Państwowy Instytut Eksportowy.

ROZPORZĄDZENIE
PREZYDENTA RZECZYPOSPOLITEJ
z dnia 17 września 1927 r.
o Państwowym Instytucie Eksportowym.

Na podstawie art. 44 ust. 6 Konstytucji i ustawy z dnia 2 sierpnia 1926 r. o upoważnieniu Prezydenta Rzeczypospolitej do wydawania rozporządzeń z mocą ustawy (Dz. U. R. P. № 78, poz. 443) postanawiam co następuje:
Art.  1.

Powołuje się do życia Państwowy Instytut Eksportowy, podległy Ministrowi Przemysłu i Handlu.

Art.  2.

Zadaniem Państwowego Instytutu Eksportowego jest:

1)
badanie możliwości i warunków eksportu dla poszczególnych produktów polskich i udzielanie odnośnych informacyj sferom zainteresowanym;
2)
inicjowanie i ulepszanie eksportu oraz współdziałanie w tworzeniu organizacyj eksportowych;
3)
inicjowanie i projektowanie środków pomocy państwowej dla eksportu;
4)
podejmowanie inicjatywy i współdziałanie w sprawie standaryzacji artykułów eksportowych oraz w zakładaniu urządzeń pomocniczych dla eksportu;
5)
opinjowanie na życzenie Ministra Przemysłu i Handlu projektów ustaw i rozporządzeń, dotyczących handlu zagranicznego;
6)
wykonywanie na zlecenie Ministra Przemysłu i Handlu wszelkich innych czynności, związanych z handlem zagranicznym;
7)
propagowanie wytwórczości eksportowej w kraju i propaganda polskiego handlu zagranicą.
Art.  3.

Dla osiągnięcia zadań, wskazanych w art. 2, Instytut wykonywa wszelkie czynności potrzebne dla uzyskania źródłowych wiadomości, zebrania odpowiednich materjałów informacyjnych i należytego zużytkowania ich w interesie handlu eksportowego. Sposób wykonania powyższych zadań określą osobne rozporządzenia wykonawcze.

Art.  4.

Państwowy Instytut Eksportowy może przyjmować imieniem Skarbu Państwa zapisy i darowizny, przeznaczone na cele naukowe lub praktyczne, związane z jego działalnością.

W razie powzięcia wiadomości o powstaniu zapisu lub darowizny na cele, związane z jego działalnością, winien Państwowy Instytut Eksportowy podać wszelkie szczegóły takiego zapisu lub darowizny do wiadomości Ministra Przemysłu i Handlu oraz Ministra Skarbu. W zawiadomieniu tem winno być podane w szczególności, czy i jakie obowiązki lub obciążenia są połączone z przyjęciem zapisu lub darowizny, z uwzględnieniem obowiązujących przepisów prawnych.

Minister Przemysłu i Handlu oraz Minister Skarbu decydują o przyjęciu lub odmowie przyjęcia zapisu lub darowizny.

Wpływy z powyższego tytułu będą preliminowane w budżecie Państwowego Instytutu Eksportowego.

Art.  5.

Na czele Instytutu stoi Dyrektor powołany przez Ministra Przemysłu i Handlu. W razie potrzeby Minister Przemysłu i Handlu może powołać zastępcę Dyrektora. Dyrektor kieruje pracami Instytutu i reprezentuje go nazewnątrz. Dyrektor względnie jego zastępca bierze udział w posiedzeniach Rady i Komitetu Wykonawczego.

Art.  6.

Jako organ inicjatywy, kontroli i współdziałania w całokształcie spraw Instytutu tworzy się Radę Państwowego instytutu Eksportowego.

Rada Instytutu składa się z 15 członków, z których 6 powołuje Minister Przemysłu i Handlu, 9 zaś delegują organizacje społeczno-gospodarcze.

Rada wybiera z grona swego przewodniczącego i 2 jego zastępców, których zatwierdza Minister Przemysłu i Handlu.

Członkowie Rady są powoływani na przeciąg 2 lat. Członkowie ustępujący mogą być wybrani względnie mianowani ponownie.

