Służba przygotowawcza i egzamin kandydatów na stanowiska I kategorji w gałęziach fachowych działu Ministerstwa Przemysłu i Handlu.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 10 stycznia 1927 r.
o służbie przygotowawczej i egzaminie kandydatów na stanowiska I kategorji w gałęziach fachowych działu Ministerstwa Przemysłu i Handlu.

Na zasadzie art. 11 i 12 ustawy z dnia 17 lutego 1922 r. o państwowej służbie cywilnej (Dz. U. R. P. № 21, poz. 164) zarządza się co następuje:
§  1.
Kandydaci na stanowiska I kategorji w gałęziach fachowych działu Ministerstwa Przemysłu i Handlu, a mianowicie: górniczo-hutniczej, przemysłowej, handlowej, marynarki handlowej, Urzędu Patentowego, Państwowego Instytutu Geologicznego, legalizacji narządzi mierniczych i probierczej, winni odbyć służbę, przygotowawczą (praktykę), przewidzianą w art. 12 ustawy z dnia 17 lutego 1922 r. o państwowej służbie cywilnej (Dz. U. R. P. № 21, poz. 164) i złożyć egzamin, przewidziany niniejszem rozporządzeniem.
§  2.
Postanowienia §§ 2, 3, 4, 5 ustępy l i 2, 7, 10, 11, 12, 13, 14 i 15 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 7 stycznia 1925 r. o służbie przygotowawczej i egzaminie kandydatów na stanowiska I kategorji w państwowej służbie administracyjnej (Dz. U. R. P. № 6, poz. 48) mają analogiczne zastosowania do kandydatów wymienionych w § 1 niniejszego rozporządzenia.
§  3.
Komisje egzaminacyjne ustanawia się przy Ministerstwie Przemysłu i Handlu oraz przy władzach bezpośrednio podległych Ministrowi Przemysłu i Handlu. Komisja egzaminacyjna składa się z przewodniczącego i dwóch komisarzy egzaminacyjnych. Przewodniczący i jeden z komisarzy egzaminacyjnych muszą posiadać odpowiednie fachowe studja wyższe, zakończone przepisanemi egzaminami. Drugi komisarz egzaminacyjny musi posiadać zakończone przepisanemi egzaminami studja prawnicze. Przewodniczących i komisarzy komisyj egzaminacyjnych wyznacza Minister Przemysłu i Handlu z pośród podległych sobie urzędników. Obowiązki swoje pełnią oni do odwołania.

Przewodniczącemu służy prawo egzaminowania.

Kolejność egzaminowania oznacza przewodniczący.

§  4.
Egzamin pisemny polega na wypracowaniu jednego lub kilku tematów wybranych przez komisję egzaminacyjną na wniosek poszczególnych egzaminatorów.

Temat wypracowania musi być wybrany z zakresu tej gałęzi służby, w której kandydat odbywał praktykę.

Przy wyborze tematu winna komisja baczyć na to, aby kandydat o średniem uzdolnieniu mógł go opracować w przeciągu 6 godzin.

Egzamin nie może trwać dłużej niż 8 godzin.

Egzamin pisemny odbywa się w lokalu urzędowym pod nadzorem jednego z członków komisji egzaminacyjnej lub innego wyznaczonego w tym celu urzędnika.

Kandydat winien mieć możność korzystania ze zbioru ustaw i rozporządzeń, jak również tych dzieł naukowych, które dla opracowania tematu są mu niezbędne.

Porozumienie się w czasie egzaminu kandydatów między sobą lub z innemi osobami jest niedopuszczalne.

Kandydat po ukończeniu wypracowania przed opuszczeniem lokalu urzędowego oddaje je urzędnikowi sprawującemu nadzór, który stwierdza czas rozpoczęcia i ukończenia wypracowania i zabezpiecza wypracowanie przez opieczętowanie.

Egzamin pisemny może składać jednocześnie kilku kandydatów.

§  5.
Przedmiotem egzaminu ustnego jest:

dokładna znajomość ustaw, rozporządzeń, przepisów, instrukcyj, międzynarodowych umów, mających zastosowanie w danej gałęzi służby; dokładna znajomość ustawy konstytucyjnej; znajomość ustawy o państwowej służbie cywilnej; ogólna znajomość ustroju i zakresu działania władz i urzędów państwowych. Ponadto kandydat winien objaśnić załatwienie tematu egzaminu pisemnego.

Kandydaci nie posiadający studjów prawniczych zakończonych przepisanemi egzaminami, obowiązani są znać te przepisy prawa cywilnego i karnego, których znajomość jest potrzebna przy pełnieniu ich służby.

Szczegółowe programy egzaminów bada określane przez Ministra Przemysłu i Handlu w drodze instrukcji.

Komisja egzaminacyjna winna zwrócić przedewszystkiem szczególną uwagę czy i w jakim stopniu kandydat posiada zdolność pojmowania i praktycznego stosowania obowiązujących przepisów prawnych.

Egzamin ustny odbywa się z każdym kandydatem zosobna i nie może trwać dłużej niż 2 godziny.

§  6.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Równocześnie tracą moc obowiązującą dotychczasowe przepisy, wydane w przedmiocie, unormowanym niniejszem rozporządzeniem.

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1927.7.43

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Służba przygotowawcza i egzamin kandydatów na stanowiska I kategorji w gałęziach fachowych działu Ministerstwa Przemysłu i Handlu.
Data aktu: 10/01/1927
Data ogłoszenia: 31/01/1927
Data wejścia w życie: 31/01/1927