Organizacja i zakres działania władz marynarki handlowej.

ROZPORZĄDZENIE
PREZYDENTA RZECZYPOSPOLITEJ
z dnia 22 marca 1928 r.
o organizacji i zakresie działania władz marynarki handlowej.

Na podstawie art. 44 ust. 6 Konstytucji i ustawy z dnia 2 sierpnia 1926 r. o upoważnieniu Prezydenta Rzeczypospolitej do wydawania rozporządzeń z mocą ustawy (Dz. U. R. P. Nr. 78, poz. 443) postanawiam co następuje:

I.

POSTANOWIENIA OGÓLNE

Art.  1.

W dziedzinie marynarki handlowej i portów morskich handlowych władzami I instancji są kapitanaty portów, władzą II instancji - Urząd Morski, podległy Ministrowi Przemysłu i Handlu.

Art.  2.

Postanowienia rozporządzenia niniejszego mają zastosowanie zarówno do portów morskich handlowych państwowych, jak i do portów morskich, będących własnością komunalną lub prywatną.

Art.  3.

Granice terytorialne portów morskich handlowych, podlegających kompetencji władz marynarki handlowej, utworzonych na zasadzie niniejszego rozporządzenia, ustali Minister Przemysłu i Handlu w porozumieniu z Ministrem Spraw Wewnętrznych.

II.

URZĄD MORSKI.

Art.  4.

Do zakresu działania Urzędu Morskiego należą sprawy:

1)
policji portowej i żeglugowej;
2)
pilotażu;
3)
budowy oraz zarządu latarniami morskiemi, pławami i innemi znakami nawigacyjnemi;
4)
inspekcji technicznej statków morskich handlowych pod względem zdatności do żeglugi morskiej;
5)
budowy oraz utrzymania państwowych portów morskich, urządzeń portowych i umocnień brzegowy;
6)
eksploatacji państwowych portów morskich, przystani i urządzeń portowych;
7)
nadzoru nad budową, utrzymaniem i eksploatacją portów, przystani i urządzeń portowych, będących własnością komunalną lub prywatną;
8)
budowy i utrzymania wydm nadbrzeżnych;
9)
pogłębiania i utrzymania morskich dróg wodnych;
10)
dozoru nad kotłami parowemi morskich statków handlowych;
11)
pomiaru statków morskich;
12)
służby żeglarskiej morskiej;
13)
ratownictwa morskiego;
14)
zbierania materjałów, dotyczących ruchu portowego;
15)
współdziałania z innemi władzami w sprawach należących do kompetencji tych władz, a dotyczących marynarki handlowej i morskich portów handlowych;
16)
odwołań od decyzji podległych urzędów;
17)
inne, zlecone poszczególnemi przepisami prawnemi.
Art.  5.

Na czele Urzędu Morskiego stoi Dyrektor, który jest zwierzchnikiem podległych mu urzędów i służbowym przełożonym funkcjonariuszom tych urzędów.

Zastępcą Dyrektora Urzędu Morskiego jest wyznaczony przez Ministra Przemysłu i Handlu jeden z urzędników Urzędu Morskiego.

Art.  6.

Dyrektor Urzędu Morskiego wydaje zgodnie z obowiazującemi przepisami oraz ogłasza w Dzienniku Urzędowym Województwa Pomorskiego rozporządzenia porządkowe w zakresie policji portowej i żeglugowej w wypadkach, nieunormowanych osobnemi przepisami.

Art.  7.

Siedzibą Urzędu Morskiego jest miasto Gdynia.

Statut organizacyjny Urzędu Morskiego ustali Minister Przemysłu i Handlu w drodze rozporządzenia, które będzie ogłoszone w Monitorze Polskim.

III.

KAPITANATY PORTÓW.

Art.  8.

