Rejestracja maszyn i narzędzi służących bezpośrednio do fabrykacji wyrobów tytoniowych.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SKARBU
z dnia 10 maja 1927 r.
w sprawie rejestracji maszyn i narzędzi służących bezpośrednio do fabrykacji wyrobów tytoniowych.

Na podstawie art. 5 punkt g) i art. 62 ustawy z dnia 1 czerwca 1922 r. o monopolu tytoniowym (Dz. U. R. P. № 47, poz. 409) zarządzam co następuje:
§  1.
Osoby (fabryki), które wytwarzają lub magazynują maszyny i narzędzia, służące bezpośrednio do fabrykacji wyrobów tytoniowych, a mianowicie: krajarki do tytoniu, maszyny do wyrobu papierosów ustnikowych (napychaczki) i bezustnikowych oraz maszyny i formy do wyrobu cygar, mają obowiązek w ciągu miesiąca od dnia ogłoszenia niniejszego rozporządzenia zawiadomić o tem pisemnie Dyrekcją Polskiego Monopolu Tytoniowego za pośrednictwem odnośnego urzędu skarbowego akcyz i monopolów państwowych (wzór zgłoszenia w załączniku 1), a następnie w przyszłości bezzwłocznie zgłaszać do pomienionego urzędu każdą nowozbudowaną, względnie nowoprzyjętą na skład maszynę względnie narzędzia, wyżej wymienione.
§  2.
Zgłoszenia wymienione w § 1 niniejszego rozporządzenia należy składać we właściwym urzędzie skarbowym akcyz i monopolów państwowych w dwu równobrzmiących egzemplarzach, z których jeden po sprawdzeniu dat w nim zawartych i po potwierdzeniu daty doręczenia przez urząd, zostanie zwrócony zgłaszającemu się i służyć ma jako dowód złożenia doniesienia, drugi zaś w drodze służbowej zostanie przesłany przez tenże urząd skarbowy właściwej izbie skarbowej, która prześle go Dyrekcji Polskiego Monopolu Tytoniowego.

Osoby, wymienione w § 1 niniejszego rozporządzenia, obowiązane są prowadzić księgi kontrolne według wzoru podanego w załączniku II, oraz każdego czasu dozwolić organom kontrolnym władz skarbowych na wstęp do wszelkich odnośnych lokali fabrycznych i magazynowych.

Poszczególne pozycje księgi kontrolnej winny być udokumentowane zgłoszeniami rejestracyjnemi i dowodami pozbycia (wywozowemi, sprzedaży i t. p.).

§  3.
Osoby, które dla celów naukowych lub wynalazczych, zajmują się budową maszyn i narzędzi, służących bezpośrednio do fabrykacji wyrobów tytoniowych (§ 1) obowiązane są niezależnie od przepisanego w § 1 niniejszego rozporządzenia zgłoszenia - wytworzone maszyny względnie narzędzia bezzwłocznie ofiarować do kupna Polskiemu Monopolowi Tytoniowemu, a w razie, jeżeli kupno nie dojdzie do skutku - wywieźć wytworzony przedmiot zagranicę w terminie, który będzie wyznaczony przez właściwy urząd skarbowy akcyz i monopolów.
§  4.
Osoby (fabryki), które zamierzają produkować względnie magazynować maszyny i narzędzia, służące bezpośrednio do fabrykacji wyrobów tytoniowych, winny jeszcze przed rozpoczęciem fabrykacji powiadomić o tem odnośny urząd skarbowy akcyz i monopolów, który w drodze służbowej powiadomi o tem Dyrekcję Polskiego Monopolu Tytoniowego, oraz założyć wspomniane w § 2 księgi kontrolne.
§  5.
Osoby, które nie złożą w oznaczonym terminie przepisanych w § 1 tego rozporządzenia zgłoszeń, względnie złożą je niezgodnie ze stanem rzeczywistym, lub w ogólności nie zastosują się do postanowień § 2 niniejszego rozporządzenia oraz osoby, które nie zastosują się do postanowień §§ 3 i 4 niniejszego rozporządzenia, będą karane stosownie do postanowień art. 74 ustawy karnej skarbowej z dnia 2 sierpnia 1926 r. (Dz. U. R. P. № 105, poz. 609).
§  6.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK  № I

Wzór zgłoszenia.

L.p. Oznaczenie maszyny względnie narzędzia(krajarka do tytoniu, napychaczka, maszyna bezustn. maszyny i formy do cygar) System № fabryczny Wymiar gardła przy krajarkach Wydajność w kg. lub w sztukach Popęd ręczny względnie maszynowy Data wykonania względnie przyjęcia na skład Uwagi

ZAŁĄCZNIK  № II

Wzór księgi kontrolnej.

L.p. Oznaczenie maszyny względnie narzędzia (krajarka do tytoniu, napychaczka, maszyna bezustn., maszyny i formy do cygar) System № fabryczny Wymiar gardła krajarkach Wydajność w kg. lub sztukach Popęd ręczny względnie maszynowy Data wykonania wzgl. przyjęcia na skład Data pozbycia Uwagi Notatki kontroli skarbowej

Zmiany w prawie

Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024