Zniesienie gminy wiejskiej Czeressa oraz zmiana granic gmin wiejskich w powiecie brasławskim, województwie wileńskiem.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SPRAW WEWNĘTRZNYCH
z dnia 19 lutego 1927 r.
o zniesieniu gminy wiejskiej Czeressa oraz o zmianie granic gmin wiejskich w powiecie brasławskim, województwie wileńskiem.

Na mocy art. 1 i 4 ustawy z dnia 22 września 1922 r. w przedmiocie zmiany granic oraz rozwiązywania i tworzenia gmin wiejskich na obszarze b. zaborów rosyjskiego i austrjackiego (Dz. U. R. P. № 86, poz. 770) zarządzam co następuje:
§  1.
Gminę wiejską Czeressa w powiecie brasławskim znosi się. Wchodzące w skład rozwiązanej gminy miejscowości-wsie: Ambrozionki, Dołhinowo, Dubowe, Ilmowiki, Kowalki, Kostoczyn, Malce, Michasienki, Pietrolewo, Polaki Małe, Polaki Duże, Rabeczyn, Zajcewo. Zwonki, zaścianki: Horawce (Górowce) I i II, Pogary i Rabeczyn włącza się do gminy Leonpol; wsie: Cielowce, Mozolewo i Wiązowce włącza się do gminy Nowy-Pohost, zaś wszystkie pozostałe miejscowości włącza się do gminy Miary w tymże powiecie.
§  2.
Z gminy Przebrodzie w powiecie brasławskim wyłącza się miejscowości-zaścianki: Lisowszczyzna, Wolentarowszczyzna, Bikierowszczyzna, Golejewszczyzna, Borówka, wsie: Bujewszczyzna, Bielawce, Kubliszczyzna, Mociewki, Matwiejowce, Milejki, zaścianek Korsakowo, wsie: Krukowszczyzna, Frołowszczyzna, Kraśne, Horbaczonki i Terespol, zaś z gminy Jody w powiecie brasławskim wyłącza się miejscowości-zaścianki: Kopanka, Konaszówka, Kozłówka, Myśliczówka (Mysłówka), leśniczówkę Ciszkowszczyzna, wsie: Ostanówka I i II, zaścianki: Ładonicha i Augustówka oraz tę część wsi Bildziugi, która należała dotychczas do gminy Jody - i włącza się wymienione miejscowości do gminy Nowy-Pohost w tymże powiecie.
§  3.
Z gminy Przebrodzie w powiecie brasławskim wyłącza się wsie: Maciesze, Rudawa, zaścianki: Rymgieliszki, Szokolewszczyzna, Kumsza i Rudawka, zaś z gminy Nowy-Pohost w powiecie brasławskim zaścianek Sachalin i włącza się wymienione miejscowości do gminy Jody w tymże powiecie.
§  4.
Z gminy Przebrodzie w powiecie brasławskim wyłącza się wsie: Czepuki, Sławszczyzna (Sławczyn), Chorobrowo i zaścianek Borki, zaś z gminy Druja w powiecie brasławskim wsie: Robowo, Morozy i zaścianek Ostrowy i włącza się wymienione miejscowości do gminy Miory w tymże powiecie.
§  5.
Z gminy Przebrodzie w powiecie brasławskim wyłącza się wieś Gojlesze oraz zaścianki: Roszczyn i Dziatkowce, z gminy Jody w powiecie brasławskim wyłącza się wieś Ostaniewce (Ostaniewicze), oraz zaścianki Achremowszczyzna i Mazurowszczyzna; z gminy Bohiń wyłącza się miejscowości-wsie: Samowolce, Pietkuniszki, Ostaniewicze (Ostaniewce) i zaścianek Szeremanka; z gminy Słobódka w powiecie brasławskim wyłącza się zaścianek Michejowce i wieś Antonowce. Z gminy Opsa w powiecie brasławskim wyłącza się wsie Szałtenie i Majszule. Wszystkie wyżej wymienione miejscowości włącza się do gminy Brasław w tymże powiecie.
§  6.
Z gminy Nowy-Pohost w powiecie brasławskim wyłącza się miejscowości-wsie: Charłampowszczyzna, Łumiszcze, Klibowszczyzna, zaścianki: Kiwerniki, Borowe, Zalesie, Czarny-Ruczaj; z gminy Jody w powiecie brasławskim wyłącza się wsie: Bielejce, Linkowszczyzna, Ukla, Pieczary, Zarzeczany, folwarki: Ukla Ciszkowskiego, Ukla Dziakowa, Zaborze, Koncynowo Daleckich oraz zaścianki: Biednie, Taryłowo, Staryki, Inowo Małe, Inowo-Grynia, Zarzeczany, Zołwica; z gminy Druja w powiecie brasławskim wyłącza się miejscowości-zaścianki: Ferdynandowo, Kiapsnie, folwark Salki, wieś Smółki, wieś i folwark Kiernielewszczyzna (Korniłowszczyzna), folwarki Bębniaki, Masiulewszczyzna, zaścianki Borkowszczyzna, Jałowiki, Markieniszki, Beznazwanie, wsie: Chmielniki, Worobjowo, Dziedzina, folwark Paszkow-szczyzna, folwark Dziedzinka, zaścianki: Plintówka II, Czepulino (Czepuczyna), Podjelce, kolonja Dziedzina, folwark Zabołocie, folwark Terezjanowo, wsie: Podgórne, Olejniki, Lebiedziów, Korzeniki, zaścianki: Komaryszki, Dębniaki (Rożen), Malawki II, Włóka I i II i Czerniłowo; z gminy Mjory w powiecie brasławskim wyłącza się miejscowości - wsie: Apanosionki, Gieńtowo, Janowo, zaścianki: Glebowszczyzna, Bielejki i Święta Woda. Wymienione wyżej miejscowości włącza się do gminy Przebrodzie w powiecie brasławskim.
