ubezpieczeniu pracowników umysłowych.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA PRACY I OPIEKI SPOŁECZNEJ
z dnia 8 marca 1928 r.
wydane w porozumieniu z Ministrem Wyznań Religijnych i Oświecenia Publicznego w sprawie wykonania art. 5 punkt 9) i art. 6 punkt 1) rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 24 listopada 1927 r. o ubezpieczeniu pracowników umysłowych.

Na podstawie art. 5 punkt 9, art. 6 punkt 1 i art. 168 ust. 1 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 24 listopada 1927 r. o ubezpieczeniu pracowników umysłowych (Dz. U. R. P. Nr. 106, poz. 911) zarządza się co następuje:
§  1.
Za równorzędne ze szkołami średniemi ogólnokształcącemi i państwowemi szkołami zawodowemi w rozumieniu art. 5 punkt 9 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 24 listopada 1927 r. o ubezpieczeniu pracowników umysłowych (Dz. U. R. P. Nr. 106, poz. 911), to jest za zakłady naukowe, których uczniowie nie podlegają w czasie studjów w tych zakładach obowiązkowi ubezpieczenia, uznaje się:
1)
seminarja i preparandy nauczycielskie,
2)
prywatne szkoły zawodowe, zatrudniające młodzież co najmniej przez 30 godzin tygodniowo, wliczając w to zajęcia praktyczne i ćwiczenia fizyczne.

Okres odbywania płatnej lub bezpłatnej praktyki wakacyjnej lub praktyki odbywanej po ukończeniu nauki szkolnej, jeżeli ona wymagana jest do osiągnięcia świadectwa ukończenia szkoły, uważa się za czas trwania studjów w tej szkole.

§  2.
Za szkoły równorzędne ze szkołami wyższemi, których studenci (zwyczajni słuchacze) na-równi ze studentami państwowych szkół akademickich będą na zasadzie postanowień art. 6 punkt 1 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 24 listopada 1927 r. o ubezpieczeniu pracowników umysłowych (Dz. U. R. P. Nr. 106, poz. 911) na własne żądanie zwolnieni od obowiązku ubezpieczenia, uznaje się następujące szkoły:
1)
Państwowy Instytut Dentystyczny w Warszawie,
2)
Szkołę Sztuk Pięknych w Warszawie,
3)
Konserwatorjum Muzyczne w Warszawie,
4)
Konserwatorjum Muzyczne w Poznaniu,
5)
Państwową Szkołę Budowy Maszyn i Elektrotechniki im. F. Wawelberga i S. Rotwanda w Warszawie,
6)
Państwową Szkołę Budowy Maszyn w Poznaniu,
7)
Państwową Wyższą Szkołę Gospodarstwa Wiejskiego w Cieszynie,
8)
Państwową Szkołę Ogrodnictwa w Poznaniu,
9)
Wyższą Szkołę Handlową w Warszawie,
10)
Wyższą Szkołę dla Handlu Zagranicznego we Lwowie,
11)
Wyższe Studjum Handlowe w Krakowie,
12)
Wyższą Szkołę Handlową w Poznaniu,
13)
Uniwersytet Lubelski w Lublinie,
14)
Wolną Wszechnicę Polską w Warszawie,
15)
Wyższą Szkołę Dziennikarską w Warszawie,
16)
Szkołę Nauk Politycznych w Warszawie,
17)
Szkołę Nauk Politycznych w Krakowie,
18)
Wyższe Kursy Ziemiańskie we Lwowie,
19)
Szkołę Nauk Politycznych i Ekonomicznych w Łodzi,
20)
Wyższą Szkołę Muzyczną ha. Fr. Chopina Tow. Muzycznego w Warszawie,
21)
Konserwatorjum Tow. Muzycznego we Lwowie,
22)
Konserwatorjum Muzyczne w Krakowie,
23)
Konserwatorjum Tow. Muzycznego "Lutnia" w Wilnie,
24)
Konserwatorjum Muzyczne Heleny Kijeńskiej w Łodzi.
§  3.
Zwolnienie od obowiązku ubezpieczenia następuje z pierwszym dniem tego miesiąca kalendarzowego, w którym zgłoszone zostało przez studentów (zwyczajnych słuchaczy) szkół wyższych oraz szkół, wymienionych w § 2, odnośne żądanie do Zakładu Ubezpieczeń Pracowników Umysłowych.

Zwolnienie od obowiązku ubezpieczenia naskutek żądania zgłoszonego w ciągu 30 dni po wejściu w życie niniejszego rozporządzenia przez studentów (zwyczajnych słuchaczy) szkół, wymienionych w § 2, nastąpi od dnia 1-go stycznia 1928 r., względnie od późniejszej daty powstania obowiązku ubezpieczenia.

§  4.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1928.50.482

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Wykonanie art. 5 punkt 9) i art. 6 punkt 1) rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 24 listopada 1927 r. o ubezpieczeniu pracowników umysłowych.
Data aktu: 08/03/1928
Data ogłoszenia: 27/04/1928
Data wejścia w życie: 27/04/1928