Sposób objęcia fabryk zapałczanych w posiadanie Państwowego Monopolu Zapałczanego.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SKARBU
z dnia 24 marca 1927 r.
o sposobie objęcia fabryk zapałczanych w posiadanie Państwowego Monopolu Zapałczanego.

Na podstawie art. 34 ustawy z dnia 15 lipca 1925 r. o monopolu zapałczanym (Dz. U. R. P. № 83, poz. 561) w brzmieniu ustalonem rozporządzeniem Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 4 marca 1927 r. (Dz. U. R. P. № 20, poz. 151) zarządzam co następuje:
§  1.
Uznaje się za konieczne utrzymać w ruchu i niezwłocznie objąć w posiadanie Państwowego Monopolu Zapałczanego następujące fabryki zapałek:
1)
"Płomyk" w Warszawie, 2) "Błonie" w Błoniu, 3) "Mszczonów" w Mszczonowie, 4) "B-cia Stabrowscy" w Poznaniu, 5) "Silesja" w Czechowicach, 6) "Progres-Wulkan" w Pińsku, 7) "Polskie Tow. przemysłu zapałczanego" w Częstochowie, 8) "Watra" w Stryju, 9) "Promień" w Bydgoszczy, 10) "Marjos" w Grodnie.
§  2.
Właściciele fabryk zapałek wymienionych w § 1 obowiązani są w myśl ustępu 2 art. 18 ustawy o monopolu zapałczanym w brzmieniu rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 4 marca 1927 r. (Dz. U. R. P. № 20, poz. 151) do odprzedania Państwowemu Monopolowi Zapałczanemu tych fabryk w całości ze wszelkiemi przynależnościami niezbędnemi do normalnego prowadzenia produkcji zapałek.
§  3.
Na mocy ust. 3 art. 18 ustawy o monopolu zapałczanym w brzmieniu rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 4 marca 1927 r. (Dz. U. R. P. № 20, poz. 151) upoważnia się spółkę akcyjną do eksploatacji państwowego monopolu zapałczanego w Warszawie do objęcia w posiadanie Państwowego Monopolu Zapałczanego wymienionych w § 1 niniejszego rozporządzenia fabryk zapałek z zachowaniem kolejności w tym paragrafie przewidzianej.
§  4.
Objęcie w posiadanie Państwowego Monopolu Zapałczanego wymienionych fabryk oraz sporządzenie opisu przedmiotów obejmowanych w posiadanie będzie uskutecznione przez umyślnie w tym celu powołaną komisją złożoną:
1)
z komisarza rządowego przy spółce akcyjnej do eksploatacji państwowego monopolu zapałczanego jako przewodniczącego,
2)
z przedstawiciela spółki akcyjnej do eksploatacji państwowego- monopolu zapałczanego,
3)
z przedstawiciela właściwej izby skarbowej mianowanego przez jej prezesa oraz właściwego inspektora kontroli skarbowej ze względu na miejsce położenia podlegającej wykupowi fabryki zapałek.
§  5.
Przewodniczący komisji zawiadomi właściciela fabryki lub jego prawnego zastępcę o dniu objęcia jej w posiadanie, wezwie go do obecności przy czynnościach komisji i zażąda dostarczenia w określonym terminie materjałów niezbędnych do sporządzenia opisu przedmiotów obejmowanych w posiadanie.

W razie uchylania się wezwanego od obecności lub od spółdziałania w czynnościach komisji, przewodniczący wezwie do udziału w tych czynnościach przedstawiciela miejscowej policji państwowej i dwóch świadków postronnych z grona miejscowych obywateli.

§  6.
Komisja sporządzi w trzech egzemplarzach szczegółowy opis nieruchomości i ruchomości fabryki oraz protokół o całej czynności. Opis i protokół winien być podpisany przez wszystkich członków komisji oraz przez właściciela fabryki lub jego zastępcą prawnego, albo też przez osoby wymienione w ust. 2 § 5 o ile właściciel lub zastępca uchyla się od obecności lub spółdziałania w czynnościach komisji.

Przewodniczący doręczy jeden egzemplarz protokółu i opisu właścicielowi lub jego zastępcy prawnemu, drugi przedstawicielowi spółki akcyjnej do eksploatacji monopolu zapałczanego, a trzeci przedłoży Ministerstwu Skarbu.

§  7.
Przeprowadzenie dalszych czynności związanych z wykupem fabryk nastąpi w trybie przepisanym art. 18 i 19 ustawy o monopolu zapałczanym w brzmieniu ustalonem rozporządzeniem Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 4 marca 1927 r. (Dz. U. R. P. № 20, poz. 151) i rozporządzeniem Ministra Skarbu z dnia 29 listopada 1926 r. (Dz. U. R. P. № 127,

poz. 744).

§  8.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024