Czechosłowacja-Polska. Porozumienie Prowizoryczne regulujące stosunki ekonomiczne. Warszawa.1925.04.07.

POROZUMIENIE PROWIZORYCZNE
regulujące stosunki ekonomiczne pomiędzy Rzecząpospolitą Polską, a Republiką Czeskosłowacką,
podpisane w Warszawie dnia 7 kwietnia 1925 roku.

(Ratyfikowane zgodnie z ustawą z dnia 15 lipca 1925 r. - Dz. U. R. P. Nr. 83, poz. 562).

Przekład

W IMIENIU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ,

MY, STANISŁAW WOJCIECHOWSKI,

PREZYDENT RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ,

wszem wobec i każdemu zosobna, komu o tem wiedzieć należy, wiadomem czynimy:

Dnia siódmego kwietnia tysiąc dziewięćset dwudziestego piątego roku podpisane zostało w Warszawie Porozumienie Prowizoryczne, regulujące stosunki ekonomiczne pomiędzy Rzecząpospolitą Polską a Republiką Czeskosłowacką, o następującem brzmieniu dosłownem:

POROZUMIENIE PROWIZORYCZNE

regulujące stosunki ekonomiczne pomiędzy Rzecząpospolitą Polską a Republiką Czeskosłowacką.

Niżej podpisani, należycie upełnomocnieni do zawarcia Porozumienia Prowizorycznego, regulującego stosunki ekonomiczne pomiędzy Rzecząpospolitą Polską a Republiką Czoskosłowacką postanowili, co następuje:

I.

Towary, produkty naturalne lub fabryczne jednej z Wysokich Układających się Stron nie będą podlegały, przy ich imporcie na terytorjum cłowe drugiej Strony, cłom lub opłatom, to jest wszelkim taksom nadzwyczajnym i surtaksom - innym lub wyższym niż te, które są lub będą pobierane od towarów lub produktów jakiegokolwiek Państwa trzeciego.

Przy eksporcie z terytorjum cłowego jednej z Wysokich Układających się Stron na terytorjum cłowe drugiej Układającej się Strony nie będą pobierane opłaty eksportowe ani opłaty inne lub wyższe, niż przy eksporcie tych samych przedmiotów dla Państwa najbardziej uprzywilejowanego pod tym względem. Poza tem, pod innym względem, każda z Wysokich Układających się Stron zobowiązuje się nie traktować importu i eksportu, w stosunkach z drugą Stroną, inaczej lub mniej korzystnie niż to przysługuje jakiemukolwiek bądź trzeciemu Państwu; mianowicie w tem co się tyczy przepisów celnych i ich zastosowania, sposobu sprawdzenia i badania towarów importowanych, warunków płacenia ceł i opłat, klasyfikacji i objaśnień taryf i wykonywania monopoli.

II.

Postanowienia artykułu poprzedniego nie stosują się:
1)
do ulg obecnie przyznanych lub tych, które mogłyby być przyznane w przyszłości Państwom sąsiadującym dla ułatwienia handlu miejscowego pomiędzy mieszkańcami pasa pogranicznego;
2)
do ulg specjalnych, wynikających z unji celnej;
3)
do systemu celnego, przewidzianego w art. 222 Traktatu w St. Germain i w art. 205 Traktatu w Trianon;
4)
do przejściowego systemu celnego między częściami Polską a Niemiecką Górnego Śląska, przewidzianych Umową Polsko-Niemiecką w Genewie z dn. 15 Maja 1922 r.

III.

Poza tem obydwie Strony Układające się dadzą rozporządzenie swym zarządom kolejowym, aby przedsięwzięły środki w celu wykonania prowizorycznie w okresie 10 dni od dnia podpisania Konwencji Handlowej pomiędzy Republiką Czeskosłowacką i Polską postanowień Umowy Kolejowej, dotyczącej taryf, w sprawie obniżenia taryf dla tranzytu towarów z Polski przez Republikę Czeskosłowacką i dla tranzytu towarów z Republiki Czeskiej przez Polskę.

IV.

Niniejsze Porozumienie Prowizoryczne będzie ratyfikowane i będzie obowiązywało od dnia wymiany dokumentów ratyfikacyjnych, co nastąpi w Pradze.

Jednakże obydwa Rządy zgodziły się na prowizoryczne wprowadzenie go w życie od dnia podpisania Konwencji Handlowej między Republiką Czeskosłowacką a Rzecząpospolitą Polską.

Niniejsze Porozumienie Prowizoryczne pozostaje w mocy do chwili wprowadzenia w życie Konwencji Handlowej między Rzecząpospolitą Polską a Republiką Czeskosłowacką.

W razie gdyby powyższa Konwencja Handlowa nie była ratyfikowana w przeciągu trzech miesięcy od dnia jej podpisania, Rząd Czeskosłowacki ma prawo ograniczyć zniżką taryf tranzytowych, przyznanych towarom polskim, zgodnie z Umową Kolejową wzmiankowaną w artykule poprzednim, najwyżej do połowy taks manipulacyjnych w ten sposób, że za przesyłki węgla przypadać będzie zniżka najwyżej 40 hal. za 100 kg.

W tym wypadku niniejsze Porozumienie, zmienione zgodnie z ustępem poprzednim, pozostaje prawomocnem tak długo, dopóki nie zostanie ono zamienione przez wejście w życie Konwencji Handlowej, lub tak długo, dopóki nie będzie ono wypowiedziane przez jedną z Układających się Stron w przeciągu 3 miesięcy.

Na dowód czego Pełnomocnicy podpisali niniejsze Porozumienie.

Sporządzono w dwóch egzemplarzach w Warszawie dnia 7 kwietnia 1925 roku.

Zaznajomiwszy się z powyższem Porozumieniem uznaliśmy je i uznajemy za słuszne zarówno w całości jak i każde z zawartych w niem postanowień; oświadczamy, że jest przyjęte, ratyfikowane i zatwierdzone i przyrzekamy, że będzie niezmiennie zachowywane.

Na dowód czego wydaliśmy akt niniejszy, opatrzony pieczęcią Rzeczypospolitej.

W Warszawie, dnia 30 stycznia 1926 r.

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1926.81.449

Rodzaj: Umowa międzynarodowa
Tytuł: Czechosłowacja-Polska. Porozumienie Prowizoryczne regulujące stosunki ekonomiczne. Warszawa.1925.04.07.
Data aktu: 07/04/1925
Data ogłoszenia: 10/08/1926
Data wejścia w życie: 10/02/1926