Zm.: rozporządzenie z dnia 30 grudnia 1924 r. o organizacji administracji lasów państwowych.

ROZPORZĄDZENIE
PREZYDENTA RZECZYPOSPOLITEJ
z dnia 22 marca 1928 r.
zmieniające rozporządzenie Prezydenta Rzeczypospolitej z dała 30 grudnia 1924 r. o organizacji administracji lasów państwowych.

Na podstawie art. 44 ust. 6 Konstytucji i ustawy z dnia 2 sierpnia 1926 r. o upoważnieniu Prezydenta Rzeczypospolitej do wydawania rozporządzeń z mocą ustawy (Dz. U. R. P. Nr. 78, poz. 443) postanawiam co następuje:
Art.  1.

W rozporządzeniu Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 30 grudnia 1924 r. o organizacji administracji lasów państwowych (Dz. U. R. P. Nr. 119, poz. 1079) wprowadza się następujące zmiany:

1. W § 2 dodaje się ustęp następujący:

"Nadto Minister Rolnictwa może w drodze rozporządzenia ustanawiać niezależne administracyjnie od nadleśnictw zarządy gospodarstw i zakładów przemysłowych, transportowych i innych związanych gospodarczo z lasami państwowemi oraz określać ich zakres działania i organizacje".

2. Punktowi 4-mu § 4 nadaje się brzmienie następujące:

"reprezentowanie Państwa, jako właściciela nieruchomości, i dokonywanie w jego imieniu wszystkich czynności w sprawach, wynikających ze znoszenia służebności, scalania i zamiany gruntów, w granicach przepisów obowiązujących".

3. Ustępowi trzeciemu § 5 nadaje się brzmienie następujące:

"Dyrektora zastępuje wicedyrektor, a w razie jego nieobecności - zastępca, wyznaczony przez Ministra Rolnictwa".

4. W § 12 wyrazy: "w wysokości i terminach, które.." zastępuje się wyrazami: "ponad maksymalny zapas gotówki obrotowej, której wysokość..."

5. § 22 nadaje się brzmienie następujące:

"Funkcjonariusze, powołani do pełnienia służby ochronnej w lasach państwowych, bez względu na to, czy ich stosunek służbowy ma charakter publiczno-prawny, czy prywatno-prawny, składają przy objęciu służby specjalną przysięgę na sumienne pełnienie służby ochronnej według roty, którą ustali Rada Ministrów. Przysięga ta nadaje funkcjonarjuszom służby ochronnej wszystkie uprawnienia straży leśnej, przewidziane w przepisach obowiązujących.

Wymienieni w § niniejszym funkcjonarjusze winni nosić przy pełnieniu służby oznakę, której wzór ustali rozporządzenie Rady Ministrów".

6. Po § 33 dodaje się §§ następujące:

"§ 39. Funkcjonariusze, którzy bezpośrednio przed przyjęciem do służby w administracji lasów państwowych pracowali w państwowym zarządzie dóbr b. Komory Cieszyńskiej otrzymują przy mianowaniu grupę i szczebel uposażenia ostatnio posiadane. Przy obliczaniu terminu posunięcia do wyższego szczebla uposażenia uwzględnia się czas spędzony w posiadanym szczeblu uposażenia przed mianowaniem.

Funkcjonariuszom, wymienionym w poprzednim ustępie, zalicza się do czasu służby czynnej i wysługi emerytalnej czas służby w państwowym zarządzie dóbr b. Komory Cieszyńskiej oraz czas poprzedniej ich służby, jaki był im policzalny w myśl przepisów 2 dnia 15 maja 1917 r., dotyczących uregulowania uposażeń w służbie czynnej i na emeryturze urzędników dóbr arcyksiążęcych oraz przepisów statutu kasy zaopatrzenia przy arcyksiążęcej Komorze Cieszyńskiej z dnia 14 lipca 1905 r., dotyczących funkcjonarjuszów niższych.

§ 40. Byli pracownicy zarządu dóbr b. Komory Cieszyńskiej, którzy ze służby w państwowym zarządzie dóbr b. Komory Cieszyńskiej nie zostaną przyjęci do służby w administracji lasów państwowych, jak również pracownicy zarządu dóbr b. Komory Cieszyńskiej, którzy przeniesieni zostali na emeryturę na zasadzie przepisów obowiązujących w tych dobrach, otrzymają uposażenie emerytalne według zasad wymiaru, ustalonych w ustawie z dnia 11 grudnia 1923 r. o zaopatrzeniu emerytalnem funkcjonarjuszów państwowych i zawodowych wojskowych (Dz. U. R. P. z r. 1924 Nr. 6 poz. 46), oraz według przepisów rozporządzenia niniejszego.

