Tworzenie gospodarstw wzorowych przy parcelacji, wykonywanej przez instytucje do parcelacji upoważnione oraz przez właścicieli dóbr parcelowanych.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA REFORM ROLNYCH
z dnia 31 października 1927 r.
o tworzeniu gospodarstw wzorowych przy parcelacji, wykonywanej przez instytucje do parcelacji upoważnione oraz przez właścicieli dóbr parcelowanych.

Na mocy cz. 1 art. 62 oraz cz. 4 art. 65 ustawy z dnia 28 grudnia 1925 r. o wykonaniu reformy rolnej (Dz. U. R. P. z r. 1926 № 1, poz. 1) zarządzam co następuje:
§  1. 1
O celowości utworzenia oraz o obszarze przewidzianych w cz. 2 art. 60 ustawy z dnia 28 grudnia 1925 r. o wykonaniu reformy rolnej (Dz. U. R. P. z r. 1926 № 1 poz. 1) gospodarstw wzorowych (ośrodków) przy parcelacji, wykonywanej przez instytucje do parcelacji upoważnione (rozdział B działu VI) oraz przez właścicieli dóbr parcelowanych (rozdział C działu VI), decyduje na wniosek instytucji lub osoby przeprowadzającej parcelację powiatowy urząd ziemski, kierując się wskazaniami cz. 2 art. 60 oraz p. b art. 47 oraz biorąc pod uwagę miejscowe stosunki agrarne.
§  2.
1)
Wnioski o wydzielenie gospodarstwa wzorowego (§ 1) mogą być włączone do podań o zezwolenie na parcelację (cz. 1 art. 62 i cz. 1 art. 65), mogą też być zgłaszane po uzyskaniu tego zezwolenia.
2)
Wnioski te winny zawierać poparte dowodami uzasadnienie wydzielenia gospodarstwa wzorowego oraz plan lub szkic nieruchomości z oznaczeniem obszaru i granic projektowanego gospodarstwa wzorowego.
3)
Do wniosków składanych oddzielnie od podań o zezwolenie na parcelację (cz. 1) mają analogiczne zastosowanie postanowienia art. 64. Nie dotyczy to jednak wniosków o wydzielenie gospodarstwa wzorowego o rozmiarze ponad 60 względnie 75 ha (cz. 2 § 3).
§  3.
1)
Obszar gospodarstw oznaczonych w § 1 na terenie województwa warszawskiego, łódzkiego, kieleckiego, lubelskiego, krakowskiego, lwowskiego i śląskiego oraz w okręgach przemysłowych i podmiejskich (cz. 1 art. 4) nie może z reguły - przy uwzględnieniu przepisów cz. 7 art. 50 - przekraczać 60 ha, na pozostałym zaś obszarze Państwa-75 ha.
2) 2
W przypadku, gdy dla należytego wykorzystania specjalnie cennych zabudowań lub urządzeń rolnych wskazany w cz. 1 obszar okaże się niewystarczającym, może okręgowy urząd ziemski zezwolić na utworzenie gospodarstwa wzorowego o rozmiarze, nieprzekraczającym norm, podanych w cz. 1 art. 4 ustawy o wykonaniu reformy rolnej z uwzględnieniem postanowień cz. 2 tegoż artykułu.
§  4. 3
Gospodarstwa wzorowe, omawiane w § 1, mogą być sprzedane przez właścicieli na specjalne cele państwowe, komunalne, społeczne, kulturalne i naukowe lub też osobom, których kwalifikacje powiatowy urząd ziemski uzna za dostateczne do prawidłowego prowadzenia gospodarstwa wzorowego.
§  5. 4
Powiatowy urząd ziemski może zażądać od właścicieli, sprzedających gospodarstwa wzorowe, aby przy sprzedaży udzielili pierwszeństwa wskazanym przez ten urząd osobom fizycznym i prawnym, mającym zamiar nabyć te gospodarstwa na cele państwowe, komunalne, społeczne, kulturalne i naukowe.
§  6.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
1 § 1 zmieniony przez § 1 pkt 1 rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Reform Rolnych z dnia 26 września 1932 r. (Dz.U.32.92.793) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 27 października 1932 r.
2 § 3 ust. 2 zmieniony przez § 1 pkt 2 rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Reform Rolnych z dnia 26 września 1932 r. (Dz.U.32.92.793) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 27 października 1932 r.
3 § 4 zmieniony przez § 1 pkt 3 rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Reform Rolnych z dnia 26 września 1932 r. (Dz.U.32.92.793) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 27 października 1932 r.
4 § 5 zmieniony przez § 1 pkt 4 rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Reform Rolnych z dnia 26 września 1932 r. (Dz.U.32.92.793) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 27 października 1932 r.

Zmiany w prawie

Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024