Radcowie do spraw handlu zagranicznego Polski.

ROZPORZĄDZENIE
PREZYDENTA RZECZYPOSPOLITEJ
z dnia 17 listopada 1927 r.
o radcach do spraw handlu zagranicznego Polski.

Na podstawie art. 44 ust. 6 Konstytucji i ustawy z dnia 2 sierpnia 1926 r. o upoważnieniu Prezydenta Rzeczypospolitej do wydawania rozporządzeń z mocą ustawy (Dz. U. R. P. № 78, poz. 443) postanawiam co następuje:
Art.  1.

Przy Ministerstwie Przemysłu i Handlu ustanawia się radców do spraw handlu zagranicznego Polski.

Art.  2.

Zadaniem radców do spraw handlu zagranicznego jest informowanie Ministerstwa Przemysłu i Handlu w sprawach handlowo-przemysłowych oraz współdziałanie przy organizowaniu wzajemnej wymiany handlowej pomiędzy Polską a zagranicą.

Ponadto radcowie do spraw handlu zagranicznego, osiadli zagranicą, informują polskich przedstawicieli dyplomatycznych i konsularnych oraz radców handlowych o wszystkich kwestjach, dotyczących przemysły, handlu i finansów danego kraju, które mogą interesować sfery gospodarcze polskie i przyczynić się do znalezienia korzystnych źródeł surowców i rynków zbytu dla wytwórczości polskiej.

Rozporządzenie Ministra Przemysłu i Handlu, wydane w porozumieniu z Ministrem Spraw Zagranicznych, określi szczegółowo zakres działania radców do spraw handlu zagranicznego.

Art.  3.

Radcami do spraw handlu zagranicznego mogą być mianowani obywatele polscy lub obcy, osiadli w Polsce lub zagranicą, o ile posiadają wybitną znajomość spraw handlu zagranicznego lub osobiście przyczynili się do rozwoju polskiego eksportu.

Radców do spraw handlu zagranicznego mianuje Minister Przemysłu i Handlu po porozumieniu się z Ministrem Spraw Zagranicznych.

Art.  4.

Radcowie do spraw handlu zagranicznego pełnią swe funkcje bezpłatnie.

Art.  5.

Ilość radców do spraw handlu zagranicznego określa Minister Przemysłu i Handlu po porozumieniu się z Ministrem Spraw Zagranicznych na okres trzechletni.

Art.  6.

Radcami do spraw handlu zagranicznego mogą zostać osoby, które:

1)
wykonywają w Polsce lub zagranicą zawód kupca, przemysłowca lub inny w dziedzinie pozostającej w związku z handlem zagranicznym Polski, w szczególności w charakterze szefów przedsiębiorstw, dyrektorów, kierowników, wspólników lub też przedstawicieli firm przemysłowych, handlowych, lub wreszcie zakładów kredytowych, które współpracują w eksporcie;
2)
nie odpowiadają warunkom poprzedniego ustępu, o ile dokonały misji oficjalnej zagranicą szczególnie owocnej dla polskiego eksportu lub też w inny sposób szczególnie się przyczyniły do jego rozwoju.
Art.  7.

Radcowie do spraw handlu zagranicznego mianowani są na lat 5. Po upływie tego okresu czasu mogą być mianowani ponownie.

Art.  8.

Radcami do spraw handlu zagranicznego nie mogą być mianowane osoby:

1)
nie posiadające pełni praw obywatelskich,
2)
skazane za przestępstwo z chęci zysku,
3)
niewypłacalne lub podlegające postępowaniu konkursowemu.
Art.  9.

Tytuł radcy do spraw handlu zagranicznego tracą z mocy samego prawa:

1)
osoby, które zostały skazane prawomocnie za przestępstwo lub na karę, z któremi połączona jest utrata urzędów publicznych;
2)
osoby skazane prawomocnie za przestępstwo z chęci zysku;
3)
szefowie, wspólnicy, dyrektorzy, kierownicy i inni przedstawiciele przedsiębiorstw, co do których otwarto postępowanie upadłościowe.

Minister Przemysłu i Handlu po porozumieniu się z Ministrem Spraw Zagranicznych może zwolnić radców, którzy:

1)
nie pełnią już funkcyj, które były podstawą do ich nominacji,
2)
nadużyły tytułu radcy do spraw handlu zagranicznego w celach zarobkowych,
3)
w ciągu co najmniej jednego roku nie wypełniały obowiązków, określonych niniejszem rozporządzeniem, i nie stosowały się do wskazówek, instrukcyj i zleceń Ministra Przemysłu i Handlu w zakresie niniejszego rozporządzenia.
Art.  10.

Radcowie do spraw handlu zagranicznego, osiadli zagranicą, podlegają w zakresie swej działalności polskim przedstawicielom dyplomatycznym i konsularnym.

Stosunek ten określi instrukcja, wydana przez Ministrów Przemysłu i Handlu oraz Spraw Zagranicznych.

Art.  11.

Radcom do spraw handlu zagranicznego, spełniającym swe funkcje przez lat dziesięć bez przerwy w sposób szczególnie dla rozwoju eksportu polskiego korzystny i wykazujący w swej działalności wydatną inicjatywę i gorliwość, może być nadany tytuł radców honorowych do spraw handlu zagranicznego Polski.

Tytuł radcy honorowego nadaje Prezydent Rzeczypospolitej na wniosek Ministra Przemysłu i Handlu, postawiony po porozumieniu się z Ministrem Spraw Zagranicznych.

Tytuł ten jest dożywotny.

Art.  12.

Radcowie honorowi pełnią rolę informatorów i doradców Ministra Przemysłu i Handlu w sprawach, dotyczących rozwoju przemysłu i handlu polskiego.

Art.  13.

Wykonanie niniejszego rozporządzenia powierza się Ministrowi Przemysłu i Handlu w porozumieniu z Ministrem Spraw Zagranicznych.

Art.  14.

Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1927.102.886

Rodzaj: Rozporządzenie z mocą ustawy
Tytuł: Radcowie do spraw handlu zagranicznego Polski.
Data aktu: 17/11/1927
Data ogłoszenia: 24/11/1927
Data wejścia w życie: 24/11/1927