§  7.
Z gminy Przebrodzie w powiecie brasławskim wyłącza się wieś Nadrzecze oraz osady: Kędzierszczyzna i Czerniawka i włącza się wymienione miejscowości do gminy Druja w tymże powiecie.
§  8.
Z gminy Opsa w powiecie brasławskim wyłącza się miejscowością folwark Osaniszki, wsie: Stanisławowe, Żwirynie, Żwiry, folwark Jasieniszki i Stare Dworzyszcze i włącza się wymienione miejscowości do gminy Bohiń w powiecie brasławskim.
§  9.
Z gminy Opsa w powiecie brasławskim wyłącza się folwarki: Plikiszki, Komaryszki, Łakuciszki, Ratkuny, Birucie, Kizliszki, Wielikańce, Grejtuniszki, leśniczówkę Bratnia Góra, oraz wsie: Gajlewszczyzna, Władysławowo i zaścianek Skuteliszki; z gminy Widzę w powiecie brasławskim wyłącza się wsie: Nestoryszki, Siestrzeńce, Korzeniowszczyzna, Łotoczki, Wojckieluny, Krzywieniszki, folwark Kiumdziszki, zaścianki: Lisiszki, Kieciszki, Czerniuszka, Kozłowskie. Wymienione miejscowości włącza się do gminy Dryświaty w powiecie brasławskim.
§  10.
Z gminy Dryświaty w powiecie brasławskim wyłącza się miejscowości-wsie- Podgaje, Podrejście i kolonję Sniegi; z gminy Bohiń w powiecie brasławskim wyłącza się wsie: Zaborniki, Arcimowicze, Medynka, Brazdzieliszki, Maciesze, Domasze, Dowbory, Bałundziszki, Jaciszki, folwark Chmielnice, zaścianki: Narucie i Łabińce. Wymienione miejscowości włącza się do gminy Opsa w tymże powiecie.
§  11.
Z gminy Widzę w powiecie brasławskim wyłącza się miejscowości-zaścianki: Łozówka, Leoniszki, Miedyny, Czarnoziemie, Zaborze, oraz należącą dotychczas do gminy Widzę część zaścianka Szydłówka oraz wsie: Undraliny, Nowiny i Podmunie; z gminy Smołwy w powiecie brasławskim wyłącza się zaścianek Gaj; z gminy Dryświaty w powiecie brasławskim wyłącza się folwarki: Antolin, Tumulin, Bobrusza, Adelin, Ludwikowo, wsie: Berżeniki, Piotrowszczyzna i zaścianek Olesiówka. Wymienione miejscowości włącza się do gminy Rymszany w powiecie brasławskim.
§  12.
Z gminy Brasław w powiecie brasławskim wyłącza się miejscowości-wsie: Reuty, Księżopol, Ruściagi, Maćkowicze, Raciuny, Miluny, Cielowce, Zajeziorce, Raciunki, zaścianki: Księżopol, Miluny i Nadzieja; z gminy Druja w powiecie brasławskim wyłącza się folwark Górka-Krasna (Krasno-Górka) i zaścianek Góra. Wymienione miejscowości włącza się do gminy Słobódka w powiecie brasławskim.
§  13.
Z gminy Słobódka w powiecie brasławskim wyłącza się miejscowości - wsie: Tomaszyszki, Horowe, Chomucizna, Zakamionka, Szwedy, Holanda, Wołoso, Kamionka II, Dańki, Kirkole, Czarnomordy, wyspy na Jeziorze Snudy pod nazwą: Snudy i Antończyki i włącza się wymienione miejscowości do gminy Plusy w tymże powiecie.
§  14.
Z gminy Dryświaty w powiecie brasławskim wyłącza się zaścianek Podbrzezie, wieś Nowiki, folwarki: Bałciszki, Misztowce, Rajpole, Raby-Most, Skirno oraz zaścianki: Misztowce i Karcze i włącza się wymienione miejscowości do gminy Smołwy w tymże powiecie.
§  15.
Z gminy Druja w powiecie brasławskim wyłącza się wsie: Popki, Łupowszczyzna, Poniżniki, Okuniowo, zaścianek Uzhoń i młyn Powiacie, zaś z gminy Miory w powiecie brasławskim wsie: Czerniawce, Soczynowo, folwarki: Rozalino, Dobronulewszczyzna, Bogudzięki i okolice Soczynowo i włącza się wymienione miejscowości do gminy Leonpol w tymże powiecie.
§  16.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem 1 kwietnia 1927 r.

Zmiany w prawie

Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024