Statystyka produkcji rolnej.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 2 marca 1928 r.
o statystyce produkcji rolnej.

Na podstawie art. 2, 3 i 5 ustawy z dnia 21 października 1919 r. o organizacji statystyki administracyjnej (Dz. U. R. P. Nr. 85, poz. 464) w brzmieniu ustalonem ustawą z dnia 1 czerwca 1923 r. (Dz. U. R. P. Nr. 60, poz. 436) zarządza się co następuje:
§  1.
Zarządy gmin wiejskich, miejskich i wiejskich o charakterze miejskim będą prowadzić stałe rejestry produkcji rolnej, zawierające wiadomości statystyczne odnośnie obszaru upraw rolnych, produkcji roślinnej oraz ilości zwierząt gospodarskich według wzorów ustalonych przez Ministra Spraw Wewnętrznych w porozumieniu z Ministrem Rolnictwa.
§  2.
Wymienione w § 1 rejestry powinny zawierać zestawienia:
a)
obszarów gospodarstw rolnych z podziałem na użytki, oraz zasiewów i zbiorów,
b)
ilości bydła, trzody i owiec.

Rejestry powinny być sporządzane corocznie na podstawie badań, przeprowadzanych przez zarządy gmin w terminach następujących:

1)
rejestr produkcji roślinnej - do dnia 15 listopada,
2)
rejestr zwierząt gospodarskich, wyrażający ilościowy stan na dzień 30 czerwca - do dnia 15 września.
§  3.
Corocznie do dnia 15 listopada zarządy gmin ustalą przeciętną wysokość zbioru na terenie gmin dla następujących ziemiopłodów:

żyta, pszenicy, jęczmienia, owsa, kukurydzy jadalnej, ziemniaków, grochu, peluszki, gryki, lnu, siana z koniczyny i wreszcie łącznie siana z łąk jedno- i dwukośnych.

Ustalone przeciętne dane o wydajności z jednego hektara zarządy gmin odnotują w rejestrze.

§  4.
Zarządy gmin wiejskich, miejskich i wiejskich o charakterze miejskim ustalą corocznie na terenie gminy wysokość zapasów płodów rolnych:

pszenicy - w ziarnie i mące, żyta - w ziarnie i mące, owsa - w ziarnie, jęczmienia - w ziarnie i kaszach, kukurydzy jadalnej - w ziarnie, grochu - w ziarnie, peluszki - w ziarnie, gryki - w ziarnie i kaszach, lnu - w ziarnie, ziemniaków oraz siana,- w terminach następujących:

31 grudnia i 31 marca.

Zestawienia zapasów należy dokonywać w sposób ustalony przez Ministra Spraw Wewnętrznych w porozumieniu z Ministrem Rolnictwa.

§  5.
Zebrane w sposób wymieniony w §§ 2, 3 i 4 dane zarządy gmin prześlą corocznie do powiatowej władzy administracji ogólnej w sposób i terminach poniżej podanych:
1)
odpisy z rejestru produkcji roślinnej - do dnia 1 grudnia,
2)
odpisy z rejestru zwierząt gospodarskich - do dnia 1 października,
3)
dane dotyczące zapasu płodów rolnych - do dnia 20 stycznia 1920 kwietnia.
§  6.
Powiatowe władze administracji ogólnej skontrolują i zestawią dane dotyczące produkcji roślinnej, zwierząt gospodarskich i zapasu płodów rolnych na terenie swojego powiatu. Zestawienia opracowane przez powiatowe władze administracji ogólnej należy ująć w formę rejestrów według wzorów ustalonych przez Ministra Spraw Wewnętrznych w porozumieniu z Ministrem Rolnictwa.
§  7.
Czynności zarządów gmin przewidziane w §§ 1, 2, 3, 4 i 5 będą nadzorowały powiatowe władze administracji ogólnej, które będą również wydawały niezbędne zarządzenia, dotyczące czynności zarządów gmin, przewidzianych w niniejszem rozporządzeniu.
§  8.
Skontrolowane i zestawione wiadomości dotyczące produkcji roślinnej, zwierząt gospodarskich i zapasów płodów rolnych będą powiatowe władze administracji ogólnej dostarczały wyższym władzom administracji ogólnej w terminach i w sposób ustalony przez Ministra Spraw Wewnętrznych.
§  9.
Osoby fizyczne i prawne produkujące, handlujące hurtowo, przerabiające i przechowujące płody rolne oraz posiadające bydło, trzodę i owce, są obowiązane - na żądanie zarządów gmin wiejskich, miejskich oraz wiejskich o charakterze miejskim - do udzielania tym zarządom szczegółowych i zgodnych z prawdą wyjaśnień, niezbędnych do wykonania przez zarządy gmin postanowień §§ 1, 2, 3 i 4 niniejszego rozporządzenia.
§  10.
Winni wykroczenia przeciw przepisom zawartym w § 9 niniejszego rozporządzenia ulegną karze grzywny w wysokości do 500 zł., a w razie niemożności uiszczenia grzywny, karze aresztu do jednego miesiąca. W razie powtórnego wykroczenia grzywna może być wymierzona w wysokości podwójnej. Kary te wymierza powiatowa władza administracji ogólnej, stronie zaś służy odwołanie się według obowiązujących przepisów, a w szczególności w województwach poznańskiem i pomorskiem oraz górnośląskiej części województwa śląskiego przy odpowiedniem zastosowaniu przepisów pruskiej ustawy o wydawaniu policyjnych zarządzeń karnych w sprawach o wykroczenia z dnia 23 kwietnia 1883 r. (Pr. Zb. Ust. str. 65).
§  11.
Wykonanie niniejszego rozporządzenia porucza się Ministrowi Spraw Wewnętrznych w porozumieniu z Ministrem Rolnictwa, a w zakresie postępowania sądowego Ministrowi Sprawiedliwości.
§  12.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem 1 czerwca 1928 r.

Zmiany w prawie

Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024