Likwidacja stosunków z weksli, do których mają zastosowanie przepisy kodeksu handlowego z 1808 r.

ROZPORZĄDZENIE
PREZYDENTA RZECZYPOSPOLITEJ
z dnia 14 grudnia 1927 r.
o likwidacji stosunków z weksli, do których mają zastosowanie przepisy kodeksu handlowego z 1808 r.

Na podstawie art. 44 ust. 6 Konstytucji i ustawy z dnia 2 sierpnia 1926 r. o upoważnieniu Prezydenta Rzeczypospolitej do wydawania rozporządzeń z mocą ustawy (Dz. U. R. P. № 78, poz. 443) postanawiam co następuje:
Art.  1.

Wszelkie roszczenia posiadaczy weksli, wystawionych i płatnych przed dniem 1 stycznia 1925 r. przedawniają się w dniu 30 czerwca 1928 r.

Roszczenia posiadaczy weksli, wystawionych przed dniem 1 stycznia 1925 r., a płatnych po tej dacie, przedawniają się upływem trzech lat od dnia płatności wekslu, nie wcześniej jednak, jak w dniu 30 czerwca 1928 r.

W stosunku do weksli, objętych ustępami: pierwszym i drugim artykułu mniejszego, przedłuża się terminy do wykonania wszelkich czynności, zmierzających do zachowania praw wekslowych, do dnia 30 czerwca 1928 r.

Zwrotne roszczenia indosantów między sobą i przeciwko akceptantowi lub wystawcy przedawniają się w miesiąc od dnia, w którym indosant wykupił weksel, albo w którym doręczono mu skargę, nie wcześniej jednak, jak w dniu 30 czerwca 1928 r.

Art.  2.

Postanowienia powyższe nie dotyczą weksli, płatnych przed dniem 30 lipca 1914 r.

Art.  3.

Z pod działania artykułu pierwszego wyłącza się weksle, znajdujące się w chwili wejścia w życie rozporządzenia niniejszego na terytorjum Związku Socjalistycznych Republik Rad.

Aż do dalszego rozporządzenia, które wyda Rada Ministrów, przedłuża się względem wymienionych dopiero co weksli w okręgu sądu apelacyjnego w Warszawie terminy do wykonania wszelkich czynności zmierzających do zachowania praw wekslowych, nie wyłączając zapozwania dłużników wekslowych przed upływem 5-letniego terminu, wskazanego w art. 189 k. h., w okręgu zaś sądu apelacyjnego w Lublinie - terminy do zapozwania indosantów tudzież do urzeczywistnienia prawa regresu.

Art.  4.

Przed przedstawieniem wymienionych w artykułach pierwszym i trzecim weksli do zapłaty każdy interesowany będzie mógł złożyć sumę wekslową z doliczeniem nieprzedawnionych odsetek na koszt i niebezpieczeństwo posiadacza do depozytu sądu miejsca płatności, a w razie, gdy miejsce to znajduje się na terytorjum Związku Socjalistycznych Republik Rad, do depozytu sądu okręgowego w Warszawie, bez względu na sumę.

Z chwilą złożenia należności wekslowej do depozytu, każdy interesowany będzie mógł w drodze powództwa żądać uchylenia rękojmi zabezpieczających tę należność, jako to: wykreślania hipoteki, zwrotu zastawu, zwolnienia poręczyciela.

Art.  5.

Należności z weksli, nie podpadających pod moc rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 14 maja 1924 r. o przerachowaniu zobowiązań prywatno-prawnych (Dz. U. R. P. z 1925 r. № 30, poz. 213), mogą być przerachowane na złote, o ile analogia jest uzasadniona, według zasad, wyłuszczonych w przytoczonem rozporządzeniu wraz z jego uzupełnieniami.

Art.  6.

Obywatele polscy, którzy przed 7 listopada 1917 r. stali się posiadaczami weksli, płatnych na obecnem terytorjum Związku Socjalistycznych Republik Rad po tej dacie, - mogą bez sporządzenia protestu wykonywać zwrotne poszukiwana przeciwko dłużnikom zamieszkałym w obrębie Rzeczypospolitej w terminie 6-miesiecznym od dnia wejścia w życia rozporządzenia niniejszego, bądź od dnia płatności wekslu, o ile data płatności nastąpi po dniu wejścia w życie rozporządzenia niniejszego.

Art.  7. 1

Dochodzenie roszczeń z weksli, które z jakiegokolwiek bądź tytułu były lub są w posiadaniu rosyjskich i ukraińskich instytucyj państwowych lub prywatnych, istniejących jeszcze lub zlikwidowanych i znacjonalizowanych, wreszcie osób fizycznych i prawnych, które miały lub mają zamieszkanie lub siedzibę na terytorjum Z. S. R. R., oraz dochodzenie wszelkich roszczeń z tytułu wpłat, przeznaczonych na wykup wyżej wymienionych weksli lub dokonanych w związku z takim wykupem, odracza się do czasu przeprowadzenia rozrachunków, przewidzianych w art. XVI i nast. Traktatu Ryskiego (Dz. U. R. P. z 1921 r. Nr. 49, poz. 300).

Postanowienia ust. 1 stosuje się również do spraw, toczących się w sądach, nie wyłączając Sądu Najwyższego.

Jeżeli jednak weksel przeszedł do wyżej wymienionych instytucyj lub osób na mocy indosu zastępczego, właściciel wekslu, jeżeli jest obywatelem polskim, może żądać umorzenia go z dalszemi skutkami, przewidzianemi w dziale XVI rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 14 listopada 1924 r. o prawie wekslowem (Dz. U. R. P. Nr. 100, poz. 926).

Postanowienia artykułu niniejszego nie dotyczą weksli, wystawionych po dniu podpisania Traktatu Ryskiego.

Art.  8.

Wykonanie rozporządzenia niniejszego porucza się Ministrowi Sprawiedliwości w porozumieniu z Ministrami: Skarbu oraz Przemysłu i Handlu.

Art.  9.

Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 1928 r.

1 Art. 7 zmieniony przez art. 1 dekretu z dnia 14 stycznia 1936 r. (Dz.U.36.3.20) zmieniającego nin. rozp. z mocą ustawy z dniem 15 stycznia 1936 r.

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1927.114.968

Rodzaj: Rozporządzenie z mocą ustawy
Tytuł: Likwidacja stosunków z weksli, do których mają zastosowanie przepisy kodeksu handlowego z 1808 r.
Data aktu: 14/12/1927
Data ogłoszenia: 23/12/1927
Data wejścia w życie: 01/01/1928