Instrukcja o wymiarze i poborze podatku wojskowego.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SKARBU
z dnia 6 sierpnia 1926 r.
wydane w porozumieniu z Ministrami: Spraw Wojskowych i Spraw Wewnętrznych w sprawie instrukcji o wymiarze i poborze podatku wojskowego.

Na mocy art. 80 ustawy z dn. 23 maja 1924 r. o powszechnym obowiązku służby wojskowej (Dz. U. R. P. № 61 poz. 609), stosownie do postanowienia § 13 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 31 marca 1926 r. o podatku wojskowym (Dz. U. R. P. № 33, poz. 202) zarządza się co następuje:
Do § 1 i 2 rozp. Rady Ministrów.
§  1.
Podatek wojskowy opłacają osoby, wymienione w § 1 rozporządzenia Rady Ministrów z d. 31 marca 1926 r. o podatku wojskowym (Dz. U. R. P. № 33, poz. 202). Zwolnienie zaś od podatku z mocy § 2 tego rozporządzenia może nastąpić tylko pod warunkiem przedstawienia władzom skarbowym zaświadczenia właściwego oddziału wojskowego lub Powiatowej Komendy uzupełnień o odbyciu w odnośnym roku podatkowym ćwiczeń lub służby wojskowej (p. l § 2 rozp. Rady Ministrów), względnie zaświadczenia władzy politycznej lub samorządowej o niezdolności do pracy fizycznej i umysłowej (p. 2 § 2 rozp. Rady Ministrów) lub zaświadczenia tychże władz o utrzymywaniu podatnika kosztem samorządu gminnego albo dobroczynności publicznej (p. 3 § 2 rozp. Rady Ministrów).

Odbywanie ćwiczeń lub służby wojskowej chociażby tylko przez pewną część roku podatkowego pociąga za sobą całkowite zwolnienie od podatku wojskowego w danym roku podatkowym.

Niepociągnięcie osoby, zamieszczonej w wykazie władzy administracyjnej (§ 7 nin. rozporządzenia), do opłaty podatku wojskowego winno być zaznaczone w tymże wykazie i zawierać krótkie uzasadnienie zwolnienia.

Do § 3 rozp. Rady Ministrów.

§  2.
Płatnicy podatku wojskowego, którzy nie osiągają dochodów, podlegających państwowemu podatkowi dochodowemu, opłacają jedynie zasadniczy podatek wojskowy według stawek, określonych w § 4 rozp. Rady Ministrów.

Natomiast płatnicy podatku wojskowego, którzy X uwagi na wysokość osiąganych dochodów podpadają pod obowiązek państwowego podatku dochodowego, opłacają obok podatku zasadniczego podatek wojskowy w formie dodatku do państwowego podatku dochodowego według stawek, określonych w § 6 wzgl. 7 rozp. Rady Ministrów.

Do § 6 rozp. Rady Ministrów.

§  3.
Za podstawę wymiaru dodatkowego podatku wojskowego służy stopa podatku dochodowego z art. 23 ustawy o państwowym podatku dochodowym, przypadająca od ustalonego do wymiaru podatku dochodowego dochodu za odnośny rok podatkowy.

Zwyżka i zniżki podatkowe z art. art. 26, 27 i 29 ustawy o państwowym podatku dochodowym nie wpływają zatem na wysokość dodatkowego podatku wojskowego.

Do § 7 rozp. Rady Ministrów.

§  4.
Podstawę wymiaru dodatkowego podatku wojskowego dla osób, od których państwowy podatek dochodowy pobiera się w drodze potrącenia z uposażeń służbowych, emerytur i wynagrodzeń za najemną pracę, z wyjątkiem jednak pracowników państwowych, ustalać należy według wykazu potrąceń względnie odpisu list płac przedstawianych władzom podatkowym przez służbodawców w myśl art. 112 ustawy o państwowym podatku dochodowym.

O ile takim osobom uskuteczniono wymiar podatku dochodowego w myśl art. 113 ustawy o państwowym podatku dochodowym, podstawą wymiaru dodatkowego podatku wojskowego stanowić będzie wynagrodzenie służbowe przyjęte przez władzę skarbową do wymiaru podatku dochodowego.

Podstawę wymiaru dodatkowego podatku wojskowego dla pracowników państwowych ustala się według danych zakomunikowanych na żądanie władzy wymiarowej przez władzą potrącającą podatek dochodowy od uposażeń służbowych, emerytur i wynagrodzeń za najemną pracę.

Do § 9 ustęp drugi rozp. Rady Ministrów.

§  5.
Osobom, które uchyliły się od obowiązku stawienia się do poboru we właściwym terminie, należy po ustaleniu ich stosunku do służby wojskowej wymierzyć jednorazowo podatek wojskowy za wszystkie lata wstecz począwszy od roku bezpośrednio następującego po roku, w którym dana osoba ukończyła lat 21.

W następnych latach podatkowych podatek wojskowy wymierza się na ogólnych zasadach.

Do § 12 rozp. Rady Ministrów.

