Wykonanie ustawy z dnia 3 marca 1926 r. o niektórych zmianach powszechnej austrjackiej ustawy górniczej z dnia 23 maja 1854 r.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA PRZEMYSŁU I HANDLU
z dnia 13 lipca 1926 r.
w sprawie wykonania ustawy z dnia 3 marca 1926 roku o niektórych zmianach powszechnej austrjackiej ustawy górniczej z dnia 23 maja 1854 r.

Na podstawie § 44 powszechnej austrjackiej ustawy górniczej z dnia 23 maja 1854 r. (austr. Dz. Ust. P. № 146) w brzmieniu art. 1 ustawy z dnia 3 marca 1926 roku o niektórych zmianach powszechnej austrjackiej ustawy górniczej z dnia 23 maja 1854 r. (Dz. U. R. P. № 28 poz. 169) zarządza się co następuje:
§  1.
Dla każdego otworu świdrowego, założonego w celu odkrycia złoża minerału zastrzeżonego (§ 3 powszechnej austr. ustawy górniczej), należy prowadzić w formie książki sznurowej bieżąco dziennik wiertniczy i zestawiać, na wzorach przez władzę górniczą zatwierdzonych, profile wiertnicze.

Dziennik wiertniczy musi być przedłożony właściwemu okręgowemu urzędowi górniczemu do osznurowania i przyłożenia pieczęci lakowej.

W dzienniku wiertniczym nie wolno poczynionych zapisków usuwać lub czynić nieczytelnemi. Konieczne sprostowania należy wpisać w formie uwagi z dodaniem daty i podpisu osoby, która dokonała sprostowania.

§  2.
Kierownik ruchu otworów wiertniczych, wymienionych w § 1 niniejszego rozporządzenia, obowiązany jest pobierać i przechowywać próbki przewierconych pokładów.

Szczegółowe przepisy co do brania i przechowywania próbek wyda właściwy okręgowy urząd górniczy.

§  3.
Dziennik wiertniczy, profile wiertnicze i próbki wiertnicze należy przechowywać w miejscu zamkniętem, znajdującem się w pobliżu miejsca wiercenia i okazywać je delegatowi władzy górniczej na jego żądanie.
§  4.
Z chwilą nawiercenia (draśnięcia) złoża mineralnego należy wstrzymać dalsze wiercenia i zawiadomić o tem okręgowy urząd górniczy, celem urzędowego stwierdzenia dokonanego odkrycia.
§  5.
Przewiercanie złoża mineralnego musi się odbywać w obecności delegata władzy górniczej przy użyciu takiego systemu wiercenia, który daje możność należytego stwierdzenia złoża co do jego ułożenia i jakości.
§  6.
Delegatowi władzy górniczej należy przy dochodzeniu miejscowem dostarczyć odpis dziennika wiertniczego oraz jeden egzemplarz uzgodnionego z nim profilu otworu wiertniczego. Delegat ustala przedewszystkiem głębokość otworu świdrowego, porównuje ja z dziennikiem wiertniczym, pobiera próbki materjału wydobywanego przy przewierceniu złoża mineralnego i spisuje na miejscu szczegółowy protokół ze swej czynności i poczynionych spostrzeżeń.
§  7.
Na podstawie wyniku przeprowadzonego dochodzenia okręgowy urząd górniczy wyda przedsiębiorcy górniczemu zaświadczenie dokonanego odkrycia.

W razie zachodzącej wątpliwości może okręgowy urząd górniczy przed wydaniem zaświadczenia zasięgnąć opinji rzeczoznawców i zarządzić przeprowadzenie analizy chemicznej odkrytego minerału.

§  8.
Zaświadczenie dokonanego odkrycia winno być dołączone do podania o nadanie własności górniczej (§ 49 powszechnej austr. ustawy górniczej).
§  9.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Mucha: Od 1 września obowiązek szkolny dla dzieci z Ukrainy

Od 1 września będzie obowiązek szkolny dla dzieci z Ukrainy, połączony z pobieraniem zasiłku 800 plus. Zapowiedziała to w środę wiceministra edukacji Joanna Mucha. Z przekazanych przez nią szacunkowych danych wynika, że do polskich szkół nie posłano prawdopodobnie ok. 75 tysięcy ukraińskich dzieci. Według Muchy często powodem takiej decyzji było przekonanie rodziców lub opiekunów, że bardzo szybko wrócą do Ukrainy.

Krzysztof Koślicki 12.06.2024
Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024