Likwidacja Skarbu Narodowego.

ROZPORZĄDZENIE
PREZYDENTA RZECZYPOSPOLITEJ
z dnia 6 marca 1928 r.
w sprawie likwidacji Skarbu Narodowego.

Na podstawie art. 44 ust. 6 Konstytucji i ustawy z dnia 2 sierpnia 1926 r. o upoważnieniu Prezydenta Rzeczypospolitej do wydawania rozporządzeń z mocą ustawy (Dz. U. R. P. Nr. 78, poz. 443) postanawiani co następuje:
Art.  1.

Skarb Narodowy, utworzony na podstawie ustawy z dnia 15 listopada 1921 r. o Skarbie Narodowym (Dz. U. R. P. Nr. 94, poz. 692), ulega zlikwidowaniu na zasadach, ustalonych w poniższych artykułach.

Art.  2.

Całkowity majątek Skarbu Narodowego według jego stanu w dniu wejścia w życie niniejszego rozporządzenia, z wyjątkiem przedmiotów, podpadających pod postanowienia art. 4, realizuje się na gotówką w sposób, przez Ministra Skarbu uznany za najkorzystniejszy, przyczem zastrzega się Bankowi Polskiemu prawo pierwszeństwa do nabycia kruszców szlachetnych, nadających się dla potrzeb emisyjnych i monetarnych.

Art.  3.

Gotowizna, uzyskana z dokonanej w myśl art. 2 realizacji, winna być w całości przekazana na rzecz Bibljoteki Narodowej.

Również na rzecz Bibljoteki Narodowej winna być przekazana niezwłocznie gotowizna, wchodząca w skład majątku Skarbu Narodowego, w dniu wejścia w życie niniejszego rozporządzenia, po zarezerwowaniu z tej gotowizny niezbędnych kwot na cele, przewidziane w art. 6.

Art.  4.

Stanowiące własność Skarbu Narodowego przedmioty o znaczeniu archeologicznem, historycznem lub artystycznem, nadające się do przechowywania w zbiorach publicznych, przekazuje się bezpłatnie Zbiorom Państwowym.

Monety i medale o znaczeniu numizmatycznem również bezpłatnie oddaje się do zbiorów numizmatycznych Mennicy Państwowej.

Art.  5.

Z dnia wejścia w życie niniejszego rozporządzenia Komisja Skarbu Narodowego, powołana do zarządzania Skarbem Narodowym ustawą z dnia 15 listopada 1921 r. (Dz. U. R. P. Nr. 94, poz. 692), ogranicza swoją działalność do następujących czynności:

1)
sporządzenia inwentarza i oszacowania majątku Skarbu Narodowego;
2)
przyznania żetonów i wystawienia odnośnych dyplomów osobom, zasłużonym w akcji na rzecz Skarbu Narodowego;
3)
przekazania Ministerstwu Skarbu wszystkich aktów i. dokumentów, dotyczących zarządu Skarbem Narodowym;
4)
opublikowania sprawozdania ze swej działalności.

Po ukończeniu powyższych czynności Komisja Skarbu Narodowego automatycznie rozwiązuje się.

Art.  6.

Wszystkie koszty, związane z likwidacją Skarbu Narodowego i realizacją jego majątku, pokryte być mają z zarezerwowanej na ten cel części funduszu gotówkowego Skarbu Narodowego.

Z tegoż funduszu gotówkowego może być nadto zarezerwowana kwota do wysokości 15.000 zł. na zaspokojenie słusznych do Skarbu Narodowego pretensyj, nieuregulowanych do dnia likwidacji.

Art.  7.

Uzasadnione pretensje, zgłoszone do Skarbu Narodowego po jego zlikwidowaniu, a nie znajdujące pokrycia w kwocie, zarezerwowanej w myśl art. 6 ust. 2, zaspakaja Skarb Państwa.

Art.  8.

Wykonanie niniejszego rozporządzenia porucza się Ministrowi Skarbu.

Art.  9.

Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem ogłoszenia. Jednocześnie traci moc ustawa z dnia 15 listopada 1921 r. o Skarbie Narodowym (Dz. U. R. P. Nr. 94, poz. 692).

Zmiany w prawie

Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024