Ustanowienie dodatkowego cennika detalicznej sprzedaży wyrobów tytoniowych.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SKARBU
z dnia 24 października 1927 r.
w sprawie ustanowienia dodatkowego cennika detalicznej sprzedaży wyrobów tytoniowych.

Na podstawie art. 17 ustawy z dnia 1 czerwca 1922 r. o monopolu tytoniowym (Dz. U. R. P. № 47, poz. 409) ustanawia się następujący cennik dodatkowy detalicznej sprzedaży wyrobów tytoniowych taryfy ogólnej:
§  1.
I.
Cygara taryfy ogólnej.
1) Brillantes, Derby, Force, Imperiales, Morena za 1 sztukę 35 gr.
2) Atlante, Formosa, Lucretia, Lydia " " " 30 "
II.
Tytoń do żucia: ogólnej taryfy.
1) Tytoń do żucia w rolkach za 1 kg. 25 zł.
2) " " " w laskach " " " 22 "

Uwaga: Wymienione w niniejszym cenniku cygara sprzedawane będą tylko do wyczerpania zapasów.

§  2.
Zapasy tytoniu do żucia w rolkach i laskach, które w dniu wejścia w życie niniejszego rozporządzenia znajdować się będą we wszystkich miejscach sprzedaży tychże wyrobów, a którego cena została niniejszem rozporządzeniem podwyższona, jak również przesyłki tego tytoniu, który podług dokumentów przewozowych wysłany został przed dniem wejścia w życie niniejszego rozporządzenia i w tym dniu lub po tym terminie został podjęty przez odbiorców, podlegają dodatkowej dopłacie na rzecz Polskiego Monopolu Tytoniowego w wysokości różnicy między dotychczasową ceną a ceną ustanowioną niniejszem rozporządzeniem.
§  3.
Zapasy cygar wymienionych w niniejszem rozporządzeniu, które w dniu wejścia w życie rozporządzenia znajdować się będą we wszystkich miejscach sprzedaży, a których cena została obniżona, jak również przesyłki tychże cygar, które podług dokumentów przewozowych wysłane zostały przed dniem wejścia w życie niniejszego rozporządzenia i w tym dniu lub po tym terminie zostaną podjęte przez odbiorców, podlegają bonifikacji ze strony Dyrekcji Polskiego Monopolu Tytoniowego na rzecz sprzedawców w wysokości różnicy między dotychczasową a nową ceną sprzedaży
§  4.
Podstawę do ustalenia ilości i gatunków zapasów wyrobów tytoniowych, podlegających w myśl § 2 niniejszego rozporządzenia dopłacie względnie w myśl § 3 bonifikacji, stanowić będą przedłożone przez sprzedawców zgłoszenia oraz urzędowe zbadanie zapasów przez organa skarbowe.

Dodatkową opłatę monopolową z uwzględnieniem właściwego rabatu, ustaloną na podstawie protokółu sporządzonego przez organa kontroli skarbowej względnie w braku tegoż na podstawie zgłoszenia, obowiązany jest sprzedawca bezzwłocznie a w każdym razie nie później jak do dni 8 od wejścia w życie niniejszego rozporządzenia uiścić w P. K. O. na rachunek Dyrekcji Polskiego Monopolu Tytoniowego № konta 30,200 i donieść o tem właściwemu urzędowi skarbowemu akcyz i monopolów państwowych, przedkładając równocześnie poświadczenie złożenia w P. K. O. oraz egzemplarz zgłoszenia.

W razie, gdyby ustalona i zapłacona przez sprzedawcę dopłata nie odpowiadała wysokości, którą ustalą władze skarbowe, winien jest sprzedawca bezzwłocznie po zawiadomieniu dopłacić różnicę.

§  5.
Wysokość bonifikacji przysługującej sprzedawcom po myśli § 3 niniejszego rozporządzenia ustalą właściwe urzędy skarbowe akcyz i monopolów państwowych, a to na podstawie zgłoszeń, przedłożonych przez sprzedawców i dowodu urzędowego zbadania zapasów przez organa kontroli skarbowej, które winni są sprzedawcy przesłać właściwemu urzędowi skarbowemu akcyz i monopolów państwowych najpóźniej do dni 8 po wejściu w życie niniejszego rozporządzenia.

O wysokości przyznanej sprzedawcom hurtowym bonifikacji przy uwzględnieniu właściwego rabatu sprzedaży zawiadomią odnośne władze skarbowe interesowanych sprzedawców oraz właściwy państwowy magazyn wyrobów tytoniowych, który przy najbliższym poborze wyrobów tytoniowych przez danego hurtownika zaliczy przyznaną bonifikację na jego dobro.

O wysokości bonifikacji przyznanej sprzedawcom detalicznym względnie innym narówni z nimi stojącym miejscom sprzedaży uwiadomią odnośne władze skarbowe interesowanych, których rzeczą będzie podjąć przyznaną im bonifikację w stałem miejscu poboru wyrobów (hurtowni, państwowym magazynie wyrobów tytoniowych, państwowej fabryce wyrobów tytoniowych) za przedłożeniem zawiadomienia. Państwowe magazyny wyrobów tytoniowych uwzględnią przyznaną bonifikację przy najbliższym poborze, hurtownie zaś wypłacą bonifikację gotówką, przedkładając ze swej strony zawiadomienie państwowemu magazynowi wyrobów tytoniowych celem uwzględnienia jej przy najbliższym poborze wyrobów tytoniowych.

§  6.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem 2 listopada 1927 r.

Zmiany w prawie

Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024