Prowadzenie wykazów stanu służby dla sędziów, prokuratorów, asesorów sądowych i aplikantów sądowych.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SPRAWIEDLIWOŚCI
z dnia 24 grudnia 1928 r.
w sprawie prowadzenia wykazów stanu służby dla sędziów, prokuratorów, asesorów sądowych i aplikantów sądowych.

Na podstawie art. 101 § 2 i art. 241 § 2 prawa o ustroju sądów powszechnych z dnia 6 lutego 1928 r. (Dz. U. R. P. Nr. 12, poz. 93) zarządzam co następuje:
§  1.
Wykazy stanu służby winny być prowadzone według załączonego wzoru:
a)
dla sędziów, asesorów sądowych i aplikantów sądowych - przez właściwych prezesów,
b)
dla prokuratorów - przez właściwych prokuratorów.
§  2.
Wykazy stanu służby prowadzą.:
a)
pierwszy prezes i pierwszy prokurator Sądu Najwyższego - dla sędziów i prokuratorów Sądu Najwyższego, ponadto pierwszy prezes Sądu Najwyższego - dla sędziów delegowanych do Biura Orzecznictwa;
b)
prezesi i prokuratorowie sądów apelacyjnych - dla sędziów i prokuratorów danego sądu apelacyjnego;
c)
prezesi i prokuratorowie sądów okręgowych - dla sędziów i prokuratorów sądów okręgowych, oraz dla sędziów grodzkich, asesorów sądowych i aplikantów sądowych, zajmujących stanowiska w okręgu danego sądu okręgowego.
§  3.
Wykazy stanu służby sporządzają:
a)
pierwszy prezes Sądu Najwyższego i prezesi sądów apelacyjnych, względnie prokuratorowie tych sądów - w dwóch równobrzmiących egzemplarzach, z których jeden, jako oryginał wykazu, pozostaje u prezesa sądu, względnie prokuratora, drugi zaś, jako wierzytelny odpis tego wykazu, należy przesłać Ministerstwu Sprawiedliwości;
b) 1
prezesi sądów okręgowych, względnie prokuratorowie sądów - w trzech równobrzmiących egzemplarzach, z których jeden, jako oryginał, pozostaje u prezesa, względnie prokuratora sądu okręgowego, dwa zaś egzemplarze, jako wierzytelne odpisy, przesyła się - prezesowi, względnie prokuratorowi sądu apelacyjnego i Ministerstwu Sprawiedliwości. Postanowienie to, o ile dotyczy sporządzania trzeciego egzemplarza i przesyłania go Ministerstwu Sprawiedliwości, nie ma zastosowania do aplikantów sądowych;
c)
prezesi sądów okręgowych przesyłają nadto naczelnikom sądów grodzkich, gdzie liczba sędziów przewyższa dziesięciu, odpisy wykazów stanu służby tych sędziów.
§  4.
Wykaz stanu służby winien być sporządzony zaraz po wstąpieniu do służby mianowanego.
§  5.
Rubryki wykazu od 1 do 14 włącznie wypełnia mianowany, przyczem obok każdego uczynionego wpisu należy dokładnie wymienić dokument, na którego podstawie wpis został uskuteczniony.

Prawdziwość tych oświadczeń poręcza mianowany własnoręcznym podpisem.

§  6.
Władza, do prowadzenia wykazów powołana, stwierdza zgodność danych, zamieszczonych w tych rubrykach wykazu, z okazanemi dokumentami, zaświadcza to swoim podpisem, oraz umieszcza datę i pieczęć.
§  7.
Dalsze rubryki wykazu od 15 do 18 włącznie wypełniają władze sądowe, u których znajdują się oryginały.
§  8.
W rubryce 15 pod nagłówkiem "Władza" - zapisać należy nazwę tej władzy, od której pochodzi zarządzenie, dotyczące danej osoby; obok oznacza się numer i datę zarządzenia tej władzy. Pod nagłówkiem "Zarządzenie" umieścić należy treść tegoż, np. mianowany, przeniesiony i t. p. Pod nagłówkiem "Charakter służbowy" umieścić należy stanowisko, jakie otrzymuje dana osoba, wskutek wspomnianego zarządzenia.
§  9.
Wszelkie zmiany zaszłe w danych objętych wykazem władza prowadząca wykaz (§ 2), wpisuje do niego, oraz podaje dosłowną treść wpisu do wiadomości władz, które w myśl § 3 posiadają odpisy, celem uwidocznienia tych zmian. Odmienny porządek określają przepisy szczególne.

O wszelkich zmianach w danych, objętych rubrykami wykazu od 1 do 14 włącznie, sędzia, prokurator, asesor sądowy i aplikant sądowy winni zawiadomić kierownika, który, jeżeli sam wykazu nie prowadzi, podaje dane te do wiadomości władzy prowadzącej wykaz (§ 2).

§  10.
Dokumenty lub wierzytelne odpisy, na podstawie których dokonano wpisów do wykazu, będą dołączone do wykazu, prowadzonego jako oryginał.

Dokumenty oryginalne można zastąpić wierzytelnemi odpisami.

§  11.
Wykazy stanu służby wraz z załącznikami mogą być przeglądane, tudzież treść ich komunikowana tylko władzom zarządu i wymiaru sprawiedliwości przy rozpoznawaniu spraw osobowych.

Innym władzom państwowym wykazy te wraz z załącznikami mogą być przez władze zarządu sprawiedliwości udzielane do przejrzenia lub treść ich komunikowana tylko przy rozpoznawaniu spraw osobowych danej osoby, a przekazywane w całości - tylko przez Ministerstwo Sprawiedliwości w związku z przejściem danej osoby do służby administracyjnej.

Sędziowie i prokuratorowie, asesorowie sądowi i aplikanci sądowi, mogą otrzymać odpisy swych wykazów stanu służby, jak również dokumentów i odpisów, dołączonych da tych wykazów.

§  12.
W razie przeniesienia oryginał i odpisy wykazu przesyła się władzom właściwym ze względu na nowe miejsce służbowe.
§  13.
Dotychczasowe wykazy stanu służby mogą być prowadzone nadal po uskutecznieniu odpowiednich zmian i uzupełnień.
§  14.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 1929 r.
..................................................

Notka Redakcji Systemu Informacji Prawnej LEX

Grafiki zostały zamieszczone wyłącznie w Internecie. Obejrzenie grafik podczas pracy z programem Lex wymaga dostępu do Internetu.

..................................................

grafika

1 § 3 lit. b) zmieniona przez § 1 rozporządzenia z dnia 30 kwietnia 1931 r. (Dz.U.31.43.386) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 5 maja 1931 r.

Zmiany w prawie

Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024