Wprowadzanie (przywóz) i przeprowadzanie (przewóz) zwierząt, surowców i przetworów pochodzenia zwierzęcego, paszy objętościowej oraz niektórych przedmiotów z obszarów Związku Socjalistycznych Republik Rad, Łotwy i Litwy.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA ROLNICTWA
z dnia 24 marca 1928 r.
wydane w porozumieniu z Ministrem Skarbu i Ministrem Komunikacji w sprawie wprowadzania (przywozu) i przeprowadzania (przewozu) zwierząt, surowców i przetworów pochodzenia zwierzęcego, paszy objętościowej oraz niektórych przedmiotów z obszarów Związku Socjalistycznych Republik Rad, Łotwy i Litwy.

Na podstawie art. art. 11 i 112 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 22 sierpnia 1927 r. o zwalczaniu zaraźliwych chorób zwierzęcych (Dz. U. R. P. Nr. 77, poz. 673) zarządza się co następuje:
§  1.
Zabrania się wprowadzania (przywozu) z obszarów Związku Socjalistycznych Republik Rad, Łotwy i Litwy do obszaru Rzeczypospolitej Polskiej, jako też przeprowadzania (przewozu) stamtąd przez obszar Rzeczypospolitej Polskiej:
1)
zwierząt jednokopytowych, zwierząt przeżuwających, świń, psów, kotów i drobiu;
2)
surowców i przetworów pochodzących ze zwierząt wymienionych w pkt. 1 z wyjątkiem surowców następujących;
a)
szczeciny, włosia, wełny, pierza i puchu-w stanie zupełnie suchym i w szczelnem opakowaniu,
b)
skór wysuszonych,
c)
rogów, części rogów (końców rogów), kopyt i racic - bez części miękkich w stanie zupełnie suchym - pod warunkami określonemi w § 2;
3)
paszy objętościowej (słomy, siana, sieczki);
4)
wszelkiego rodzaju ściółki;
5)
nawozu stajennego (gnoju);
6)
używanych sprzętów stajennych i używanej uprzęży.
§  2. 1
Wprowadzanie (przywóz) do obszaru Rzeczypospolitej Polskiej jako też przeprowadzanie (przewóz) przez ten obszar surowców i przetworów pochodzenia zwierzęcego, wymienionych w § 1 pkt. 2 lit. a), b) i c), może odbywać się bez osobnego pozwolenia przez stacje wejściowe: Turmont, Stołpce, Zdołbunów i Podwołoczyska - pod warunkiem, że przeznaczone do wprowadzenia (przywozu) i przeprowadzenia (przewozu) surowce i przetwory będą zaopatrzone w urzędowe świadectwo państwowego lekarza weterynaryjnego właściwego dla miejsca pochodzenia, stwierdzające, że pochodzą ze zwierząt zdrowych, że w miejscu pochodzenia i miejscu wysyłki nie zachodziły w czasie ostatnich trzech miesięcy wypadki wąglika, że przedmioty te nie miały styczności ze zwierzętami choremi na zaraźliwą chorobę zwierzęcą i że mogą być wywiezione bez niebezpieczeństwa przeniesienia zarazy.

Ze świadectw wystawianych dla przedmiotów, wyszczególnionych w § 1 pkt. 2 lit. a) i b), winno pozatem wynikać, że przedmioty te pochodzą ze zwierząt zabitych w rzeźni publicznej lub wywozowej i że zwierzęta te zostały przed ubojem i po uboju zbadane urzędowo przez lekarza weterynaryjnego i uznane za niepodejrzane.

Przy wysyłkach, przeznaczonych do przewozu przez obszar Rzeczypospolitej Polskiej, winno być przedstawione na polskiej stacji wejściowej - prócz wyżej wymienionych świadectw - zezwolenie na wprowadzenie (przywóz) władzy rządowej państwa, do którego wysyłka jest przeznaczona, a gdy wysyłka ma być przeprowadzona (przewieziona) przez obszar sąsiedniego i dalszego państwa - również zezwolenie władzy rządowej tych państw na przeprowadzenie (przewóz).

Surowce i przetwory, dozwolone do przeprowadzenia (przewozu) na podstawie § 1 pkt. 2 lit. a), b) i c), winny być bez przeładowania skierowane do stacji wyjściowej, surowce zaś i przetwory, przeznaczone do wprowadzenia (przywozu), winny być skierowane wprost do przedsiębiorstw przerabiających te surowce lub przetwory.

§  3.
W wyjątkowych wypadkach Minister Rolnictwa może czynić odstępstwa od przepisów §§ 1 i 2 rozporządzenia niniejszego pod warunkami, które określi w każdym poszczególnym wypadku.
§  4.
Wprowadzanie (przywóz) i przeprowadzanie (przewóz) surowców i przetworów, wyszczególnionych w § 1 pkt. 2 lit. a), b) i c), przez inne stacje wejściowe, aniżeli wymienione w § 2, może się odbywać tylko za zezwoleniem Ministra Rolnictwa.
§  5.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie równocześnie z rozporządzeniem Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 22 sierpnia 1927 r. o zwalczaniu zaraźliwych chorób zwierzęcych (Dz. U. R. P. Nr. 77, poz. 673 i Nr. 114, poz. 975).

Z tą chwilą traci moc obowiązującą rozporządzanie Ministra Rolnictwa i Dóbr Państwowych z dnia 13 lipca 1925 r., wydane w porozumieniu z Ministrami: Spraw Wewnętrznych, Przemysłu i Handlu, Kolei oraz Skarbu, o ograniczeniu obrotu zwierzętami i surowemi produktami pochodzenia zwierzęcego, paszo, objętościową oraz niektóremi przedmiotami z Rosji, Białorusi, Ukrainy, Łotwy i Litwy (Dz. U. R. P. Nr. 88, poz. 613).

1 § 2 zmieniony przez obwieszczenie z dnia 23 czerwca 1928 r. o sprostowaniu błędu w rozporządzeniu Ministra Rolnictwa z dnia 24 marca 1928 r. w sprawie wprowadzania (przywozu) i przeprowadzania (przewozu) zwierząt, surowców i przetworów pochodzenia zwierzęcego, paszy objętościowej oraz niektórych przedmiotów z obszarów Związku Socjalistycznych Republik Rad, Łotwy i Litwy. (Dz.U.28.78.695) z dniem 24 sierpnia 1928 r.

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1928.42.411

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Wprowadzanie (przywóz) i przeprowadzanie (przewóz) zwierząt, surowców i przetworów pochodzenia zwierzęcego, paszy objętościowej oraz niektórych przedmiotów z obszarów Związku Socjalistycznych Republik Rad, Łotwy i Litwy.
Data aktu: 24/03/1928
Data ogłoszenia: 31/03/1928
Data wejścia w życie: 01/04/1928