Sędziowie śledczy do spraw wyjątkowego znaczenia.

ROZPORZĄDZENIE
PREZYDENTA RZECZYPOSPOLITEJ
z dnia 15 lipca 1927 r.
o sędziach śledczych do spraw wyjątkowego znaczenia.

Na podstawie art. 44 ust. 6 Konstytucji i ustawy z dnia 2 sierpnia 1926 r. o upoważnieniu Prezydenta Rzeczypospolitej do wydawania rozporządzeń z mocą ustawy (Dz. U. R. P. № 78, poz. 443) postanawiam co następuje:
Art.  1.

W siedzibach sądów apelacyjnych mogą być ustanowieni sędziowie śledczy do spraw wyjątkowego znaczenia. Miejscowości, w których tacy sędziowie mają być ustanowieni, i ich liczbę oznacza rozporządzenie Ministra Sprawiedliwości.

Art.  2.

Sędziów śledczych do spraw wyjątkowego znaczenia mianuje Prezydent Rzeczypospolitej na wniosek Rady Ministrów, uchwalony z inicjatywy Ministra Sprawiedliwości, z pośród osób, które przynajmniej przez lat pięć zajmowały stanowiska sędziowskie lub prokuratorskie.

Sędziowie ci pod względem stanowiska służbowego, a w szczególności nadzoru, odpowiedzialności dyscyplinarnej i uposażenia, są zrównani z sędziami sądu apelacyjnego ich siedziby.

Personel pomocniczy i kancelaryjny dla sędziów śledczych do spraw wyjątkowego znaczenia wyznacza Prezes Sądu Apelacyjnego.

Art.  3.

Minister Sprawiedliwości jako Naczelny Prokurator władny jest złożyć wniosek umotywowany, aby w poszczególnej sprawie bez względu na jej właściwość przeprowadził śledztwo (sądowe dochodzenie przygotowawcze) oznaczony sędzia śledczy do spraw wyjątkowego znaczenia. O wniosku tym orzeka Sąd Najwyższy.

Art.  4.

Na wniosek prokuratora przy sądzie apelacyjnym może także sąd apelacyjny delegować sędziego śledczego do spraw wyjątkowego znaczenia, ustanowionego w swej siedzibie, do przeprowadzenia śledztwa (dochodzenia) w poszczególnej sprawie, jeżeli w myśl przepisów ogólnych byłby właściwy sędzia śledczy danego okręgu apelacyjnego.

Art.  5.

Sędzia śledczy do spraw wyjątkowego znaczenia zawiadamia o rozpoczęciu przez siebie śledztwa (dochodzenia) właściwego sędziego śledczego (powiatowego) lub sędziego delegowanego. Po otrzymaniu tego zawiadomienia sędziowie ci obowiązani są przesłać mu akta swych dotychczasowych czynności i są władni przedsiębrać bez żądania tylko czynności nie cierpiące zwłoki.

Art.  6.

Sędzia śledczy do spraw wyjątkowego znaczenia przeprowadza śledztwo (dochodzenie) na zasadach obowiązujących właściwego sędziego śledczego; jest władny przedsiębrać poszczególne czynności na całym obszarze Państwa w trybie ustawy postępowania karnego, według której prowadzi całość śledztwa (dochodzenia); może także żądać od właściwych sędziów śledczych (sądów) wykonania poszczególnych czynności lub zadań.

Art.  7.

Decyzje (postanowienia) sędziego śledczego do spraw wyjątkowego znaczenia ulegają zaskarżeniu do sądu okręgowego w siedzibie tegoż sędziego.

Art.  8.

W śledztwie (dochodzeniu), prowadzonem przez sędziego śledczego do spraw wyjątkowego znaczenia w myśl art. 3, uprawnienia służące prokuraturze wykonywa delegowany przez Ministra Sprawiedliwości przedstawiciel prokuratury.

Na wniosek tego przedstawiciela sędzia śledczy do spraw wyjątkowego znaczenia może przekazać sprawą sędziemu śledczemu właściwemu według zasad ogólnych. W tym wypadku ponowny wniosek na zasadzie art. 3 jest niedopuszczalny.

Postanowienia powyższe mają odpowiednie zastosowanie także w sprawach, w których śledztwo (dochodzenie) prowadzi się na wniosek prokuratora przy sądzie apelacyjnym, z tą zmianą, że uprawnienia służące prokuraturze wykonywa prokurator apelacyjny osobiście lub przez delegowanego zastępcę.

Art.  9.

Część druga art. 288 ustawy postępowania karnego 1864 r. w brzmieniu ustawy z dnia 25 lutego 1921 r. (Dz. U. R. P. № 30, poz. 169) otrzymuje brzmienie następujące:

"Sąd okręgowy w zakresie swojej właściwości miejscowej może zamiast właściwego sędziego śledczego delegować do przeprowadzenia śledztwa wstępnego innego sędziego śledczego lub sędziego sądu okręgowego".

Art.  10.

Wykonanie rozporządzenia niniejszego porucza się Ministrowi Sprawiedliwości.

Art.  11.

Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1927.69.611

Rodzaj: Rozporządzenie z mocą ustawy
Tytuł: Sędziowie śledczy do spraw wyjątkowego znaczenia.
Data aktu: 15/07/1927
Data ogłoszenia: 10/08/1927
Data wejścia w życie: 10/08/1927