Do zakresu działania kapitanatu portu należy:

1)
wykonywanie policji portowej i żeglugowej, w szczególności:
a)
czuwanie nad bezpieczeństwem statków, załóg, pasażerów i ładunków podczas postoju, wyładowania i załadowania towarów oraz ruchu statków w obrębie portu i jego redy,
b)
regulowanie ruchu i postoju statków w obrębie portu i jego redy,
c)
kontrolowanie dokumentów okrętowych i prowadzenie rejestrów statków, wchodzących i wychodzących z portu,
d)
czuwanie nad bezpieczeństwem ogniowem w obrębie portu i jego redy,
e)
współdziałanie w porcie i na redzie z innemi organami bezpieczeństwa publicznego;
2)
pilotaż portowy;
3)
zarząd pławami i innemi znakami nawigacyjnemi w obrębie portu i redy;
4)
współdziałanie z władzami celnemi, emigracyjnemi i kolejowemi.
Art.  9.

Minister Przemysłu i Handlu może w drodze rozporządzenia powierzyć kapitanatom portów pełnienie innych czynności, przewidzianych w art. 4.

Art.  10.

Minister Przemysłu i Handlu ustali w drodze rozporządzenia ilość kapitanatów portów i określi ich siedziby, przyczem dwa lub więcej portów mogą być poddane jednemu kapitanatowi.

Art.  11.

Na czele kapitanatu portu stoi kapitan portu.

Przepisy, dotyczące wewnętrznej organizacji kapitanatów portów, oraz trybu ich urzędowania, wyda Minister Przemysłu i Handlu.

IV.

POSTANOWIENIA KARNE.

Art.  12.

Przekroczenia rozporządzeń, przewidzianych w art. 6, będą karane grzywną do 200 zł lub aresztem do dni 7.

Art.  13.

W postępowaniu karno-administracyjnem co do powyższych przekroczeń stosują się od powiędnie przepisy rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dn. 22 marca 1928 r. o postępowaniu karno-administracyjnem (Dz. U. R. P Nr. 38, poz. 365). Orzecznictwo należy do Urzędu Morskiego.

Postanowienia Działu VI powołanego rozporządzenia mają analogiczne zastosowanie: upoważnienie lub zgodę wojewody zastępuje upoważnienie lub zgoda Ministra Przemysłu i Handlu.

V.

POSTANOWIENIA PRZEJŚCIOWE I KOŃCOWE.

Art.  14.

Wyłącza się z zakresu działania Urzędu Morskiego do odwołania w drodze rozporządzenia Rady Ministrów sprawy budowy portu w Gdyni.

Art.  15.

Wszelkie czynności, powierzone w myśl obowiązujących przepisów Urzędowi Marynarki Handlowej na wybrzeżu pomorskiem, przechodzą do Urzędu Morskiego w Gdyni względnie kapitanatów portów stosownie do postanowień niniejszego rozporządzenia.

Art.  16.

Przepisy niniejszego rozporządzenia nie naruszają kompetencji władz administracji ogólnej w zakresie utrzymania bezpieczeństwa, spokoju i porządku publicznego.

Współdziałanie władz administracji ogólnej z władzami morskiemi w tym zakresie określi rozporządzenie wykonawcze.

Art.  17.

Rozporządzenie niniejsze nie narusza przepisów rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 6 marca 1928 r. o poddaniu Kapitanatu Portu Morskiego w Tczewie kompetencji Urzędu Marynarki Handlowej w Gdyni i uregulowaniu innych spraw, związanych z żeglugą morską w porcie tczewskim (Dz. U. R. P. Nr 26; poz. 233).

Art.  18.

Rozporządzenie niniejsze me dotyczy Urzędu Marynarki Handlowej w Wolnem Mieście Gdańsku i nie narusza przepisów rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 3 kwietnia 1922 r. w sprawie utworzenia Urzędu Marynarki Handlowej w Wolnem Mieście Gdańsku (Dz. U. R. P. Nr. 32, poz. 258).

Art.  19.

Wykonanie niniejszego rozporządzenia porucza się Ministrowi Przemysłu i Handlu, a w zakresie spraw wymienionych w artykułach 3 i 16 w porozumieniu z Ministrem Spraw Wewnętrznych.

Art.  20.

Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie w sześć tygodni po ogłoszeniu.

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1928.38.366

Rodzaj: Rozporządzenie z mocą ustawy
Tytuł: Organizacja i zakres działania władz marynarki handlowej.
Data aktu: 22/03/1928
Data ogłoszenia: 26/03/1928
Data wejścia w życie: 08/05/1928