Uprawnienia służby folwarcznej, tracącej pracę w związku ze zniesieniem służebności.

ROZPORZĄDZENIE
PREZYDENTA RZECZYPOSPOLITEJ
z dnia 16 lutego 1928 r.
o uprawnieniach służby folwarcznej, tracącej pracę w związku ze zalesieniem służebności.

Na podstawie art. 44 ust. 6 Konstytucji i ustawy z dnia 2 sierpnia 1926 r. o upoważnieniu Prezydenta Rzeczypospolitej do wydawania rozporządzeń z mocą ustawy (Dz. U. R. P. Nr. 78, poz. 443) postanawiam co następuje:
Art.  1.
1)
Służbie folwarcznej, która traci pracę w związku z wydzieleniem gruntów jako wynagrodzenia za służebności, zniesione w trybie rozporządzeń Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 1 lutego 1927 r. (Dz. U. R. P. Nr. 10, poz. 74 i 75), służą uprawnienia, ustalone w niniejszem rozporządzeniu.
2)
Oznaczone w rozporządzeniu niniejszem uprawnienia służą tym pracownikom rolnym, których uznaje się za stalą służbę folwarczną w rozumieniu ustawy z dnia 28 grudnia 1925 roku o wykonaniu reformy rolnej (Dz. U. R. P. z 1926 r. Nr. 1, poz. 1).
Art.  2.

Jeżeli jako wynagrodzenie za zniesione służebności wydziela się część lub cały obszar gruntów ornych poszczególnej jednostki gospodarczej (folwarku), a jednocześnie ulegają parcelacji użytki rolne dziedziny służebnej, z której wydziela się to wynagrodzenie, to służba folwarczna tracąca pracę wskutek omawianego wydzielenia gruntów ornych winna być traktowana narówni z tą służbą folwarczną, która traci pracę wskutek parcelacji (art. 45, 72, 73 i 74 ustawy o wykonaniu reformy rolnej).

Art.  3.
1)
Jeżeli mimo prowadzenia parcelacji, oznaczonej w art. 2 służbie folwarcznej nie zaproponowano nabycia działek, lub też jeżeli oznaczona w art. 2 parcelacja nie jest przeprowadzana, wówczas da służby tej mieć będą analogiczne zagłosowanie postanowienia cz. 2, 3, 5 i 6 art. 44 ustawy o wykonaniu reformy rolnej.
2)
Prawo do jednorazowej odprawy służy tracącej pracę służbie folwarcznej tylko wówczas gdy obszar wydzielonych za zniesione służebności gruntów ornych przekracza 15 ha.
Art.  4.

Jeżeli, jako wynagrodzenie za zniesione służebności ma być wydzielona z jednostki gospodarczej tylko część obszaru gruntów ornych, odpowiadająca warunkom cz. 2 art. 3, to jako tracącą pracę przyjmuje się maksymalnie ilość służby folwarcznej, ustaloną na podstawie stosunku obszaru gruntów ornych, wydzielonego za służebności, do ogólnego obszaru gruntów ornych, przed zniesieniem służebności, z zaokrągleniem ułamków na ciężar obszaru pozostałego.

Art.  5.

Oznaczone w art. 3 odprawy mogą być zakredytowane i zaliczkowo pokryte przez urzędy ziemskie na czas nie dłuższy jak 5 lat. Warunki udzielania kredytu i stopę procentową ustali rozporządzenie Ministra Skarbu w porozumieniu z Ministrem Reform Rolnych.

Art.  6.

Orzekanie w sporach o wypłacenie jednorazowej odprawy należy do właściwych sądów cywilnych.

Art.  7.

Wykonanie niniejszego rozporządzenia porucza się Ministrowi Reform Rolnych w porozumieniu z Ministrem Sprawiedliwości.

Art.  8.

Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem ogłoszenia i ma zastosowanie również do tych przypadków zniesienia służebności, gdy objecie w posiadanie wynagrodzenia nastąpiło po dniu 1 lipca 1927 r.

Zmiany w prawie

Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024