Względem pracowników, którzy przed przejściem na emeryturę pobierali uposażenie, przyrównane do uposażenia unormowanego ustawą z dnia 9 października 1923 r. o uposażeniu funkcjonarjuszów państwowych i wojska (Dz. U. R. P. Nr. 116, poz. 924), przyjmuje się za podstawę do wymiaru uposażenia emerytalnego uposażenie pobierane ostatnio w służbie czynnej.

Pracowników, którzy przed przejściem na emeryturę pobierali uposażenie według przepisów obowiązujących w dobrach b. Komory Cieszyńskiej lub uposażenie, przyrównane do uposażenia unormowanego ustawą z dnia 13 lipca 1920 r. o uposażeniu urzędników i niższych funkcjonarjuszom państwowych (Dz. U. R. P. Nr. 65, poz. 429) i przepisami wykonawczemi do tej ustawy, zaszereguje się celem wymiaru uposażenia emerytalnego do odpowiednich grup uposażenia i przyjmie za podstawę wymiaru uposażenia emerytalnego uposażenie tej grupy, do której nastąpiło zaszeregowanie, przyczem tym pracownikom, którzy przeszli na emeryturę ze służby w państwowym zarządzie dóbr b. Komory Cieszyńskiej po wejściu w życie ustawy emerytalnej funkcjonarjuszów państwowych z dnia 28 lipca 1921 r. (Dz. U. R. P. Nr. 70, poz. 466), t. j. po dniu 1 października 1921 r., uwzględni się przy wymiarze szczebla czas służby w tymże zarządzie od dnia 1 stycznia 1919 r. oraz studja wyższe. Zaszeregowania do grup i szczebli uposażenia dokona Minister Rolnictwa w porozumieniu z Ministrem Skarbu.

Przy obliczaniu uposażenia emerytalnego bierze się za podstawę czas służby w państwowym zarządzie dóbr b. Komory Cieszyńskiej oraz czas poprzedniej służby, policzalny w mysi przepisów z dnia 15 maja 1917 r., dotyczących uregulowania uposażeń w służbie czynnej i na emeryturze urzędników dóbr arcyksiążęcych oraz przepisów statutu kasy zaopatrzenia przy arcyksiążęcej Komorze Cieszyńskiej z dnia 14 lipca 1905 r., dotyczących funkcjonarjuszów niższych.

Postanowienia ustępu 2 § 8 powołanych w ustępie poprzednim przepisów z dnia 15 maja 1917 r. mają zastosowanie do pracowników, którzy w chwili przejścia na emeryturę nie posiadali 10 lat służby. Pracownikom tym wymierzy się uposażenie emerytalne w wysokości 30% uposażenia, jeżeli posiadali pełnych 5 lat służby, podwyższone o 7% za każdy następny pełny rok służby do dziesięciu lat służby.

§ 41. Wdowy i sieroty po pracownikach zarządu dóbr b. Komory Cieszyńskiej otrzymują pensję wdowią, względnie sierocą, według zasad wymiaru, ustalonych w ustawie z dnia 11 grudnia 1923 r. o zaopatrzeniu emerytalnem funkcjonarjuszów państwowych i zawodowych wojskowych (Dz. U. R. P. z 1924 r. Nr. 6 poz. 46).

Za podstawę wymiaru pensji wdowiej i sierocej dla wdów i sierot, pozostałych po pracownikach, o których mowa w ust. 3 § 40, przyjmuje się uposażenie tej grupy, do której w myśl przepisu ust. 3 § 40 zaszeregowany został pracownik, pełniący takie same czynności, jakie pełnił pracownik zmarły".

7. Numerację § 39 i § 40 zmienia się na § 42 i § 43.

Art.  2.

Wykonanie rozporządzenia mniejszego porucza się Ministrowi Rolnictwa.

Upoważnia się Ministra Rolnictwa do ogłoszenia jednolitego tekstu rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 30 grudnia 1924 r. o organizacji administracji lasów państwowych (Dz. U. R. P. Nr. 119, poz. 1079) z uwzględnieniem zmian wprowadzonych rozporządzeniem niniejszem.

Art.  3.

Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1928.38.373

Rodzaj: Rozporządzenie z mocą ustawy
Tytuł: Zm.: rozporządzenie z dnia 30 grudnia 1924 r. o organizacji administracji lasów państwowych.
Data aktu: 22/03/1928
Data ogłoszenia: 26/03/1928
Data wejścia w życie: 26/03/1928