Rzesza Niemiecka-Polska. Układ o polach górniczych przeciętych granicą polsko-niemiecką. Witosław.1926.06.21.

UKŁAD
pomiędzy Polską a Niemcami o polach górniczych przeciętych granicą polsko-niemiecką podpisany w Witosławiu, dnia 21 czerwca 1926 r.

W IMIENIU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ,

MY, IGNACY MOŚCICKI,

PREZYDENT RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ,

Wszem wobec i każdemu zosobna, komu o tem wiedzieć należy, wiadomem czynimy:

Dnia dwudziestego pierwszego czerwca tysiąc dziewięćset dwudziestego szóstego roku podpisany został w Witosławiu układ pomiędzy Polską a Niemcami o polach górniczych przeciętych granicą polsko - niemiecką o następującem brzmieniu dosłownem:

UKŁAD

pomiędzy Polską a Niemcami o polach górniczych przeciętych granicą polsko - niemiecką.

POLSKA

z jednej strony

a

NIEMCY,

z drugiej strony,

powodowane życzeniem uregulowania stosunków pól górniczych, przeciętych granicą polsko - niemiecką, postanowiły zawrzeć w tym przedmiocie układ. W tym celu zamianowani Pełnomocnicy, i to

po stronie polskiej:

pp. Maciej Koczorowski, Delegat Rządy do rokowań granicznych polsko - niemieckich i inżynier Bernard Zakrzewski Radca Wojewódzki,

po stronie niemieckiej:

p. Minister Dr. Paul Eckardt,

zgodzili się na następujące postanowienia:

Artykuł  I.
1.
Pola górnicze, przecięte polsko - niemiecką granicą, dzieli się zgodnie z jej przebiegiem na prawnie samoistne pola jednostkowe, o ile nie nastąpiło co do nich już porozumienie na zasadzie Układu polsko - niemieckiego w przedmiocie kopalń górnośląskich z dnia 23 czerwca 1922 r. Szczegóły postępowania normuje załącznik 1 do układu w przedmiocie kopalń górnośląskich.
2.
Dla każdego pola górniczego są właściwe władze i prawo tego Państwa, na którego obszarze pole jest położone.
3.
O ile jednakże przy eksploatacji górniczej zajdzie konieczność wydania zarządzeń celem zapobieżenia niebezpieczeństwom na obszarze dawnego całego pola, wówczas wyższe urzędy górnicze polskie i pruskie wydadzą bezzwłocznie drogą wspólnej decyzji zarządzenia górniczo - policyjne dla obu graniczących z sobą pól.
Artykuł  II.

Samodzielne pola jednostkowe, powstałe w myśl postanowienia ustępu 1 artykułu I wskutek ustanowienia nowej granicy państwowej, wolno eksploatować tylko zapomocą urządzeń, położonych w obrębie własnego Państwa. Wyjątki od tej zasady mogą być dopuszczone przez wspólne rozstrzygnięcie naczelnych władz górniczych obu Państw.

Artykuł  III.

Pozatem znajdują zastosowanie przepisy artykułów IV - VI układu polsko - niemieckiego w przedmiocie kopalń górnośląskich, jak również postanowienia aneksu 2 do tegoż układu.

Artykuł  IV.

Po uskutecznieniu podziału, przewidzianego w artykule I. 1., przysługuje prawo zachowania akt, dokumentów, planów i rejestrów pól górniczych, przeciętych granicą, władzom górniczym tego Państwa, w obrębie którego położoną jest większa część podzielonego pola. Na wniosek kompetentnej władzy górniczej drugiego Państwa winny być na jego koszt wykonane i dostarczone odpisy, wyciągi i kopje planów.

Artykuł  V.
1.
Powyższy układ będzie ratyfikowany. Wchodzi on w życie z chwilą wymiany dokumentów ratyfikacyjnych, która winna możliwie jak najrychlej nastąpić w Warszawie.
2.
W dowód powyższego Pełnomocnicy obu Stron niniejszy układ podpisali i zaopatrzyli go w swoje pieczęcie.

Sporządzono w Witosławiu dnia 21 czerwca 1926 r. w dwóch równobrzmiących egzemplarzach oryginalnych w językach polskim i niemieckim, przyczem oba teksty mają równą moc obowiązującą.

Zaznajomiwszy się z powyższym układem uznaliśmy go i uznajemy za słuszny zarówno w całości, jak i każde z zawartych w nim postanowień; oświadczamy, że jest przyjęty, ratyfikowany i potwierdzony i przyrzekamy, że będzie niezmiennie zachowywany.

Na dowód czego wydaliśmy Akt niniejszy opatrzony pieczęcią Rzeczypospolitej.

W Warszawie, dnia 6 grudnia 1927 roku.

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1928.46.449

Rodzaj: Umowa międzynarodowa
Tytuł: Rzesza Niemiecka-Polska. Układ o polach górniczych przeciętych granicą polsko-niemiecką. Witosław.1926.06.21.
Data aktu: 21/06/1926
Data ogłoszenia: 18/04/1928
Data wejścia w życie: 14/03/1928