§  6.
Władzami powołanemi do wymiaru podatku wojskowego zarówno w formie podatku zasadniczego, jak i w postaci dodatku do państwowego podatku dochodowego są urzędy skarbowe podatków i opłat skarbowych tego okręgu, w którym podatnikowi uskutecznia się wymiar państwowego podatku dochodowego, względnie, o ile chodzi o osoby, od których państwowy podatek dochodowy pobiera się w drodze potrącenia z uposażeń służbowych, emerytur i wynagrodzeń za najemną pracę, - urzędy skarbowe podatków i opłat skarbowych, w których okręgu potrącanie podatku ma miejsce.

W wypadku jednak, gdy osoba obowiązana do opłacania podatku wojskowego osiąga równocześnie dochody, podlegające opodatkowaniu w myśl działu I i II ustawy o państwowym podatku dochodowym, - wówczas władzą powołaną do wymiaru tejże osobie podatku wojskowego, zarówno zasadniczego jak i w formie dodatku do podatku dochodowego, jest urząd skarbowy podatków i opłat skarbowych kompetentny do wymiaru podatku dochodowego od dochodów, podlegających opodatkowaniu na zasadach działu I ustawy o państwowym podatku dochodowym.

O ile chodzi o osoby podlegające podatkowi wojskowemu, a nie opłacające podatku dochodowego - władzami powołanemi do wymiaru zasadniczego podatku wojskowego są urzędy skarbowe podatków i opłat skarbowych właściwe ze względu na zamieszkanie tych osób, a w braku tegoż ze względu na pobyt w dniu 1 stycznia roku podatkowego.

§  7.
W celu umożliwienia władzom skarbowym należytego wymierzenia podatku wojskowego władze administracyjne I instancji przesyłać będą corocznie, najdalej do dnia 1 kwietnia roku podatkowego urzędowi skarbowemu podatków i opłat skarbowych, powołanemu do wymiaru podatku wojskowego (§ 6 nin. rozporządzenia) wykazy osób, wymienionych w § 1 rozp. Rady Ministrów, których stosunek do służby wojskowej został ustalony w ciągu całego roku, poprzedzającego rok podatkowy. Wykazy te mają być sporządzone na podstawie listy poborowej roku ubiegłego.

O ile chodzi o poborowych, zamieszkałych w obrąbie m. st. Warszawy tudzież w obrębie miast: Łodzi, Lwowa, Krakowa, Poznania, Lublina, Wilna i Równego, wspomniane wykazy przesyłać należy właściwej izbie skarbowej, która dokona podziału wykazów pomiędzy właściwe urzędy skarbowe podatków i opłat skarbowych.

Wszelkie zmiany i uzupełnienia zaszłe po wysłaniu wykazu (np. wskutek decyzji komisji rozpoznawczej, komisyj wojskowo-lekarskich, dodatkowych komisyj poborowych i t. p.) należy niezwłocznie komunikować tej władzy skarbowej, której wykaz został przesłany.

§  8.
Na podstawie wykazów, otrzymanych od władz administracyjnych l instancji, władze skarbowe przystąpią do wymiaru podatku wojskowego. Nakazy płatnicze winny być rozesłane do dnia 1 października każdego roku podatkowego.
§  9.
Termin płatności podatku wojskowego przypada na dzień 1 listopada roku podatkowego, względnie w ciągu 30-tu dni po dniu doręczenia nakazu płatniczego, o ile nakaz płatniczy doręczony został po dniu 15 października roku podatkowego.
§  10.
Odwołanie od wymiaru podatku wojskowego może być wniesione przez płatnika do właściwej izby skarbowej za pośrednictwem właściwej władzy wymiarowej w ciągu 30-tu dni od daty doręczenia nakazu płatniczego.

Odwołanie nie wstrzymuje obowiązku uiszczenia podatku.

§  11.
Zaległy podatek wojskowy ściągają skarbowe organa egzekucyjne na podstawie obowiązujących przepisów.
§  12.
Podwyższenie, zniżenie lub uchylenie państwowego podatku dochodowego na skutek odwołania pociąga za sobą odpowiednie podwyższenie, zniżenie względnie * uchylenie podatku wojskowego, pobieranego w formie dodatku do państwowego podatku dochodowego.

Do § 11 rozp. Rady Ministrów.

§  13.
Podatek wojskowy po raz pierwszy wymierzony będzie za rok podatkowy 1926 osobom wymienionym w § 1 rozp. Rady Ministrów, które stawiły się do poboru w roku 1925.

Wykazy zatem, o których mowa w § 7 niniejszego rozporządzenia, dotyczące wyników poboru w roku 1925, winny być przesłane do władz skarbowych najpóźniej do dnia 30 września 1926 roku.

§  14.
Ministrowi Skarbu w porozumieniu z Ministrem Spraw Wojskowych służy prawo odraczania terminów płatności podatku wojskowego, oraz umarzania niepobranego u z jednie niedobranego podatku wojskowego za poprzednie lata podatkowe.
§  15.
Rozporządzenie niniejsze obowiązuje od roku podatkowego 1926 na całym obszarze Rzeczypospolitej.
§  16.
Ilekroć w niniejszem rozporządzeniu jest powołana ustawa o państwowym podatku dochodowym, należy przez nią rozumieć ustawę o państwowym podatku dochodowym w brzmieniu, ogłoszonem rozporządzeniem Ministra Skarbu z dnia 30 kwietnia 1925 r. (Dz. U. R. P. № 58 poz. 411).

Zmiany w prawie

Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024