Aparaty kontrolne w gorzelniach.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SKARBU
z dnia 14 maja 1927 r.
w sprawie aparatów w kontrolnych w gorzelniach.

Na mocy art. 43 i 95 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 26 marca 1927 r. o monopolu spirytusowym (Dz. U. R. P. № 32, poz. 289) zarządzam co następuje:
§  1.
Do kontrolowania produkcji spirytusu przeznacza się aparat kontrolny systemu Siemensa (alkoholomierz samoczynny), zalegalizowany w sposób przepisany.

Będące w użyciu na podstawie dotychczasowych przepisów aparaty kontrolne innych systemów, jak Beschornera, Pricka, Bobera i Dolaińskiego, będą wymienione na aparaty kontrolne systemu Siemensa, których wraz z filtrami dostarczy gorzelniom Dyrekcja Państwowego Monopolu Spirytusowego.

Przedsiębiorca gorzelni obowiązany jest swoim kosztem odebrać dostarczony aparat z filtrem z najbliższej stacji kolejowej, ustawić go w gorzelni, tudzież wykonać urządzenia i roboty, potrzebne do urzędowego zabezpieczenia. Wszelkich napraw aparatu kontrolnego i filtru, celem utrzymania ich w stanie używalności, przedsiębiorca dokonywa swoim kosztem pod nadzorem władzy skarbowej, ponosząc koszty przesyłki przyrządów do wskazanej przez władze skarbowe wytwórni i zpowrotem.

§  2.
Warunki, na jakich Dyrekcja Państwowego Monopolu Spirytusowego odkupi od przedsiębiorców aparaty kontrolne systemu Siemensa, będące ich własnością, a uznane za odpowiednie do dalszego użytku urzędowego w gorzelni, zostaną osobno ustalone.

Kolejność, w jakiej aparaty kontrolne innych systemów, znajdujące się w gorzelniach, będą zamieniane na aparaty systemu Siemensa ustali Ministerstwo Skarbu.

§  3.
Do czasu ustawienia aparatów systemu Siemensa, pozostają w gorzelniach obecnie znajdujące się tam aparaty innych systemów, a w gorzelniach, w których za zezwoleniem Ministra Skarbu produkcja spirytusu odbywa się bez aparatu mierniczego, rzeczywistą ilość wypędzonego spirytusu oblicza się w magazynie gorzelni, pozostającym stale pod urzędowem zamknięciem.
§  4.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Równocześnie tracą moc obowiązującą §§ 79 i 80 rozporządzenia Ministra Skarbu z dnia 10 marca 1925 r. w celu wykonania ustawy o monopolu spirytusowym (Dz. U. R. P. № 31, poz. 218).

Zmiany w prawie

Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024