Wprowadzenie zniżki taryfowej dla węgla kamiennego i brykietów węglowych w komunikacji polsko-austrjackiej.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA KOMUNIKACJI
z dnia 13 września 1927 r.
wydane w porozumieniu z Ministrami: Skarbu, Przemysłu i Handlu oraz Rolnictwa o wprowadzeniu zniżki taryfowej dla węgla kamiennego i brykietów węglowych w komunikacji polsko-austrjackiej.

Na mocy artykułu 4 punkt 9 ustawy z dnia 12 czerwca 1924 r. o zakresie działania Ministra Kolei Żelaznych i o organizacji urzędów kolejowych (Dz. U. R. P. № 57, poz. 580) oraz artykułu 2 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 24 września 1926 r. w sprawie ustanowienia urzędu Ministra Komunikacji (Dz. U. R. P. № 97, poz. 567) zarządza się co następuje:
§  1.
W komunikacji polsko-austrjackiej wprowadza się od wszystkich ładowni względnie stacyj kopalnianych krajowych do austrjacko-jugosłowiańskiej granicznej stacji przejścia Spielfeld-Strass dla węgla kamiennego i brykietów węglowych zniżone stawki przewozowe wynoszące w groszach austrjackich za 100 kg.:
a) b)
333 300
I.
Warunki stosowania:
1)
do a) Nadanie przesyłek jako zwyczajnych i opłacenie przewoźnego najmniej za ładowność użytego wagonu.

do b) Nadanie przesyłek jako zwyczajnych w ilości naraz co najmniej 700 tonn dla tworzenia całych (zwartych) pociągów, oraz opłacenie przewoźnego najmniej za ładowność każdego użytego wagonu.

2)
Wymienione pod a) i b) stawki przewozowe ważne są tylko dla przesyłek nadanych na ładowniach, względnie stacjach kopalnianych krajowych za bezpośredniemi listami przewozowemi do stacji Ljubljana oraz do innych stacyj jugosłowiańskich, położonych na zachód lub południe od stacji Ljubljana. Stawek powyższych nie stosuje się jednak do przesyłek, które na jednej z wyżej wymienionych stacyj zostaną nadane na nowo do stacyj jugosłowiańskich, położonych na północ lub wschód od stacji Ljubljana.
3)
Nadawca jest obowiązany przy nadaniu przesyłki zamieścić w liście przewozowym żądanie zastosowania zniżonej stawki przewozowej.

Pozatem obowiązują odnośne przepisy przewozowe dla komunikacji łamanej pomiędzy Polską a Jugosławją oraz odnośne postanowienia taryfowe kolei uczestniczących w przewozie.

Wskazanie w liście przewozowym granicznych punktów przejścia z państwa do państwa dla oznaczenia drogi przewozu do Spielfeid-Strass nie jest wymagane.

II.
Droga przewozu:

Przesyłki kieruje się drogą:

Granica Państwa pod Zebrzydowicami Breclav statni hranice
Petrovice u Bohumina statni hranice Staatsgrenze bei Bernhardsthal

Wymienione powyżej stawki przewozowe stosuje stacja nadawcza bezpośrednio (w drodze kartowania) w czasie od dnia 1 września 1927 r. do odwołania, najdalej jednak do dnia 31 sierpnia 1928 r.

Przyznane zniżki odnoszą się do taryf wewnętrznych:

Polskich Kolei Państwowych,

Czeskosłowackich Kolei Państwowych i

Austrjackich Kolei Związkowych.

§  2.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem ogłoszenia. Jednocześnie tracą moc obowiązującą rozporządzenia Ministra Komunikacji z dnia 14 października 1926 r. (Dz. U. R. P. № 102, poz. 593), z dn. 11 grudnia 1926 r. (Dz. U. R. P. № 122, poz. 712), z dnia 18 stycznia 1927 r. (Dz. U. R. P. № 6, poz. 37) i z dnia 22 lutego 1927 r. (Dz. U. R. P. № 17, poz. 135).

Zmiany w prawie

Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024