Szczegółowy regulamin dla Rady wyda Minister Przemysłu i Handlu, który w porozumieniu z Ministrem Skarbu i Rolnictwa wyznaczy organizacje społeczno-gospodarcze uprawnione w myśl ustępu 2 niniejszego artykułu do delegowania swoich przedstawicieli do Rady.

Art.  7.

Ponadto Ministrowie: Przemysłu i Handlu, Skarbu, Spraw Zagranicznych, Rolnictwa i Komunikacji delegują do Rady Państwowego Instytutu Eksportowego po jednym przedstawicielu, a w wypadkach specjalnego charakteru Minister Przemysłu i Handlu zaprasza delegatów innych ministrów. Delegaci ministrów mają głos doradczy.

Art.  8.

Minister Przemysłu i Handlu ma prawo rozwiązania Rady Państwowego Instytutu Eksportowego i powołania jej w nowym składzie.

Art.  9.

Radę Państwowego Instytutu Eksportowego zwołuje przewodniczący względnie jeden z jego zastępców w miarę potrzeby na wniosek Dyrektora, w każdym razie co najmniej raz na dwa miesiące, ustalając porządek dzienny obrad.

Art.  10.

Do kompetencji Rady Państwowego Instytutu Eksportowego należą następujące sprawy:

1)
inicjatywa w sprawie ogólnego programu działalności instytutu;
2)
kontrola nad wykonywaniem działalności przez rozpatrywanie i przyjmowanie perjodycznych i rocznych sprawozdań Instytutu i przedkładanie ich Ministrowi Przemysłu i Handlu;
3)
układanie dla Ministerstwa Przemysłu i Handlu rocznych preliminarzy budżetowych Instytutu;
4)
przyjmowanie wniosków Dyrektora w sprawie otwierania i zwijania oddziałów Instytutu w kraju, jako też mianowanie i odwoływanie korespondentów zagranicznych;
5)
opiniowanie projektów ustaw i rozporządzeń z zakresu handlu zagranicznego i zatwierdzanie wniosków, składanych w powyższym zakresie przez Instytut;
6)
rozważanie wszystkich innych spraw, które zostały zlecone Radzie do rozpatrzenia przez Ministra Przemysłu i Handlu lub zostały przedłożone przez Dyrektora Instytutu.
Art.  11.

Z grona członków Rady powołany zostaje Komitet Wykonawczy Państwowego Instytutu Eksportowego, złożony z 5-ciu członków. Rada Instytutu deleguje 2 członków i przewodniczącego Rady, 2 zaś mianuje Minister Przemysłu i Handlu.

Do zakresu działania Komitetu Wykonawczego należą czynności, zlecone mu przez Radę instytutu w obrębie kompetencyj, zastrzeżonych jej w art. 10.

W szczególności Komitet ma prawo wglądu w tok pracy Instytutu i przedstawiania wniosków Radzie Instytutu.

Członkowie Komitetu Wykonawczego powoływani są na przeciąg 1 roku.

Komitetowi Wykonawczemu przewodniczy przewodniczący Rady.

Art.  12.

W miarą potrzeby powołuje Dyrektor Instytutu za zgodą Rady z łona kół fachowych, reprezentujących pojedyncze działy produkcji i handlu, specjalne komitety doradcze, których zadaniem będzie szczegółowe rozpatrywanie zagadnień, związanych ze sprawą usprawnienia metod handlowych i przystosowania polskiej produkcji eksportowej do wymagań rynków zagranicznych.

Art.  13.

Państwowy Instytut Eksportowy może za zgodą Ministra Przemysłu i Handlu otwierać i zwijać oddziały na całym terenie Rzeczypospolitej Polskiej w ramach zatwierdzonych kredytów; pozatem Państwowy Instytut Eksportowy może posiadać własnych korespondentów zagranicznych, angażowanych w porozumieniu z Ministerstwem Spraw Zagranicznych.

Art.  14.

Wykonanie niniejszego rozporządzenia powierza się Ministrowi Przemysłu i Handlu w porozumieniu z Ministrem Spraw Zagranicznych i innymi właściwymi ministrami.

Art.  15.

Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024