Warunki wzbraniania prywatnym zakładom ubezpieczeń dalszej działalności ubezpieczeniowej.

ROZPORZĄDZENIE
PREZYDENTA RZECZYPOSPOLITEJ
z dnia 22 kwietnia 1927 r.
o warunkach wzbraniania prywatnym zakładom ubezpieczeń dalszej działalności ubezpieczeniowej.

Na podstawie art. 44 ust. 6 Konstytucji i ustawy z dnia 2 sierpnia 1926 r. o upoważnieniu Prezydenta Rzeczypospolitej do wydawania rozporządzeń z mocą ustawy (Dz. U. R. P. № 78, poz. 443) postanawiam co następuje:
Art.  1.
1.
Minister Skarbu jest uprawniony wzbronić prywatnemu zakładowi ubezpieczeń dalszej działalności ubezpieczeniowej i nakazać jego przymusową likwidację, jeżeli dany zakład:
a)
nie lokuje funduszów (kapitał zakładowy, kapitały zapasowe, rezerwa składek na udział własny i rezerwa składek zatrzymana reasekuratorom, rezerwa szkód i t. p.) zgodnie z przepisami ustawowemi i statutowemi, wskutek czego interesy ubezpieczających mogą być narażone na szkodę,
b)
mimo wezwań władzy nadzorczej działa niezgodnie z przepisami ustawowemi, z postanowieniami statutu, ogólnych warunków ubezpieczeń lub zatwierdzonego przez władzę nadzorczą planu technicznego.
2.
Przed wydaniem decyzji, o której mowa w ustąpię pierwszym, należy wysłuchać przedstawiciela odnośnego zakładu ubezpieczeń.
3.
W wypadku nakazania przymusowej likwidacji (ustęp pierwszy) likwidatorów zakładu ubezpieczeń ustanawia sąd.
Art.  2.

Jeżeli decyzja, o której mowa w ustąpię pierwszym art. 1, ma być wydana z powodów, wymienionych w punkcie a) tegoż ustępu, natenczas Minister Skarbu może odstąpić od jej wydania, o ile będzie złożona kaucja w. wysokości i terminie przez niego wskazanym na szczególne zabezpieczenie pretensyj do danego zakładu, wynikających z umów ubezpieczenia.

Art.  3.

Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem ogłoszenia. Z tą chwilą tracą moc obowiązującą wszystkie sprzeczne z niem przepisy, z wyjątkiem przepisów ustawy z dnia 12 maja 1901 r. o prywatnych zakładach ubezpieczeń (Dz. Ust. Rzeszy Niem. str. 139).

Art.  4.

Wykonanie niniejszego rozporządzenia poleca się Ministrowi Skarbu.

Zmiany w prawie

Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024